17-may kuni Qozog‘iston Respublikasi, Qirg‘iz Respublikasi, Tojikiston Respublikasi, Turkmaniston Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi hukumatlari vakillari o‘z mamlakatlari barcha bolalarning tug‘ilganida ro‘yxatga olinishini ta’minlash tarafdori ekanligini yana bir bor tasdiqlash uchun Toshkent shahrida uchrashdilar.
Mamlakatimiz poytaxtida fuqarosizlikka barham berish bo‘yicha Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida o‘zaro hamkorlikdagi sa’y-harakatlarni kuchaytirishga bag‘ishlangan mintaqaviy konferensiya bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbir BMTning Qochoqlar ishlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasi, BMT Qochoqlar ishlari bo‘yicha agentligi tomonidan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Fuqarosizlik, ya’ni fuqarolikka ega emaslik – hech bir davlat muayyan shaxsni o‘z fuqarosi deb tan olmaydigan holat. Bu muammo butun dunyo bo‘ylab millionlab insonlar, jumladan, faqat Markaziy Osiyoning o‘zidagina 37 mingdan ortiq kishining taqdiriga ta’sir ko‘rsatmoqda.
Fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar aksariyat hollarda ta’lim olish, munosib ishga joylashish, malakali tibbiy xizmatdan foydalanish va erkin harakatlanish kabi asosiy huquqlardan mahrumdir. Shu ma’noda, bolaning tug‘ilganligi holatini ro‘yxatga olish uning huquqiy maqomini ta’minlaydigan va kelgusida jamiyat taraqqiyotida faol ishtirok etish imkonini beradigan dastlabki va eng muhim qadamdir.
Bu huquqiy maqomga ega bo‘lgan shaxslar soliq hamda sog‘liqni saqlash va ijtimoiy sug‘urta badallarini qonun doirasida to‘lash imkonidan foydalanadi. Qolaversa, o‘z hamjamiyatlarining barqaror rivojlanishiga munosib hissa qo‘shadi.
– Biz ushbu konferensiyani o‘tkazayotganimizdan va mintaqaviy anjuman ishtirokchilarini mamlakatimizning fuqarosizlikka barham berish maqsadida bolalarning tug‘ilganligi holatini ro‘yxatga olish borasidagi samarador amaliyoti bilan tanishtirayotganimizdan faxrlanamiz, – dedi O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov. – Milliy qonunchilikka 2018-yili yurtimizda tug‘ilgan barcha bolalar uchun tug‘ilganlikni qayd etishni kafolatlovchi o‘zgartirishlar kiritildi. Natijada so‘nggi besh yilning o‘zida fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar soni 75 foizdan ko‘proqqa qisqarishiga erishdik.
Konferensiya ishtirokchilari tug‘ilishni qayd etish uchun mas’ul yoki bu ish bilan bevosita shug‘ullanadigan milliy ma’muriyatlar vakillaridan iborat ekani tahsinga loyiq. Bu o‘rinda, jumladan, mintaqamiz mamlakatlarining tashqi ishlar, ichki ishlar va adliya vazirliklari, shuningdek, inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlari hamda xalqaro tashkilotlar vakillari tadbirda faol qatnashgani haqida so‘z bormoqda.
BMTning O‘zbekistondagi Doimiy muvofiqlashtiruvchisi vazifasini bajaruvchi Ashita Mittal ta’biri bilan aytganda, “Hammani shaxsini tasdiqlaydigan yuridik hujjatlar bilan ta’minlash, shu jumladan, bolalarga ularning tug‘ilganligi haqida rasmiy qaydnoma taqdim etish masalasi 2030-yilgacha mo‘ljallangan Barqaror rivojlanish maqsadlarida mustahkamlab qo‘yilgan”.
Ashita Mittal xonimning e’tirof etishicha, Markaziy Osiyo mamlakatlarining fuqarosizlik holatlarini kamaytirish va yo‘qotish bo‘yicha sa’y-harakatlari muhim natijalar berganligini BMT yuqori baholaydi. Binobarin, bu yutuqlar majburiy ko‘chirilgan va fuqaroligi bo‘lmagan insonlarning chetda yolg‘izlanib qolmasligi hamda Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishga munosib hissa qo‘shishi uchun xizmat qiladi.
Konferensiyada 2014-yili BMTning Qochoqlar ishlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasi tomonidan fuqarosizlikka barham berish uchun #IBelong global kampaniyasiga start berilgani ta’kidlandi. Joriy yilda yakuniga yetayotgan mazkur o‘n yillik kampaniya butun dunyo davlatlarida fuqarosizlikni kamaytirish va yo‘qotish bo‘yicha sa’y-harakatlar izchil kuchayishiga turtki bo‘ldi.

Представители правительств Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана собрались 17 мая в Ташкенте, чтобы подтвердить свою приверженность обеспечению регистрации каждого ребенка при рождении на их территории.
В столице Узбекистана проходит Центрально-азиатская конференция по вопросам обеспечения регистрации рождений для предотвращения безгражданства. Конференция организована УВКБ ООН, Агентством ООН по делам беженцев в сотрудничестве с Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека.
Безгражданство - это ситуация, когда ни одно государство не признает человека своим гражданином. Эта проблема затрагивает миллионы людей по всему миру, включая более 37 000 человек только в Центральной Азии. Люди без гражданства часто лишены доступа к основным правам, таким как образование, трудоустройство, медицинское обслуживание и свобода передвижения.
Регистрация рождения является первым и важнейшим шагом в обеспечении правового статуса и предоставления людям возможности активно участвовать в развитии общества. Это позволяет им платить налоги, взносы в здравоохранение и социальные фонды, а также способствует устойчивому развитию их сообществ.
«Мы гордимся тем, что проводим сегодня эту конференцию и делимся с участниками успешными практиками Республики Узбекистан по регистрации рождения в целях искоренения безгражданства», - отметил Акмал Саидов, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан и директор Национального центра по правам человека.
«В 2018 году Узбекистан внес поправки в законодательство, гарантирующие регистрацию при рождении всех детей, рожденных на нашей территории, и только за последние пять лет мы сократили количество лиц без гражданства более чем на 75 процентов», - сказал он.
Участники конференции представляли национальные администрации, ответственные за регистрацию рождений или участвующие в этом процессе, включая министерства иностранных дел, внутренних дел, юстиции и национальные правозащитные институты, а также международные организации.
«Обеспечение законных удостоверений личности для всех, включая регистрацию рождений, закреплено в Повестке дня в области устойчивого развития на период до 2030 года и соблюдается всеми странами Центральной Азии как государствами-членами ООН», - подчеркнула Ашита Миттал, исполняющая обязанности Постоянного координатора ООН в Узбекистане.
Она отметила, что ООН высоко оценивает значительные достижения стран Центральной Азии по сокращению и искоренению безгражданства и готова поддержать государства в обеспечении того, чтобы вынужденно перемещенные лица и лица без гражданства не остались в стороне и могли внести свой вклад в достижение Целей устойчивого развития.
В 2014 году УВКБ ООН запустило глобальную кампанию #IBelong по искоренению безгражданства. Поскольку в 2024 году завершается десятилетняя кампания, государства по всему миру активизируют свои усилия в данном направлении.