O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 7-fevraldagi PQ-46-son Qarori va unga ilova O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari sohasidagi Milliy ta’lim dasturini amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” doirasida 2025-yil birinchi yarmida bajarilgan ishlar yuzasidan
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 7-fevraldagi PQ-46-son Qarori va unga ilova O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari sohasidagi Milliy ta’lim dasturini amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ning ijrosi doimiy ravishda monitoring qilib kelinmoqda.
Bugungi kunga qadar Inson huquqlari sohasidagi Milliy ta’lim dasturini amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ning 30 bandidan 17 ta bandi (56,67%) bo‘yicha ishlar to‘liq bajarilgan. “Yo‘l xaritasi”ning ta bandi (3,33%) to‘liq bajarilmagan, 12 ta bandni ( 40%) amalga oshirish bo‘yicha doimiy ishlar davom etmoqda.
Qaror ijrosi doirasida 2025-yilning birinchi yarmida quyidagi ishlar amalga oshirildi:
Birinchidan, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi, Boshqaruv samaradorligi agentligi bilan Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasi hamkorligida Milliy kadrlar zaxirasiga kiritilgan nomzodlar uchun tashkil etilgan malaka oshirish kurslari o‘quv reja-dasturlariga “Inson huquqlari va gender tenglik” mavzulari kiritildi va Akademiya kengashida tasdiqlandi.
Ushbu kurslarda 2025-yil mart-may oylarida 290 nafar tinglovchi o‘qitildi. Respublika va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari hamda davlat oliy ta’lim muassasalarida rahbarlik lavozimlarida faoliyat yuritayotgan xotin-qizlar uchun maxsus o‘quv kursining o‘quv reja-dasturiga “Gender tenglikka erishishda milliy va umuminsoniy qarashlarni shakllantirish” mavzusi kiritildi hamda ushbu kurslarda 2025-yil 27-yanvar – 8-fevral kunlari 115 nafar tinglovchi o‘qitildi.
Shuningdek, davlat organlari va tashkilotlarining axborot xizmati rahbarlari uchun malaka oshirish kurslari o‘quv reja-dasturi loyihasi ishlab chiqildi. Ushbu malaka oshirish kursida 2024-yil noyabr-dekabr – 2025-yil fevral-iyun oylarida 119 nafar tinglovchi o‘qitildi.
Ikkinchidan, “Qiynoqqa solishga qarshi kurashish: xalqaro amaliyot va milliy tajriba” mavzusidagi onlayn va oflayn formatda o‘quv kurslari davom ettirildi.
Xususan, 2025-yilda Jizzax (24-25-fevral), Sirdaryo (26-27-fevral), Navoiy (22-23) may, Toshkent (3-4-iyul) viloyatlarida milliy va xalqaro ekspertlarni jalb qilgan holda o‘quv kurslari tashkil etildi. Mazkur tadbirlarda har bir hududdan ichki ishlar (50 nafar) va prokuratura (10 nafar) tizimidagi tergovga qadar tekshiruv, surishtiruv, dastlabki tergovni amalga oshiruvchi organlar, viloyat sudlarining sudyalari hamda jazoni ijro etish muassasalarining jami 274 nafar xodimi ishtirok etdi.
O‘quv kurslarida xalqaro ekspert Azamat Shambilov onlayn ishtirok etib, “Yangilangan Nelson Mandela qoidalari” mavzusida taqdimot o‘tkazdi.
Shuningdek, 2025-yili Termiz shahrida 21-22-aprel hamda Farg‘ona shahri 24-25-aprel kunlari "Istanbul protokoliga muvofiq qiynoq va shafqatsiz muomalani sud-tibbiy hujjatlashtirish" mavzusida trening bo‘lib o‘tdi. Tadbir Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi va YEXHTning O‘zbekistondagi Loyihalari muvofiqlashtiruvchisining qo‘shma loyihasi doirasida tashkil etildi.
O‘quv mashg‘ulotida Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Jazoni ijro etish departamentining tibbiyot mutaxassislari va Respublika sud-tibbiy ekspertiza ilmiy-amaliy markazining ekspertlari ishtirok etdi. O‘quv kurslarida umumiy ishtirokchilar soni 43 nafarni tashkil etdi.
