O‘zbekiston — Singapur: parlamentlararo hamkorlik aloqalari yanada rivojlanadi
2024-yil 2-may kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikeri Nuriddin Ismoilovning Singapur Parlamenti Spikeri Sia Kian Peng boshchiligidagi delegatsiya a’zolari bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Muloqotda keyingi yillarda ikki davlat rahbarlarining siyosiy irodasi tufayli davlatlararo munosabatlarda yangi davr boshlangani, O‘zbekiston va Singapur xalqlari do‘stligi mustahkamlanib borayotgani alohida ta’kidlandi.
Uchrashuvda delegatsiya a’zolariga “O‘zbekiston — 2030” strategiyasida belgilangan ustuvor vazifalar, uning doirasida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar, yangi tahrirdagi Konstitutsiya normalarini ro‘yobga chiqarish borasidagi sa’y-harakatlar hamda Qonunchilik palatasi faoliyatining asosiy yo‘nalishlari haqida atroflicha ma’lumotlar berildi.
Konstruktiv va o‘zaro ishonch ruhida o‘tgan uchrashuv chog‘ida O‘zbekiston-Singapur o‘rtasidagi parlamentlararo hamkorlik aloqalarini kengaytirish va uni yangi mazmun bilan boyitish, norma ijodkorligi sohasida tajriba almashish, madaniy-gumanitar almashinuv bo‘yicha muloqotlarni faollashtirish masalalari muhokama qilindi.
O‘z navbatida, Singapur Parlamenti Spikeri so‘nggi yillarda Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan barcha sohada olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlarni alohida e’tirof etib, Toshkent investitsiya forumi misolida buning guvohi bo‘lganini qayd etdi. Mazkur forum ikki va ko‘p tomonlama hamkorlikni kengaytirish, eng dolzarb masalalarni muhokama qilish hamda muhim ilg‘or g‘oyalarni ishlab chiqish uchun samarali muloqot maydoniga aylanganini yuqori baholadi.
Muloqot chog‘ida shuningdek, mamlakatlar o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy hamkorlik, transport-kommunikatsiya, turizm va boshqa sohalardagi aloqalar ko‘lamini yanada kengaytirish masalalari xususida ham so‘z yuritilib, oliy darajadagi kelishuvlar ustidan birgalikda samarali parlament nazoratini o‘rnatishga kelishib olindi.

Узбекистан — Сингапур: акцент на дальнейшее развитие межпарламентских отношений
2 мая 2024 года состоялась встреча Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Нуриддина Исмоилова с членами делегации во главе со Спикером Парламента Сингапура Сиа Киан Пенгом.
В ходе диалога подчеркнуто, что в результате политической воли лидеров двух стран наступила новая эпоха в межгосударственных отношениях, укрепились дружеские связи между народами Узбекистана и Сингапура.
На встрече членам делегации предоставлена ​​подробная информация о приоритетных задачах, определенных в Стратегии «Узбекистан – 2030», реализуемых в нашей стране реформах, мерах по выполнению норм Конституции в новой редакции, а также основных направлениях деятельности Законодательной палаты.
В ходе встречи, прошедшей в духе конструктивного и взаимного доверия, рассмотрены вопросы расширения межпарламентского сотрудничества между Узбекистаном и Сингапуром и обогащения его новым содержанием, обмена опытом в сфере нормотворчества, активизации культурно-гуманитарных обменов.
В свою очередь Спикер парламента Сингапура подчеркивая масштабные реформы, проводимые в последние годы Президентом Шавкатом Мирзиёевым во всех сферах, отметил, что стал свидетелем этого на примере Ташкентского международного инвестиционного форума. Также дана высокая оценка Ташкентскому международному инвестиционному форуму, который стал эффективной площадкой для расширения двустороннего и многостороннего сотрудничества, обсуждения наиболее актуальных вопросов, разработки передовых идей и подходов.
В ходе диалога рассмотрены вопросы дальнейшего расширения между странами отношений в торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, туристической и других сферах, а также достигнута договоренность об установлении совместного эффективного парламентского контроля по соглашениям на высшем уровне.