Toshkentda O'zbekistonning bolalar huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarini bajarishga oid milliy mexanizmlarga bag'ishlangan seminar bo'lib o'tmoqda
TOSHKENT, 11-fevral /"Dunyo" AA/. Bugun Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Milliy markazining Inson huquqlari uyida "O'zbekiston Respublikasining bolalar huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarini amalga oshirish va ushbu majburiyatlarni bajarishning milliy mexanizmlari" mavzusidagi ikki kunlik seminar o'z ishini boshladi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Tadbir O'zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi, YUNISEFning O'zbekistondagi vakolatxonasi va BMT Inson huquqlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyo bo'yicha mintaqaviy vakolatxonasi tomonidan tashkil etildi.
Seminar O'zbekistonning bolalar huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarini amalga oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar muhokamasiga bag'ishlangan. Shuningdek, unda BMTning Bola huquqlari bo'yicha qo'mitasi tavsiyalarini amalga oshirish va Milliy harakatlar rejasida nazarda tutilgan chora-tadbirlarni yanada samarali amalga oshirish yo'llari atroflicha ko'rib chiqilmoqda.
Seminar ochilishida Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Milliy markazi direktori Akmal Saidov, O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining o'rinbosari Mavludaxon Xodjayeva, YUNISEFning O'zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Rehina Kastijio va BMTning Inson huquqlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyo bo'yicha mintaqaviy vakili Matilda Bogner qatnashdilar.
Akmal Saidov o'z nutqida ta'kidlaganidek, bugungi kunda O'zbekistonda 18 yoshgacha bo'lgan bolalar 13 million nafarni, ya'ni jami aholining qariyb 35 foizini tashkil etadi. U, shuningdek, O'zbekiston uchun bola huquqlarini ta'minlash masalasi prinsipial ahamiyatga ega masala hisoblanishini va O'zbekiston mustaqillikka erishganidan so'ng, 1992-yil 9-dekabrda inson huquqlari sohasidagi xalqaro konvensiyalar qatorida birinchi bo'lib Bola huquqlari to'g'risidagi konvensiyaga qo'shilganini qayd etdi.

В Ташкенте проходит семинар, посвящённый национальным механизмам реализации международных обязательств Узбекистана в области прав ребёнка
ТАШКЕНТ, 11 февраля. /ИА «Дунё»/. Сегодня в Доме прав человека Национального центра Узбекистана по правам человека стартовал двухдневный семинар на тему «Выполнение международных обязательств Республики Узбекистан в сфере прав ребёнка и национальные механизмы их реализации», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Мероприятие организовано Законодательной палатой Олий Мажлиса Узбекистана, представительством ЮНИСЕФ и Региональным представительством Управления Верховного комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии.
Семинар посвящён обсуждению мер, направленных на реализацию международных обязательств Узбекистана в сфере прав ребенка. В нём также рассматриваются вопросы выполнения рекомендаций Комитета ООН по правам ребёнка и эффективной реализации мероприятий, предусмотренных Национальным планом действий.
Открытие семинара состоялось при участии директора Национального центра Узбекистана по правам человека, академика Акмала Саидова, заместителя спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана Мавлудахон Ходжаевой, главы представительства ЮНИСЕФ Рехины Кастижио и регионального представителя Управления Верховного комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии Матильды Богнер.
В своей речи Акмал Саидов отметил, что в Узбекистане проживает 13 миллионов детей до 18 лет, что составляет около 35% от всего населения страны. Он подчеркнул важность обеспечения прав ребёнка для Узбекистана и отметил, что одной из первых международных конвенций, принятых Узбекистаном после обретения независимости, была Конвенция о правах ребёнка, ратифицированная 9 декабря 1992 года.
Семинар продолжится и 12 февраля. В его работе примут участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, члены Сената, представители Молодёжного парламента при обеих палатах, а также международные эксперты.