Uchinchidan, 2025-yil yanvar-iyun oylarida respublikaning 14 ta hududidagi axborot-kutubxona markazlarida “Umringni qadrla inson”, “Inson qadri uchun!”, “Inson huquqlari – eng oliy qadriyat”, “Inson huquqlariga rioya etish – majburiyatimiz”, “Inson huquqlarini ta’minlash – bosh maqsadimiz”, “Inson qadri va manfaatlari – barcha narsadan ustun”, “Inson huquq va erkinliklari” kabi mavzularda jami 188 ta kitob ko‘rgazmasi, viktorina, uchrashuv va davra suhbatlari tashkil etildi.
To‘rtinchidan, Toshkent davlat yuridik universitetida “Xalqaro huquq va inson huquqlari” magistratura yo‘nalishi ochildi va 2023/2024 o‘quv yilida ushbu mutaxassislikka qabul amalga oshirildi. Bu yo‘nalishda o‘zbek va rus tillaridagi guruhlarni 2023-2024 o‘quv yilida 14 (9 – o‘zbek, 5 – rus) nafar talaba muvaffaqiyatli tamomladi.
Ayni chog‘da,“Xalqaro huquq va inson huquqlari” magistratura yo‘nalishida o‘zbek va rus tillaridagi guruhlarni 2024-2025 o‘quv yilida 19 (12 – o‘zbek, 7 – rus) nafar talaba bitirdi.
Beshinchidan, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi tomonidan 2025-yil birinchi yarmida Qoraqolpog‘iston Respublikasi, Buxoro, Andijon, Farg‘ona, Jizzax, Namangan, Navoiy, Samarqand, Sirdaryo, Surxondaryo, Qashqadaryo, Xorazm, Toshkent viloyatlarida va Toshkent shahrida Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiya va nogironligi bo‘lgan shaxslarning huquqlari bo‘yicha seminar-treninglar dasturi asosida, ularning mehnat huquqlari bo‘yicha tushuntirish ishlari olib borildi. Ushbu tadbirlarda 1890 nafar ishtirokchi qatnashdi.
Oltinchidan, O‘zbekiston Respublikasida inson huquqlari sohasidagi ta’lim va tarbiyani mustahkamlash maqsadida inson huquqlari milliy tizimi haqida turkum radio va teledasturlar, ko‘rsatuvlar tashkil etildi. Xususan, 2025-yil birinchi yarmida «Axborot 24», «Fakt 24», «Yangi davr», «Davr yangiliklari», «Poytaxt», «Bugun», «Joyida», «Aktualno», «Xabarlar», «Andijon axboroti», «Jarayon», «Diyor yangiliklari», «Kun tafsiloti», «Namangan axboroti», «Vaqt», «Samarqand yangiliklari», «Voha 24», «Sado», «Qashqadaryo axboroti», «Axborot» dasturi», «Farg‘ona 24», «Xorazm 24» va «Fursat» singari teleradiodasturlarda soha mutaxassislari ishtirokida reportaj, intervyu va teleradiolavhalar efirga uzatib borildi.
Shuningdek, «O‘zbekiston 24», «O‘zbekiston», «Yoshlar», «Madaniyat va ma’rifat», «Toshkent», «Dunyo bo‘ylab» va barcha hududiy teleradiokanallar orqali «Studiya 24», «Maxsus reportaj», «Odil sudlov», «Parlament vaqti», «Oila olami», «Ayol borki...», «Kelajakka yo‘l», «Assalom, O‘zbekiston!» «O‘zbekiston yoshlari», «Yangi O‘zbekiston yoshlari», «Najot ta’limda», «Oqshomga qadar», «Inson qadri», «Minbar», «Poytaxt reportaj», «Siz nima deysiz», «Na pryamoy svyazi», «Spetsialniy reportaj», «Pokoleniye Next» kabi teleradiodasturlar tayyorlandi va efirga uzatildi.
