O‘zbekiston Inson huquqlari bo‘yicha kengash tavsiyalarini izchil bajarmoqda
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Inson huquqlari bo‘yicha kengashining 55-sessiyasida O‘zbekiston Universal davriy sharh doirasida mazkur Kengash tavsiyalarini maqbul darajada bajarib kelayotgan davlat sifatida e’tirof etildi. Shu munosabat bilan 25-mart kuni Jeneva shahrida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan mamlakatimizning BMT huzuridagi Jenevada joylashgan vakolatxonasi va «UPR-Info» xalqaro nohukumat tashkiloti bilan hamkorlikda ayni mavzuda tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda Ozarbayjon, Irlandiya, Qirg‘iziston, Litva, Lyuksemburg, Niderlandiya, Birlashgan Arab Amirliklari, AQSH, Serra-Leona, Fransiya va Shveysariyaning BMT huzuridagi Jenevada joylashgan doimiy vakillari, shuningdek, YUNFPA, BMTTD kabi xalqaro tashkilotlar hamda “Justice for all international” xalqaro nohukumat tashkiloti vakillari ishtirok etdi.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashi prezidenti, elchi Omar Zniber tadbir ishtirokchilarini qutladi. Oflayn va onlayn tarzda bo‘lib o‘tgan ushbu muloqotga «UPR-Info» nohukumat tashkiloti Ijrochi direktori Mona M’Bikay moderatorlik qildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov mazkur tadbirda onlayn ishtirok etdi va so‘zga chiqdi.
Ma’lumki, 2023-yil noyabr oyida BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining Universal davriy sharh bo‘yicha ishchi guruhi O‘zbekistonning to‘rtinchi milliy ma’ruzasini ko‘rib chiqdi.  Mamlakatimiz vakili bu boradagi amaliy hamkorlik va foydali tavsiyalar uchun BMT Kengashiga a’zo davlatlar va BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Boshqarmasiga minnatdorchilik bildirdi.
A.Saidov «UPR-Info» xalqaro nohukumat tashkiloti O‘zbekistonning Milliy ma’ruzasini tayyorlash jarayonida delegatsiyamiz a’zolarini samimiyat va ishchanlik bilan qo‘llab-quvvatlaganini e’tirof etdi. Shu munosabat bilan ushbu xalqaro NNT rahbariyati va faollariga tashakkur izhor etildi.
O‘zbekiston hamkor davlatlar, boshqa manfaatdor tomonlar o‘rtasida inson huquqlarini ilgari surish va himoya qilish bo‘yicha ilg‘or tajribalarni almashishning o‘ziga xos mexanizmi sifatida Universal davriy sharh jarayoniga to‘liq sodiqligini yana bir bor tasdiqlaydi. Biz Universal davriy sharh majburiyatlari hukumatlar tomonidan ixtiyoriy ravishda qabul qilinishini va yaxshi niyat tamoyili sifatida milliy darajada amalga oshirilishi misolida uni hurmat qilish kerakligini e’tirof etamiz.
Mamlakatimiz Universal davriy sharh tavsiyalarini ko‘rib chiqishga har doim ijobiy yondashib kelmoqda. Chunki Universal davriy sharh amaliy jarayon bo‘lib, uning yordamida har bir davlat inson huquqlari bilan bog‘liq vaziyatni yaxshilashi, shuningdek, inson huquqlari bo‘yicha o‘z majburiyatlarini bajarish bo‘yicha amalga oshirgan sa’y-harakatlari samaralarini yuksak minbardan ochiq e’lon qilishi mumkin.
Yanada muhimi, Universal davriy sharh doirasidagi izchil faoliyat asnosida inson huquqlari sohasidagi ilg‘or tajribalar namunalari butun dunyo bo‘ylab baham ko‘riladi. Hozirgi vaqtda ayni yo‘nalishda global ko‘lamdagi shunga o‘xshash boshqa samarador universal mexanizmlar mavjud emas.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining Universal davriy sharh bo‘yicha ishchi guruhi 2023-yil noyabr oyida O‘zbekistonning to‘rtinchi milliy ma’ruzasini ko‘rib chiqishi chog‘ida 80 dan ortiq davlatdan 234 ta tavsiya bildirildi. E’tiborli jihati shundaki, mamlakatimiz Universal davriy sharh tavsiyalarini bajarishga hamisha katta ahamiyat beradi.
Bugungi kunda O‘zbekiston ham o‘z hukumati, parlamenti, advokatura va fuqarolik jamiyatining o‘zaro bog‘liq rollarining to‘g‘ri ishlashi zarurligini tasdiqlagan holda, Universal davriy sharh doirasida o‘z milliy ma’ruzalarining ko‘rib chiqilishi yuzasidan bildirilgan tavsiyalarni maqbul tarzda bajarish uchun barcha manfaatdor tomonlar bilan faol hamkorlikda ish olib bormoqda.
