O‘zbekiston delegatsiyasi MDH Maslahat qo‘mitasining yig‘ilishida ishtirok etdi
18-dekabr kuni Minsk shahrida Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga a’zo davlatlari tashqi ishlar vazirliklari huquqiy xizmatlari rahbarlari Maslahat qo‘mitasining 37-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Tadbir oflayn va onlayn tarzda tashkil etildi.
MDH Maslahat qo‘mitasining yig‘ilishida O‘zbekiston tomonidan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori A.Saidov, shuningdek, Tashqi ishlar vazirligi Shartnomaviy-huquqiy boshqarmasi boshlig‘i A.Sultonov, Shartnomaviy-huquqiy boshqarma ikkinchi kotibi E.Abdumajitov va Shartnomaviy-huquqiy boshqarma ikkinchi kotibi Sh.Obilova ishtirok etdi.
Yig‘ilishda Armaniston Respublikasi, Belarus Respublikasi, Rossiya Federatsiyasi, Qozog‘iston Respublikasi va Qirg‘iz Respublikasi vakillari ham hozir bo‘ldi.
Ishtirokchilar kun tartibiga kiritilgan keng ko‘lamli masalalarni muhokama qildilar. Jumladan:
· ishchi guruh majlisi yakunlari bo‘yicha tayyorlangan xalqaro majburiyatlarni bajarish va xalqaro-huquqiy sohadagi hamkorlikning ayrim jihatlari bo‘yicha uslubiy tavsiyalar loyihasi;
· MDHga a’zo davlatlarining ilmiy hamjamiyatlari o‘rtasida xalqaro huquq sohasidagi hamkorlik istiqbollari;
· BMT Bosh Assambleyasi Oltinchi qo‘mitasi kun tartibining asosiy masalalari va BMT Xalqaro huquq komissiyasi ko‘rib chiqayotgan mavzular yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, xalqaro huquq soasining dolzarb tendensiyalari tahlil qilindi.
O‘zbekiston tomoni ko‘rib chiqilgan har bir masala muhokamasi jarayonida amaliy va asosli takliflar hamda sharhlar bilan ishtirok etdi.

Об участии узбекской делегации в заседании Консультативного комитета СНГ
18 декабря 2024 года г. Минске состоялось заседание Консультативного комитета руководителей правовых служб министерств иностранных дел государств -участников Содружества независимых государств.
С узбекской стороны приняли участие директор Национального центра Республики Узбекистан А.Саидов, начальник Договорно-правового управления Министерство иностаранных дел. А.Султонов, Второй секретарь Договорно-правового управления Э.Абдумажитов, Второй секретарь Договорно-правового управления Ш.Обилова.
Среди участников заседания также присутствовали представители Республики Армения, Республики Беларусь, Российской Федерации, Республики Казахстан и Кыргызской Республики.
Участники обсудили широкий круг вопросов, включённых в повестку дня, в частности:
проект Методических рекомендаций по некоторым аспектам исполнения международных обязательств и взаимодействия в международно-правовой сфере, подготовленный по итогам заседания рабочей группы;
перспективы сотрудничества в области международного права между научными сообществами государств-участников СНГ;
• обмен мнениями по ключевым вопросам повестки дня Шестого комитета Генеральной Ассамблеи ООН и темам, находящимся на рассмотрении Комиссии международного права ООН;
• анализ актуальных тенденций в международном праве;
• Узбекская сторона приняла участие в обсуждении каждого из рассмотренных вопросов, представив конструктивные и обоснованные предложения, и коментарии.