Shu bilan birga, 2025-yilning o‘tgan davrida inson huquqlariga oid 4 ta kitob taqdimoti, 3 ta ma’rifiy-huquqiy tadbir tashkil etildi. Shuningdek, “O‘zbekiston Ulan-Batordagi seminarda BMTning inson huquqlari mexanizmida parlament ishtiroki tajribasini taqdim etdi”, “Inson huquqlari va Brayl alifbosi”, “O‘zbekistonda inson huquqlarini ta’minlash borasidagi islohotlarga nazar”, “Shaxslarning tasvirga bo‘lgan huquqlari himoyasi kuchaytiriladi”, “O‘zbekiston vakili IHTning Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasiga saylandi” kabi mavzularda jami 18 ta maqola o‘zbek va boshqa tillarda mamlakatimizning yetakchi ommaviy axborot vositalariga uzatildi.
Yettinchidan, 2025-yilda YUNISEF hamda BMT tuzilmalari bilan hamkorlikda inson huquqlari va bola huquqlariga oid 3 ta tadbir tashkil etildi. Xususan:
1. 11-12-fevral kunlari Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazining Inson huquqlari uyida Oliy Majlis Senati a’zolari hamda Qonunchilik palatasi deputatlari uchun “O‘zbekiston Respublikasining bolalar huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarini amalga oshirish va ushbu majburiyatlarni amalga oshirishning milliy mexanizmlari” mavzusida ikki kunlik seminar bo‘lib o‘tdi.
2. 28-fevral kuni Milliy markaz Oliy sud bilan birgalikda Birlashgan Millatlar Tashkilotining Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy boshqarmasi ko‘magida majburiy ko‘chirish davrida tegishli uy-joy huquqini ta’minlash bo‘yicha sud amaliyotiga bag‘ishlangan davra suhbati tashkil etdi.

о проделанной работе за первое полугодие 2025 года в рамках реализации «Дорожной карты» по осуществлению “Об утверждении Национальной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан”, утверждённой Постановлением
Президента Республики Узбекистан
от 7 февраля 2023 года
Национальным центром по правам человека осуществляется постоянный мониторинг исполнения «Дорожной карты» по реализации Национальной программы обучения в области прав человека в Республике Узбекистан, утверждённой Постановлением Президента Республики Узбекистан от 7 февраля 2023 года.
По состоянию на сегодняшний день, из 30 пунктов «Дорожной карты» по реализации Национальной программы обучения в области прав человека:17 пунктов (56,67%) полностью выполнены, 1 пункт (3,33%) не выполнен полностью, по 12 пунктам (40%) работа продолжается на постоянной основе.
В рамках исполнения Постановления в первой половине 2025 года были осуществлены следующие мероприятия:
Во-первых, Комитет по делам семьи и женщин совместно с Агентством эффективности управления и Академией государственного управления при Президенте Республики Узбекистан включил темы «Права человека и гендерное равенство» в учебные программы курсов повышения квалификации, организованных для кандидатов, включённых в Национальный кадровый резерв. Эти программы были утверждены на заседании Совета Академии. В период с марта по май 2025 года в данных курсах прошли обучение 290 слушателей.
Во-вторых, в учебную программу специальных курсов для женщин, занимающих руководящие должности в республиканских и местных органах исполнительной власти, а также в государственных высших учебных заведениях, была включена тема «Формирование национального и общечеловеческого подхода к достижению гендерного равенства». В этих курсах, проведённых с 27 января по 8 февраля 2025 года, прошли обучение 115 слушателей.
Кроме того, был разработан проект учебной программы курсов повышения квалификации для руководителей пресс-служб государственных органов и организаций. В этих курсах, проведённых в ноябре-декабре 2024 года и феврале-июне 2025 года, прошли обучение 119 слушателей.
Во-вторых, продолжена организация учебных курсов в онлайн и офлайн форматах на тему: «Борьба с пытками: международная практика и национальный опыт». В 2025 году такие курсы были проведены в следующих регионах с привлечением национальных и международных экспертов: Джизак (24–25 февраля), Сырдарья (26–27 февраля), Навоий (22–23 мая), Ташкент (3–4 июля).
В указанных мероприятиях приняли участие в общей сложности 274 сотрудника: по 50 представителей правоохранительных органов и 10 — прокуратуры из каждого региона, а также судьи областных судов и сотрудники пенитенциарных учреждений.
В рамках учебных курсов международный эксперт Азамат Шамбилов выступил онлайн с презентацией на тему «Обновлённые правила Нельсона Манделы».
