13-iyun kuni Inson huquqlari bo‘yicha IV Samarqand forumi doirasida «Inson huquqlari himoyasi uchun» ko‘krak nishoni sovrindorlarini taqdirlash marosimi o‘tkazildi. Tantanali tadbirni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov kirish so‘zi bilan ochdi.
Keyingi yillarda «Inson huquqlari himoyasi uchun» ko‘krak nishonining chet ellik sovrindorlarini Inson huquqlari bo‘yicha Samarqand forumi doirasida taqdirlash an’anaga aylandi. Joriy yilda quyidagi xorijiy hamkorlar:
- Sheref Malkoch, Turkiya Respublikasi Bosh Ombudsmani – Inson huquqlarini ta’minlash borasida Turkiy tilli davlatlar o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun;
- Nura bint Zaid al-Rashud, Islom hamkorlik tashkiloti (IHT) Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasi Kotibiyati ijrochi direktori, professor – IHTning Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasi bilan hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun;
- Rashid Hamad Humaid Albalushi, Ummon sultonligining Inson huquqlari bo‘yicha komissiyasi raisi – inson huquqlarini himoya qilish va ta’minlash sohasidagi xalqaro hamkorligi uchun;
- Maryam bint Abdullah al-Attiya, Qatar davlati Inson huquqlari bo‘yicha Milliy qo‘mitasi raisi – inson huquqlarini himoya qilish va ta’minlash sohasidagi xalqaro hamkorligi uchun ushbu mukofot bilan taqdirlandilar.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov “Inson huquqlari himoyasi uchun” ko‘krak nishonini o‘z sohiblariga tantanali ravishda topshirdi.
Qatarlik sovrindor hamkorimizning mukofotini Qatar davlati Inson huquqlari bo‘yicha milliy qo‘mitasi bosh kotibi Sulton bin Hasan al-Jamali qabul qilib oldi.
Ma’lumot uchun: “Inson huquqlari himoyasi uchun” ko‘krak nishoni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashabbusi bilan 2020-yilda ta’sis etilgan. Bundan maqsad – inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilishda katta hissa qo‘shgan fuqarolar va tashkilotlarni moddiy va ma’naviy rag‘batlantirish hamda taqdirlash, bu faoliyatni amalga oshirishda o‘rnak bo‘layotganlar namunasini, ularning tajribasini ommalashtirishdan iborat.
“Inson huquqlari himoyasi uchun” ko‘krak nishoni bilan chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, shuningdek, inson huquqlarini himoya qilish sohasida faoliyat olib borayotgan tashkilotlar ham taqdirlanishi mumkin.

Победителям вручены знаки «За защиту прав человека»
13 июня в рамках IV Самаркандского форума по правам человека состоялась церемония вручения знаков «За защиту прав человека». Вступительной речью открыл мероприятие директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов.
В последние годы стало традицией награждать иностранных лауреатов знаком «За защиту прав человека» в рамках Самаркандского форума по правам человека. В этом году у нас есть следующие зарубежные партнеры:
• Шереф Малкоч, Главный омбудсмен Турецкой Республики – за вклад в развитие сотрудничества между тюркоязычными странами в области прав человека;
• Нура бинт Заид аль-Рашуд, исполнительный директор секретариата Независимой постоянной комиссии по правам человека Организации исламского сотрудничества (ОИК) – за вклад в развитие сотрудничества с Независимой постоянной комиссией по правам человека ОИК;
• Рашид Хамад Хумаид Албалуши, председатель Комиссии по правам человека Султаната Оман – за международное сотрудничество в области защиты и обеспечения прав человека;
• Марьям бинт Абдулла аль-Аттия, председатель Национального комитета по правам человека Государства Катар, была удостоена этой награды за международное сотрудничество в области защиты и продвижения прав человека.
Директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов торжественно вручил знак «За защиту прав человека» его обладателям.
Награду нашего отмеченного наградой партнера из Катара принял Генеральный секретарь Национального комитета по правам человека Государства Катар Султан бин Хасан аль-Джамали.
Для справки: Нагрудный знак «За защиту прав человека» учрежден в 2020 году по инициативе Президента Республики Узбекистан.
Целью создания этого знака является предоставление материальных и моральных стимулов и вознаграждений гражданам и организациям, внесшим значительный вклад в защиту прав и свобод человека, продвижение примера и опыта тех, кто подает пример в этой работе. Он направлен на усиление деятельности государственных органов, институтов гражданского общества и граждан в области прав человека.
Целью этого является материальное и моральное поощрение и вознаграждение граждан и организаций, внесших большой вклад в защиту прав и свобод человека, популяризация примера и опыта тех, кто является образцом в осуществлении этой деятельности.
Граждане Республики Узбекистан могут быть выдвинуты на награждение данным знаком за заслуги в защите прав и свобод человека, активное участие в продвижении прав человека, образование в области прав человека, вклад в развитие традиций прав человека среди молодежи, значительные достижения в развитии и управлении правозащитными организациями, эффективную научную работу в области прав человека.
Нагрудный знак может быть выдан иностранным гражданам и лицам без гражданства, а также организациям, работающим в сфере защиты прав человека.