«Inson huquqlari himoyasi uchun» ko‘krak nishoni sovrindorlari taqdirlandi
4 dekabr kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazida bir guruh fuqarolar va tashkilotlar hamda xalqaro tashkilotlar vakillari «Inson huquqlari himoyasi uchun» ko‘krak nishoni bilan taqdirlandi.
Taqdirlash marosimi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 31 yilligi, Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining 75 yilligi va 10 dekabr — Xalqaro inson huquqlari kuni munosabati bilan e’lon qilingan "Inson huquqlari o‘n kunligi" doirasida o‘tkazildi.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov tadbirni ochar ekan, yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida inson huquqlariga oid normalar uch barobardan ortiq ko‘payganini alohida ta’kidladi. Mazkur konstitutsiyaviy normalar va O‘zbekiston qo‘shilgan inson huquqlari to‘g‘risidagi xalqaro shartnomalar talablaridan kelib chiqib, mamlakatimizda inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini ta’minlash hamda inson huquqlari madaniyatini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Bunda, shuningdek, inson huquqlari sohasidagi ta’lim va tarbiyani oilada, maktabgacha ta’limda, maktab yoshida, oliy ta’limda, sud va huquqni muhofaza qilish organlari kabi professional institutlar, fuqarolik jamiyati institutlari hamda ommaviy axborot vositalari orqali uzluksiz davom ettirish muhim ahamiyatga ega. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan ta’sis etilgan “Inson huquqlari himoyasi uchun” ko‘krak nishoni ayni sohadagi mas’uliyatli ishlarga yelkadosh bo‘layotgan fidoyi yurtdoshlarimiz va xorijiy hamkorlarimizni rag‘batlantirishda o‘ziga xos o‘rin tutadi.
Taqdirlash marosimida e’lon qilinganidek, 2023 yilda 5 ta nominatsiya – “Inson  huquqlarini himoya qilish sohasidagi amaliy ishlar”, “Inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi nodavlat tashkilotlardagi faoliyat”, “Inson huquqlari targ‘iboti”, “Inson huquqlari sohasidagi ta’lim va ilmiy tadqiqotlar”, shuningdek, “Inson huquqlari sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish” yo‘nalishlarida qo‘shgan hissasi uchun 16 nafar nomzod “Inson huquqlari himoyasi uchun” ko‘krak nishoni bilan taqdirlashga munosib deb topildi. Xususan:
1. Inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi amaliy ishlari uchun:
• Burxonov Kutbiddin Nukritdinovich – O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi raisi;
• Shirinov Djahongir Djabborovich – O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Korrupsiyaga qarshi kurashish va sud-huquq masalalari qo‘mitasi raisi;
• Shlimbetov Jenisbay Qurbanbayevich – O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Qoraqalpog‘iston Respublikasi bo‘yicha mintaqaviy vakili;
• Niyazmetova Gulrux Kuralovna – O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi Davlat mehnat nazorati inspeksiyasi boshlig‘i o‘rinbosari;
1. Inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi nodavlat tashkilotlar faoliyati uchun:
• “Yuksalish” umummilliy harakati;
• “Madad” – muassasa shaklidagi nodavlat notijorat tashkiloti;
• O‘zbekiston Respublikasi Notarial palatasi;
III. Inson huquqlari targ‘iboti bo‘yicha faoliyati uchun:
•  “Tong yulduzi” gazetasi tahririyati;
• KUN.Uz sayti tahririyati;
• Remko Redding (Niderlandiyalik jurnalist) – tadqiqotchi, yozuvchi va jurnalist, sovet faxriylari jamg‘armasi direktori;
1. Inson huquqlari sohasidagi ta’lim va ilmiy tadqiqotlari uchun:
• O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi;
• Oqyulov Omonboy – O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi Davlat va huquq instituti bosh ilmiy hodimi, yuridik fanlar doktori, professor;
• Bakayeva Farida Xadjmuratovna – Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi sobiq bo‘lim boshlig‘i, yuridik fanlar nomzodi;
1. Inson huquqlari sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun:
•  Martin Chungong – Parlamentlararo Ittifoq Bosh kotibi;
•  Janni Magazenni – BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasi UPR bo‘limining sobiq boshlig‘i, UPR-Info Boshqaruvi a’zosi;
• Baxtiyor Rayisovich Tuzmuxamedov – BMT Qiynoqlarga qarshi qo‘mitasi rais o‘rinbosari, yuridik fanlar nomzodi, professor.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov “Inson huquqlari himoyasi uchun” ko‘krak nishonini egalariga tantanali ravishda topshirdi.
