Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissar Boshqarmasidan O‘zbekistonning Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi 75 yilligini nishonlash borasidagi sa’y-harakatlari uchun minnatdorlik xati
BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasidan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi nomiga minnatdorlik xati keldi. Unda O‘zbekiston Hukumatiga Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining 75 yilligiga oid tadbirlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan keng qamrovli dastur uchun minnatdorlik izhor etilgan.
Maktubda O‘zbekiston Prezidenti tomonidan Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganligining 75 yilligiga bag‘ishlangan tadbirlar dasturi tasdiqlangani va keng qamrovli ushbu Dasturda O‘zbekistonning inson huquqlari sohasidagi majburiyatlari bajarilishiga oid ustuvor sa’y-harakatlarga alohida e’tibor qaratilgani olqishlangan.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasining Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi 75 yilligini birgalikda nishonlashga oid taklifini qo‘llab-quvvatlagani uchun O‘zbekiston Hukumatiga mazkur Boshqarma nomidan minnatdorchilik bildirilgan.
Shuningdek, «BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasi O‘zbekistonning inson huquqlari sohasidagi ta’limni rivojlantirishga qaratilgan sa’y-harakatlarini va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari sohasidagi milliy ta’lim dasturini tasdiqlash to‘g‘risida»gi qarori hamda uni bajarish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” qabul qilinganini qo‘llab-quvvatlaydi. Bu – O‘zbekistonda inson huquqlari sohasidagi ta’limni rivojlantirish borasida boshlab yuborilgan amaliy ishlarni davom ettirishning hal qiluvchi omilidir», deyiladi maktubda.
Xatda ta’kidlanganidek, O‘zbekiston Hukumati va BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasi hamda uning Markaziy Osiyo uchun mintaqaviy bo‘linmasi o‘rtasidagi hamjihatlik va amaliy muloqotlar O‘zbekistonning inson huquqlari sohasidagi majburiyatlarini bajarishi yo‘lida samarali hamkorlikni ta’minlashda muhim rol o‘ynaydi. Maktubda O‘zbekistonning bu sohadagi ezgu intilishlari kelgusida ham izchil qo‘llab-quvvatlanishi qayd etilgan.

Благодарственное письмо Управления Верховного комиссара по правам человека за усилия Узбекистана по празднованию 75-летия Всеобщей декларации прав человека
Управление Верховного комиссара ООН по правам человека направило в адрес Национального центра Республики Узбекистан по правам человека письмо с выражением признательности Правительству Узбекистана за масштабную программу поддержки мероприятий в связи с 75-летием Всеобщей декларации прав человека.
В письме приветствуется всеобъемлющий План действий, утвержденный Президентом Республики Узбекистан по празднованию 75-ой годовщины Всеобщей декларации прав человека с акцентом на ключевые действия, которые направлены на выполнение обязательств Узбекистана в области прав человека.
От имени Управления Верховного комиссара ООН по правам человека выражается благодарность Правительству Узбекистана за поддержку приглашения УВКПЧ присоединиться к кампании по празднованию 75-ой годовщины Всеобщей декларации прав человека.
УВКПЧ ООН приветствует усилия Узбекистана в сфере образования в области прав человека и принятие постановления Президента Республики Узбекистан «Об утверждении Национальной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан» и Дорожной карты по его реализации. Это является ключом к продолжению усилий, уже предпринятых для продвижения образования в области прав человека в Узбекистане», - отмечено в письме.
Подчеркивается, что продолжающийся конструктивный диалог и взаимодействие между Правительством Узбекистана и УВКПЧ ООН, включая его Региональное отделение для Центральной Азии, играет важную роль в обеспечении плодотворного сотрудничества в целях реализации обязательств Узбекистана в области прав человека. В письме выражена дальнейшая поддержка Узбекистану в развитии данного направления.