Кроме того, в городе Термез (21–22 апреля) и в городе Фергана (24–25 апреля) были проведены тренинги на тему: «Судебно-медицинская документация пыток и жестокого обращения в соответствии со «Стамбульским протоколом». Мероприятия организованы в рамках совместного проекта Национального центра Республики Узбекистан по правам человека и Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане.
В учебных занятиях приняли участие специалисты медицинской службы Департамента исполнения наказаний при МВД и судебно-медицинские эксперты Научно-практического центра судебной медицины. Общее количество участников составило 43 человека.
В-третьих, в январе–июне 2025 года в информационно-библиотечных центрах 14 регионов республики были организованы 188 мероприятий — книжные выставки, викторины, встречи и круглые столы на темы: «Цени свою жизнь, человек», «Во имя человеческого достоинства!», «Права человека — высшая ценность», «Соблюдение прав человека — наша обязанность», «Обеспечение прав человека — наша главная цель», и другие.
В-четвёртых, на базе Ташкентского государственного юридического университета была открыта магистратура по направлению «Международное право и права человека». В 2023/2024 учебном году приём по данной специальности был успешно осуществлён, и её окончили 14 студентов (9 на узбекском языке и 5 на русском). В 2024/2025 учебном году обучение завершили 19 студентов (12 — на узбекском языке, 7 — на русском).
В-пятых, Министерством по сокращению бедности и занятости в первой половине 2025 года были организованы разъяснительные мероприятия по трудовым правам лиц с инвалидностью в соответствии с программой семинаров-тренингов по Конвенции о правах инвалидов. Семинары прошли в Республике Каракалпакстан, городe Ташкент и 13 областях: Бухарской, Андижанской, Ферганской, Джизакской, Наманганской, Навоийской, Самаркандской, Сырдарьинской, Сурхандарьинской, Кашкадарьинской, Хорезмской, Ташкентской. Общее количество участников составило 1 890 человек.
В-шестых, в целях укрепления образования и просвещения в области прав человека в Республике Узбекистан, были подготовлены и выпущены циклы радио- и телепередач о национальной системе прав человека. В первой половине 2025 года в эфир вышли передачи и интервью с участием профильных специалистов в рамках таких информационных программ, как:
«Axborot 24», «Fakt 24», «Yangi davr», «Davr yangiliklari», «Poytaxt», «Bugun», «Joyida», «Aktualno», «Xabarlar», «Andijon axboroti», «Jarayon», «Diyor yangiliklari», «Kun tafsiloti», «Namangan axboroti», «Vaqt», «Samarqand yangiliklari», «Voha 24», «Sado», «Qashqadaryo axboroti», «Axborot dasturi», «Farg‘ona 24», «Xorazm 24», «Fursat».
Также в 2025 году были проведены 4 презентации книг по правам человека и организованы 3 тематических мероприятия.
В ведущих СМИ страны опубликованы 18 статей на темы: «Узбекистан представил опыт участия парламента в механизмах ООН по правам человека на семинаре в Улан-Баторе»; «Права человека и азбука Брайля»; «Обзор реформ в области прав человека в Узбекистане»; «Будет усилена защита права на изображение личности»; «Представитель Узбекистана избран в Независимую постоянную комиссию ОИС по правам человека» и др.
В-седьмых, в 2025 году в сотрудничестве с ЮНИСЕФ и структурами ООН были проведены 3 мероприятия по правам человека и правам ребёнка:
11–12 февраля 2025 года в Доме прав человека Национального центра прошёл двухдневный семинар на тему: «Реализация международных обязательств Республики Узбекистан в области прав ребёнка и национальные механизмы их исполнения» для членов Сената Олий Мажлиса и депутатов Законодательной палаты.
28 февраля 2025 года Национальный центр по правам человека совместно с Верховным судом при поддержке Регионального управления Управления Верховного комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии, провёл круглый стол, посвящённый вопросам судебной практики по обеспечению права на жильё при принудительном переселении.
В тот же день, 28 февраля 2025 года в Доме прав человека Национального центра Республики Узбекистан состоялось мероприятие на тему: «Обсуждение реализации мероприятий, предусмотренных Национальными планами действий в сфере прав человека».