O‘zbekiston milliy qonunchilik va huquqni qo‘llash amaliyotini inson huquqlari bo‘yicha xalqaro standartlarga moslashtirish borasida o‘z majburiyatlarida sobitdir. Yangi O‘zbekiston o‘z hayotining siyosiy, huquqiy va ijtimoiy-iqtisodiy jabhalariga ta’sir ko‘rsatuvchi shiddatli islohotlari zamirida inson huquqlarini birinchi o‘ringa qo‘yadi, deb ta’kidladi pirovardida A.Saidov.
Tadbirda, shuningdek, BMTning O‘zbekistondagi Doimiy muvofiqlashtiruvchisi Konsuelo Vidal Bryus va BMT Taraqqiyot dasturining Jenevadagi ofisi direktori Agi Veresning ma’ruzalari tinglandi. Muhokamalarda BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy bo‘linmasi rahbari Matilda Bogner, shuningdek, Fransiya, Serra-Leona va Qirg‘izistonning BMT huzuridagi Jenevada joylashgan doimiy vakillari so‘zga chiqdi.
Ma’lumot uchun: O‘zbekistonning Universal davriy sharh doirasidagi birinchi milliy ma’ruzasi 2009-yil 11-martda va to‘rtinchi milliy ma’ruzasi 2023-yil 8-noyabrda ko‘rib chiqilgan. Agar O‘zbekiston 2005-yilda Universal davriy sharh doirasida faoliyat olib borish uchun asos yaratishga yordam berganligi inobatga olinsa, mamlakatimiz bu borada 18-yildan ortiq amaliy tajribaga ega ekanligi yaqqol ayon bo‘ladi.

Узбекистан привержен выполнению рекомендаций Совета по правам человека ООН
На 55-й сессии Совета ООН по правам человека Узбекистан был представлен в качестве передовой страны, которая выполняет рекомендации Совета по правам человека ООН в рамках УПО.
Специальное мероприятие, проведенное в гибридном формате 25 марта, было организовано Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с представительством страны в Женеве и международной неправительственной организацией UPR info.
В мероприятии приняли участие постоянные представители при ООН в Женеве Азербайджана, Ирландии, Кыргызстана, Литвы, Люксембурга, Нидерландов, Объединенных Арабских Эмиратов, США, Сьерра-Леоне, Франции, Швейцарии, представители международных организаций ЮНФПА, ПРООН.
Участников встречи приветствовал Председатель Совета по правам человека (СПЧ) ООН, посол Омар Знибер. Модератором выступила исполнительный директор UPR info Мона М'Бикай. В мероприятии принял участие и выступил Акмаль Саидов, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.
Посол Омар Знибер подчеркнул, что Универсальный периодический обзор (УПО) является уникальным глобальным механизмом коллегиального обзора для защиты и поощрения прав человека и основных свобод в духе сотрудничества, и в то же время следует активизировать усилия по осуществлению принятых рекомендаций и оказанию технической помощи государствам-членам по их запросам. По словам председателя Совета ООН по правам человека, поскольку рекомендации УПО также отражают мнения договорных органов по правам человека и мандатариев специальных процедур, сам механизм УПО призван укрепить национальную систему защиты прав человека.
В ходе мероприятия отмечалось, что Узбекистан подтверждает свою полную приверженность процессу УПО как уникальному механизму обмена передовым опытом в области поощрения и защиты прав человека между странами-партнерами и другими заинтересованными сторонами.
«Мы признаем, что обязательства по универсальному периодическому обзору являются добровольными со стороны правительств и должны соблюдаться там, где они реализуются на национальном уровне на основе принципа добросовестности», - сказал в ходе выступления А. Саидов.
Он отметил, что Узбекистан к рассмотрению рекомендаций УПО всегда относился позитивно, так как Универсальный периодический обзор – это практический процесс, посредством которого каждая страна может улучшить ситуацию с правами человека и публично объявить о результатах своих усилий по выполнению своих обязательств в этой области.
Более того – именно посредством последовательной работы УПО передовой опыт в области прав человека распространяется по всему миру. В настоящее время других эффективных универсальных механизмов такого рода в глобальном масштабе не существует.
Сегодня страна активно работает со всеми заинтересованными сторонами для оптимальной реализации рекомендаций, сделанных в рамках УПО относительно рассмотрения его национальных докладов, подтверждая необходимость тесного взаимодействия в сфере прав человека правительства, парламента, экспертного сообщества, гражданского общества.
Узбекистан непоколебим в своем стремлении привести национальное законодательство и правоприменительную практику в соответствие с международными стандартами в области прав человека. Новый Узбекистан ставит права человека на первое место в рамках своих эффективных реформ, затрагивающих политические, правовые и социально-экономические аспекты жизни страны.
В ходе мероприятия с докладами также выступили Постоянный координатор ООН в Узбекистане Консуэло Видал Брюс и директор офиса Программы развития ООН в Женеве Аги Верес. В дискуссиях выступили Региональный представитель УВКПЧ ООН по Центральной Азии М. Богнер, а также постоянные представители при ООН в Женеве Франции, Сьерра-Леоне и Кыргызстана.
Добавим, что первый национальный доклад Узбекистана в рамках Универсального периодического обзора был рассмотрен 11 марта 2009 года. При этом в 2005 году страна помогла создать основу для деятельности в рамках Универсального периодического обзора, обретя таким образом более чем 18-летний практический опыт в этом отношении.