O‘zbekiston vakili MDH Inson huquqlari bo‘yicha komissiyasining navbatdagi yig‘ilishida qatnashdi
27-iyun kuni Rossiya Federatsiyasining Sankt-Peterburg shahrida Mustaqil davlatlar hamdo‘stligi (MDH) Inson huquqlari bo‘yicha komissiyasining ikkinchi yig‘ilishi o‘tkazildi. Tadbir XII Peterburg xalqaro yuridik forumi doirasida bo‘lib o‘tdi.
MDH Komissiyasining yig‘ilishi offlayn va onlayn shaklda tashkil etildi. Unda Armaniston, Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Rossiya, Tojikiston va O‘zbekiston vakillari ishtirok etdi.
Komissiyaning onlayn majlisida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktorining birinchi o‘rinbosari M.Tillaboyev qatnashdi.
Tadbirni MDH Inson huquqlari bo‘yicha komissiyasi raisi, Rossiya Federatsiyasining Inson huquqlari bo‘yicha vakili Tatyana Moskalkova ochdi. MDH Bosh kotibi Sergey Lebedev yig‘ilish ishtirokchilariga tabrik yo‘lladi.
Ma’lumki, 2023-yilda MDHning Inson huquqlari bo‘yicha komissiyasini shakllantirish tartibi yakunlandi. Komissiya tarkibiga Armaniston, Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Rossiya, Tojikiston va O‘zbekistondan vakillar kirdi.
Komissiya faoliyati Hamdo‘stlik makonida inson huquqlarini himoya qilishni yaxshilash uchun hissa qo‘shishga qaratilgan. Mazkur yangi organ tegishli sohadagi qonunchilikni takomillashtirish bo‘yicha o‘zaro tajriba almashish va amaliy takliflar ishlab chiqish uchun o‘ziga xos muloqot maydonchasi hisoblanadi.

Представитель Узбекистана принял участие в очередном заседании комиссии СНГ по правам человека
27 июня в Санкт-Петербурге проведено второе заседание Комиссии по правам человека СНГ. Мероприятие состоялось на полях Петербургского международного юридического форума.
На заседании Комиссии в гибридном формате приняли участие представители Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана и Узбекистана.
В заседании Комиссии в онлайн формате принял участие первый заместитель директора Национального центра по правам человека М.Тиллабаев.
Открыла заседание председатель Комиссии, Уполномоченный по правам человека РФ Татьяна Москалькова. Приветствие участникам заседания направил Генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
В повестку дня заседания включено более 10 вопросов в сфере поощрения и защиты прав и свобод человека. В преддверии заседания комиссии 24 июня состоялось рабочее совещание, в ходе которого обсуждены проекты документов предстоящего заседания Комиссии по правам человека СНГ в Санкт-Петербурге.
Как известно в 2023 году завершилась процедура формирования Комиссии по правам человека СНГ, в состав которой вошли представители и заместители представителей от Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Российской Федерации, Республики Таджикистан и Республики Узбекистан. Она нацелена способствовать улучшению защиты прав человека на пространстве Содружества. Орган является площадкой для обмена опытом и выработки предложений по совершенствованию законодательства в соответствующей сфере.