BMTning Uy-joy huquqi bo'yicha Maxsus ma'ruzachisi O'zbekistonga tashrif buyuradi
JENEVA, 18-avgust. /"Dunyo" AA/. BMTning Uy-joy huquqi bo'yicha Maxsus ma'ruzachisi Balakrishnan Rajagopal 19-30-avgust kunlari O'zbekistonga tashrif buyuradi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Janob Balakrishnan Rajagopal O'zbekistonga tashrifi davomida milliy qonunchilikda va amaliyotda uy-joy huquqini himoya qilish va amalga oshirish, jumladan, uy-joyning arzonligi hamda yaroqliligi, xizmatlardan foydalanish imkoniyatini va majburiy ko'chirishni o'rganib chiqadi.
U O'zbekiston tomonidan uy-joy huquqidan mamlakatdagi barcha aholi guruhlari foydalanishi uchun ko'rilayotgan chora-tadbirlarni tahlil qiladi. Shuningdek, Maxsus ma'ruzachi iqlim inqirozining uy-joy huquqiga bo'lgan ta'sirini va aholining uy-joy masalalari va shaharsozlik bo'yicha qarorlar qabul qilinishida ishtirok etishi masalalarini o'rganadi.
Tashrif davomida BMT ma'ruzachisi Toshkent, Jizzax, Samarqand va Buxoro kabi shaharlarga va ular yaqinidagi tumanlarga, jumladan, talabalar turarjoylari va oilada turli murakkabliklarga uchragan yoki boshpanasiz qolgan shaxslar uchun mo'ljallangan yashash manzillariga borishi kutilmoqda. Bir qancha rasmiy uchrashuvlar, fuqarolik jamiyati va biznes doiralar vakillari bilan muloqotlar ham rejalashtirilgan.
Tashrif yakunida BMTning Maxsus ma'ruzachisi matbuot anjumani o'tkazadi.
Ekspert 2025-yilning mart oyida BMTning Inson huquqlari bo'yicha kengashiga tashrifi to'g'risida hisobot taqdim etilishi kutilmoqda.

ЖЕНЕВА, 18 августа. /ИА «Дунё»/. Специальный докладчик ООН по праву на достаточное жилище Балакришнан Раджагопал 19–30 августа совершит визит в Узбекистан с, передает корреспондент ИА «Дунё».
Господин Раджагопал изучит вопросы защиты и реализации права на достаточное жилище в национальном законодательстве и практике, включая ценовую и физическую доступность и пригодность жилья, доступ к услугам и принудительные выселения.
Он также проанализирует меры, которые приняты правительством Узбекистана с целью обеспечения права на достаточное жилище всем группам населения в стране. Эксперт также изучит вопросы, связанные с влиянием климатического кризиса на право на достаточное жилище, а также с участием жителей в принятии решений по жилищным вопросам и городскому развитию.
В ходе визита специальный докладчик ООН посетит Ташкент, Джизак, Самарканд и Бухару, а также близлежащие районы, включая места пребывания студентов и шелтеры для жертв домашнего насилия и лиц без определённого места жительства. Он проведёт встречи с представителями центральных и региональных органов власти, судьями, представителями гражданского общества и бизнес-сообщества, ведущими свою деятельность в сфере жилья.
По итогам визита специальный докладчик ООН проведёт пресс-конференцию.
Ожидается, что эксперт в марте 2025 года представит доклад о своём визите Совету ООН по правам человека.