O‘zbekiston vakillari TURKOMB Assotsiatsiyasining uchrashuvida onlayn qatnashdi
15-yanvar kuni Turkiy davlatlar tashkilotining Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlari va ombudsmanlari assotsiatsiyasi (TURKOMB) tomonidan onlayn uchrashuv o‘tkazildi. Unda Ozarbayjon Inson huquqlari bo‘yicha vakili S.Aliyeva, Qozog‘iston Inson huquqlari bo‘yicha vakili A.Lastayev, Turkiya Bosh ombudsmani M.Akarja, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Inson huquqlari bo‘yicha vakili F.Eshmatova, Turkiya Inson huquqlari va tenglik instituti raisi M.Kilich hamda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktorining birinchi o‘rinbosari M.Tillabayev ishtirok etdi.
Ushbu yig‘ilish Ozarbayjon tomonining tashabbusi bilan tashkil etildi. Tadbir Assotsiatsiyaning joriy yilda amalga oshiradigan ishlari va faoliyat dasturi muhokamasiga bag‘ishlandi.
Ozarbayjon Respublikasining Inson huquqlari bo‘yicha vakili S.Aliyeva Ozarbayjonda joriy yil 18-iyun – Inson huquqlari kuni ekani va shu milliy sana munosabati bilan xalqaro simpozium o‘tkazilishini bildirdi. Assotsiatsiya ishtirokchilarini ushbu anjumanda qatnashishga taklif qildi.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktorining birinchi o‘rinbosari M.Tillabayev Assotsiatsiya doirasidagi hamkorlikni mustahkamlashning muhimligini ta’kidladi. Shuningdek, O‘zbekistonda 2025-yil – “Atrof-muhitni muhofaza qilish va yashil iqtisodiyot yili” doirasida ro‘yobga chiqariladigan tashabbuslar haqida ma’lumot berdi.
Assotsiatsiya a’zolarining ilmiy maqolalarini “Demokratlashtirish va inson huquqlari” jurnalida chop etib borish ham taklif qilindi.

Узбекистан принял участие во встрече Ассоциации TURKOMB
15 января текущего года посредством видеоконференцсвязи состоялась встреча представителей Ассоциации национальных институтов по правам человека и омбудсменов тюркских государств (TURKOMB), направленная на обсуждение планируемых в 2025 году мероприятий.
Во встрече приняли участие Уполномоченная по правам человека Республики Азербайджан С. Алиева, Уполномоченный по правам человека в Республике Казахстан А. Ластаев, Главный омбудсман Турции М. Акарджа, Уполномоченная по правам человека Республики Узбекистан Ф. Эшматова, председатель Института по правам человека и равенству Турции М. Килыч и первый заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека М. Тиллабаев.
В ходе встречи Омбудсман Азербайджана С. Алиева проинформировала о планах проведения 18 июня 2025 года международного симпозиума в г. Баку, приуроченного к Национальному дню прав человека Азербайджана.
Первый заместитель директора Национального центра по правам человека М. Тиллабаев подчеркнул важность укрепления сотрудничества в рамках ТУРКОМБ, информировал об инициативах, реализуемых в Узбекистане в рамках объявления 2025 года «Годом охраны окружающей среды и зеленой экономики». Члены Ассоциации приглашены к публикации научных статей в журнале «Демократизация и права человека».