Ilm-fanni rivojlantirishda to‘siq bo‘layotgan subyektiv va obyektiv omillar muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida an’anaviy tarzda o‘tkazib kelinayotgan Fan soati doirasida O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan yurist, OAK yuridik fanlar bo‘yicha ekspert kengash raisi, yu.f.d., professor Z.Esanova tomonidan “Ilm-fanni rivojlantirishda to‘siq bo‘layotgan subyektiv va obyektiv omillar” mavzusida mahorat darsi o‘tkazildi.
Ushbu tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi, Huquqni muhofaza qilish akademiyasi, Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz Fanlar akademiyasi Davlat va huquq instituti, Toshkent davlat yuridik universiteti, Jamoat xavfsizligi universiteti xodimlari, doktorant, mustaqil izlanuvchilar va boshqa ilmiy jamoatchilik vakillari qatnashishdi.
Tadbir davomida ekspert tomonidan bugungi kunda ilm-fanni rivojlantirishda to‘siq bo‘layotgan subyektiv va obyektiv omillar sanab o‘tildi.
Xususan, dissertatsiya tuzilishiga oid muammolar, plagiat natijalarini baholashga oid muammolar, tutash ixtisosliklarni yanada soddalashtirish, tarmoqlararo tadqiqotlarni ko‘paytirish, tadqiqot natijalarini e’lon qilishga doir muammolar, ilmiy yangiliklarni sinovdan o‘tkazish jarayoni bilan bog‘liq muammolar, opponentlik taqrizlarini olish va baholash bilan bog‘liq talablar va zamonaviy ixtisosliklarni joriy etish kabi masalalar muhokama qilinib, ularni bartaraf qilish bo‘yicha ishtirokchilar tomonidan asoslantirilgan takliflar bildirildi.
Shuningdek, tadbir davomida ekspert tomonidan ilmiy izlanish olib borayotgan tadqiqotchilarga muvaffaqiyatli himoya uchun tegishli tavsiya va ko‘rsatmalar berildi.

Обсуждены субъективные и объективные факторы, препятствующие развитию науки
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан в рамках Научного часа заслуженным юристом Республики Узбекистан, председателем экспертного совета по юридическим наукам ВАК, д.ю.н., профессором З.Эсановой проведен мастер-класс на тему: «Субъективные и объективные факторы, препятствующие развитию науки».
В мероприятии приняли участие сотрудники Генеральной прокуратуры, Правоохранительной академии, Национального центра по правам человека, Института государства и права Академии наук Республики Узбекистан, Ташкентского государственного юридического университета, Университета общественной безопасности, а докторанты, самостоятельные соискатели и другие представители научного сообщества.
В ходе мероприятия эксперт обозначила основные субъективные и объективные факторы, препятствующие развитию науки в настоящее время.
В частности, обсуждены проблемы, связанные со структурой диссертаций, оценкой результатов на предмет плагиата, упрощением смежных специальностей, развитием межотраслевых исследований, публикацией научных результатов, процессом апробации научной новизны, требованиями к получению и оценке рецензий оппонентов, а также внедрением современных специальностей.
Кроме того, в ходе мероприятия эксперт дала рекомендации и направления исследователям по успешной защите диссертаций, участники также получили ответы на интересующие их вопросы.