O‘zbekiston vakili, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidovning BMT Inson huquqlari bo‘yicha qo‘mitasi 143-sessiyasidagi ishtirokiga doir
PRESS-RELIZ
2025-yil 3-mart kuni Jenevada BMT Inson huquqlari bo‘yicha qo‘mitasining 143-sessiyasi rasman o‘z ishini boshladi. Qo‘mita ishida ilk bor O‘zbekiston vakili – BMTning ushbu nufuzli organi tarkibiga 2025-2028-yillar davriga saylangan akademik Akmal Saidov ishtirok etayotgani ushbu sessiyaning alohida ahamiyatini ko‘rsatadi.
Ma’lumot uchun: A.Saidov 2024-yil 29-may kuni Nyu-York shahrida bo‘lib o‘tgan Fuqarolik va siyosiy huquqlar to‘g‘risidagi xalqaro paktga a’zo davlatlarning 40-sessiyasida yashirin ovoz berish yo‘li bilan Qo‘mita a’zosi etib saylandi.
Qo‘mita tarkibiga O‘zbekiston vakilining kiritilishi mamlakatning inson huquqlarini ilgari surish va demokratik institutlarni mustahkamlash borasidagi sa’y-harakatlarini e’tirof etishda muhim bosqich bo‘ldi.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha qo‘mitasining 143-sessiyasi doirasida Qo‘mita a’zolari 14 ta davlatning (Albaniya, Burkina-Faso, Gaiti, Mo‘g‘uliston, Chernogoriya, Zimbabve, Chad, Antigua va Barbuda, Barbados, Dominikan Respublikasi, Iordaniya, Mavrikiy, Yangi Zelandiya, Samoa) milliy ma’ruzalarini ko‘rib chiqadi, xalqaro standartlarning bajarilishini tahlil qiladi va inson huquqlarini himoya qilishning global mexanizmlarini mustahkamlash bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqadi. Sessiya kun tartibidan so‘z erkinligini, odil sudlovga bo‘lgan huquqni ta’minlash, aholining zaif qatlamlarini himoya qilish kabi dolzarb masalalar o‘rin olgan.
Qo‘mita ishida O‘zbekiston vakilining ishtiroki mamlakatning xalqaro inson huquqlari jarayonlaridagi roli ortib borayotganini ta’kidlaydi. So‘nggi yillarda O‘zbekiston qonun ustuvorligi va inson huquqlarini himoya qilish tamoyillariga sodiqligini namoyon etdi, bu esa jahon hamjamiyati tomonidan yuqori baholandi.
2025-yil mart oyi oxirigacha davom etadigan 143-sessiya butun dunyoda huquq va erkinliklarni himoya qilish bo‘yicha konstruktiv muloqot va strategik yondashuvlarni ishlab chiqish uchun platforma bo‘lishi kutilmoqda.

Участие представителя Узбекистана, директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человек Акмал Саидова в 143-й сессии Комитета ООН по правам человека
3 марта 2025 года, в Женеве официально начала работу 143-я сессия Комитета ООН по правам человека. Особое значение данной сессии придаёт тот факт, что впервые в работе Комитета принимает участие представитель Узбекистана — академик Акмал Саидов, избранный в состав этого авторитетного органа ООН на период 2025–2028 годов.
Справочно: А.Саидов был избран членом Комитета путем тайного голосования на 40-й сессии государств-членов Международного пакта о гражданских и политических правах, состоявшейся 29 мая 2024 года в Нью-Йорке.
Включение представителя Узбекистана в состав Комитета знаменует собой важный этап в признании усилий страны по продвижению прав человека и укреплению демократических институтов. В рамках 143-й сессии члены Комитета рассмотрят национальные доклады 14 стран (Албания, Буркина-Фасо, Гаити,
Монголия, Черногория, Зимбабве, Чад, Антигуа и Барбуда, Барбадос, Доминиканская Республика, Иордания, Маврикий, Новая Зеландия, Самоа), проанализирует выполнение международных стандартов и выработает рекомендации для укрепления глобальных механизмов защиты прав человека. Повестка сессии включает обсуждение таких актуальных вопросов, как обеспечение свободы слова, права на справедливый суд и защита уязвимых групп населения.
Участие представителя Узбекистана в работе Комитета подчёркивает возрастающую роль страны в международных правозащитных процессах. За последние годы Узбекистана продемонстрировала приверженность принципам верховенства права и защиты прав человека, что получило высокую оценку мирового сообщества.
Ожидается, что 143-я сессия, которая продлится до конца марта 2025 года, станет площадкой для конструктивного диалога и выработки стратегических подходов к защите прав и свобод во всём мире.