O‘zbekiston o‘z tarixida birinchi marta BMT Iqtisodiy va ijtimoiy kengashiga saylandi
2024-yil 7-iyun kuni Birlashgan Millatlar Tashkilotining Nyu-York shahridagi bosh qarorgohida 2025-2027-yillar uchun BMT Iqtisodiy va ijtimoiy kengashi aʼzolariga saylov boʻlib oʻtdi.
Yashirin ovoz berish natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi BMTga a’zo davlatlarning 185 nafar ovozini oldi va o‘z tarixida birinchi marta Kengash a’zoligiga saylandi.
Mamlakatimizning BMTning ushbu muhim organiga saylangani O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti rahbarligida davlat hayotining barcha jabhalarida amalga oshirilayotgan izchil islohotlar xalqaro hamjamiyat va Birlashgan Millatlar Tashkilotiga a’zo davlatlar tomonidan keng e’tirof etilganidan dalolatdir.
Eslatib oʻtamiz, mazkur Kengash BMTning asosiy organi boʻlib, tashkilotning iqtisodiy va ijtimoiy faoliyatini muvofiqlashtirishga masʼuldir. Ushbu tuzilma Birlashgan Millatlar Tashkiloti tizimida barqaror rivojlanishning barcha uch yoʻnalishi – iqtisodiy, ijtimoiy va ekologik jihatdan ragʻbatlantirish boʻyicha asosiy oʻrinni egallaydi. U uch yillik muddatga saylanadigan 54 a’zodan iborat.

7 июня 2024 года в штаб-квартире Организации Объединенных Наций в городе Нью-Йорк состоялись выборы членов Экономического и социального совета (ЭКОСОС) ООН на период 2025-2027 гг.
По итогам тайного голосования, Республика Узбекистан набрала 185 голосов государств-членов ООН и, впервые в своей истории избрана в состав ЭКОСОС на указанный срок.
Избрание нашей страны в данный ключевой орган ООН является свидетельством широкого признания со стороны международного сообщества и государств-членов Организации Объединенных Наций прогрессивных реформ, проводимых под руководством Президента Республики Узбекистан во всех сферах жизни государства.
Следует отметить, что ЭКОСОС - главный орган ООН, который отвечает за координацию экономической и социальной деятельности Организации. Совет занимает ключевое место в системе ООН по продвижению всех трех аспектов устойчивого развития – экономического, социального и экологического. В его состав входят 54 государства, избираемые на 3-х летний срок.