Sovrindorlar nomidan so‘zga chiqqan xalqaro va milliy tashkilotlar, ilmiy-ta’lim muassasalari, fuqarolik jamiyati institutlari vakillari minnatdorchilik izhor etib, O‘zbekiston inson huquqlari sohasidagi xalqaro shartnomalarda belgilangan majburiyatlariga qat’iy va sidqidildan amal qilib kelayotganini e’tirof etdilar.

Награждены обладатели знака «За защиту прав человека»
4 декабря в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека группе граждан и представителям национальных и международных организаций был вручен нагрудный знак «За защиту прав человека».
Церемония награждения прошла в рамках «Декады прав человека», объявленной в связи с 31-летием Конституции Республики Узбекистан, 75-летием Всеобщей декларации прав человека и Международным днем декларации прав человека, отмечаемым 10 декабря.
Как подчеркнул, открывая церемонию, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов, “в новой редакции Конституции Республики Узбекистан количество норм, связанных с правами человека, увеличены более чем в три раза. На основании этих конституционных норм и требований международных договоров по правам человека, участником которых является Узбекистан, особое внимание уделяется обеспечению прав, свобод и законных интересов человека, развитию в стране культуры прав человека”.
Также важно продолжать образование и обучение в области прав человека в семье, дошкольных и школьных образовательных учреждениях, вузах, а также в профессиональных учреждениях, таких как суды и правоохранительные органы, институты гражданского общества и средства массовой информации.
Знак «За защиту прав человека», учрежденный по инициативе Президента Республики Узбекистан, занимает особое место в поощрении самоотверженных соотечественников и зарубежных партнеров, поддерживающих ответственную работу в сфере прав человека.
Как было объявлено на церемонии награждения, в 2023 году кандидатуры на награждение были рассмотрены в 5 номинациях.
В их числе: «Практическая работа в сфере защиты прав человека», «Деятельность в неправительственных организациях в сфере защиты прав человека», «Продвижение прав человека», «Образование и научные исследования в области прав человека».
Кроме того, 16 кандидатов были признаны достойными награждения нагрудным знаком за вклад в «Развитие международного сотрудничества в области прав человека».
По итогам нагрудным знаком «За защиту прав человека» награждены:
1. За практическую работу в области защиты прав человека:
• Бурханов Кутбиддин Нукритдинович – председатель Комитета по обороне и безопасности Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан;
• Ширинов Джахонгир Джабборович – председатель Комитета по борьбе с коррупцией и вопросам судебной системы Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан;
• Шлимбетов Женисбай Гурбанбаевич – региональный представитель Уполномоченного по правам человека (омбудсмена) Олий Мажлиса Республики Узбекистан по Республике Каракалпакстан;
• Ниязметова Гулрух Кураловна – заместитель начальника Государственной инспекции труда Министерства по борьбе с бедностью и занятости населения Республики Узбекистан.
1. За деятельность неправительственных организаций в сфере защиты прав человека:
• общенациональное движение «Юксалиш»;
• ННО "Мадад";
• Нотариальная палата Республики Узбекистан.
III. За деятельность по продвижению прав человека:
• Редакция газеты «Тонг юлдузи»;
• Редакция сайта KUN.Uz;
• Ремко Реддинг (Нидерланды) – исследователь, писатель и журналист.
1. За деятельность по образованию и исследованиям в области прав человека:
• Академия правоохранительных органов Республики Узбекистан;
• Окюлов Омонбой – главный научный сотрудник Института государства и права Академии наук Республики Узбекистан, доктор юридических наук, профессор;
• Бакаева Фарида Хаджмуратовна – бывшая заведующая отделом Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, кандидат юридических наук.
1. За вклад в развитие международного сотрудничества в области прав человека:
• Мартин Чунгонг – Генеральный секретарь Межпарламентского союза;
• Джанни Магазенни – бывший руководитель отдела УПО Управления Верховного комиссара ООН по правам человека, член Совета организации “УПО-Инфо”;
• Тузмухамедов Бахтиёр Раисович – заместитель председателя Комитета ООН против пыток, кандидат юридических наук, профессор.
Награжденным в ходе церемонии нагрудный знак «За защиту прав человека» торжественно вручил директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов.
Представители международных и национальных организаций, научных и образовательных учреждений, институтов гражданского общества, выступившие от имени лауреатов, выразили благодарность и отметили, что Узбекистан строго и добросовестно соблюдает свои обязательства, изложенные в международных документах в области прав человека.