O‘zbekiston vakili tarixda ilk bor BMTning Inson huquqlari qo‘mitasi a’zoligiga saylandi
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori, akademik Akmal Saidov 2025-2028-yillarga mo‘ljallangan BMT Inson huquqlari qo‘mitasiga a’zo bo‘ldi. BMTning mazkur organiga O‘zbekistondan birinchi marta vakil saylandi.
29-may kuni Birlashgan Millatlar Tashkilotining Nyu-Yorkdagi qarorgohida Fuqarolik va siyosiy huquqlar to‘g‘risidagi xalqaro paktga a’zo davlatlarning 40-sessiyasi bo‘lib o‘tdi. Sessiya doirasida BMT Inson huquqlari qo‘mitasining 2025-2028-yillar uchun 9 nafar a’zosini saylash bo‘yicha saylov o‘tkazildi.
O‘zbekiston bilan birga 16 ta davlat – Burundi, Gruziya, Misr, Hindiston, Ispaniya, Kamerun, Kot-d’Ivuar, Litva, Marokash, Paragvay, Koreya Respublikasi, Shimoliy Makedoniya, Togo, Xorvatiya, Efiopiya va Janubiy Afrika vakillari 9 ta o‘rin uchun kurash olib bordi.
Yashirin ovoz berish natijalariga ko‘ra, O‘zbekistondan nomzod –akademik Akmal Saidov Fuqarolik va siyosiy huquqlar to‘g‘risidagi xalqaro paktga a’zo mamlakatlardan eng ko‘p ovoz oldi.
Ommaviy axborot vositalarida mamlakatimiz vakilining Inson huquqlari qo‘mitasiga saylanishi tarixiy voqea sifatida e’tirof etilayotgani bejiz emas. Chunki O‘zbekiston Markaziy Osiyo davlatlari orasida birinchi marta BMTning ushbu asosiy organiga a’zo bo‘ldi.
BMT O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti rahnamoligida amalga oshirilgan aniq chora-tadbirlar – bolalar mehnati va majburiy mehnatga barham berish, oiladagi zo‘ravonlikka qarshi kurashish, xotin-qizlarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirish, gender tengligini ta’minlash, aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ijobiy natijalarga erishilganini, shuningdek, BMTning inson huquqlari kun tartibidagi barcha masalalar yuzasidan ochiq muloqotga tayyorligini e’tirof etadi, deya ta’kidlangan "Dunyo" axborot agentligining ayni mavzudagi xabarida.
O‘zbekiston BMTning nufuzli shartnomaviy organiga saylanishi mamlakatimizning inson huquqlarini himoya qilish bo‘yicha xalqaro tuzilmalar bilan amaliy hamkorlik qilish orqali inson huquqlarini ta’minlash va himoya qilishga sodiqligini namoyish etadi.
Shu bilan birga, BMT Inson huquqlari qo‘mitasiga a’zolik mazkur tuzilma doirasida qarorlar qabul qilish jarayonlarida faol ishtirok etish va bu borada ilg‘or tajriba almashish imkonini beradi.
Ma’lumot uchun: Inson huquqlari qo‘mitasi – BMTning mustaqil ekspertlardan iborat organi bo‘lib, 1977-yilda ta’sis etilgan. Unga a’zo davlatlar tomonidan Fuqarolik va siyosiy huquqlar to‘g‘risidagi xalqaro paktning bajarilishini monitoring qiladi. Qo‘mita faoliyati insonning barcha fuqarolik va siyosiy huquqlari to‘liq hurmat qilinishini ta’minlashga qaratilgan.
Qo‘mita tarkibi 18 a’zodan iborat bo‘lib, ishtirokchi davlatlar ularni o‘z fuqarolari orasidan saylaydi. Fuqarolik va siyosiy huquqlar to‘g‘risidagi xalqaro paktga 173 ta davlat a’zodir. O‘zbekiston ushbu xalqaro hujjatga 1995-yilda qo‘shilgan.

Представитель Узбекистана впервые в истории избран в Комитет по правам человека
НЬЮ-ЙОРК, 31 мая. /ИА «Дунё»/. 29 мая в штаб-квартире ООН городе Нью-Йорке в рамках 40-й сессии государств-участников Международного пакта о гражданских и политических правах (МПГПП) состоялись выборы 9 членов Комитета по правам человека (КПЧ) на 2025-2028 годы, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе выборов на 9 мест в КПЧ, наряду с Узбекистаном, претендовали представители 16 государств – Бурунди, Грузия, Египет, Индия, Испания, Камерун, Кот-д'Ивуар, Литва, Марокко, Парагвай, Республика Корея, Северная Македония, Того, Хорватия, Эфиопия и ЮАР.
По итогам тайного голосования кандидат от Узбекистана – директор Национального центра по правам человека, академик Акмал Саидов набрал наибольшее количество голосов стран-членов МПГПП.
Избрание представителя нашей страны в КПЧ является историческим событием, так как Узбекистан впервые из стран Центральной Азии вошел в состав данного ключевого органа ООН.
В ООН признают, что значительный успех на международной арене достигнут благодаря принятым под руководством Президента Республики Узбекистан конкретным мерам – искоренение детского и принудительного труда, борьба с домашним насилием, расширение прав и возможностей женщин и девочек, обеспечение гендерного равенства, улучшение положения уязвимых слоев населения, а также открытый диалог по всем вопросам правозащитной повестки дня ООН.
Безусловно, избрание Узбекистана в данный авторитетный конвенционный орган будет способствовать демонстрации приверженности нашей страны обеспечению и защите прав человека путем конструктивного взаимодействия с международными правозащитными структурами, позволит активно участвовать в процессах принятия решений, а также обменяться передовым опытом в данной области.
Напомним, что Комитет по правам человека – орган ООН, состоящий из независимых экспертов, осуществляющих мониторинг выполнения государствами-участниками МПГПП. Участниками пакта являются 173 государств. Узбекистан присоединился к данному международному документу в 1995 году. Деятельность Комитета направлена на обеспечение полного соблюдения всех гражданских и политических прав человека.