Inson huquqlari sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish yo‘lida
Ushbu tadbir “Inson huquqlari to‘g‘risidagi xalqaro paktlarning 60-yilligiga va Rivojlanish huquqi to‘g‘risidagi deklaratsiyaning 40-yilligiga: evolyutsiya, ahamiyat va istiqbollar” mavzusiga bag‘ishlandi. U xalqaro huquq sohasidagi yetakchi mutaxassislar, ilmiy doiralar, xalqaro tashkilotlar va tegishli davlat tuzilmalari vakillarini birlashtirdi.
BMTning Inson huquqlari qo‘mitasi a’zosi, akademik A. Saidov “XXI asrda inson huquqlari: xalqaro paktlar va rivojlanish huquqi: zamonaviy tahdidlar” nomli ma’ruzasida inson huquqlari to‘g‘risidagi xalqaro paktlar inson huquq va erkinliklarini himoya qilishning universal tizimi uchun fundamental asos bo‘lib qolayotganini, rivojlanish huquqi esa zamonaviy global tahdidlar sharoitida tobora muhim ahamiyat kasb etayotganini ta’kidladi. Xalqaro hamkorlikni mustahkamlash, inson huquqlari bo‘yicha kun tartibini siyosiylashtirishga yo‘l qo‘ymaslik, teng huquqli va adolatli xalqaro muloqotni ta’minlash, shuningdek, inson huquqlari, barqaror taraqqiyot hamda xalqaro birdamlik tamoyillarining o‘zaro bog‘liqligiga alohida urg‘u berildi.
Davra suhbati chog‘ida inson huquqlari sohasidagi xalqaro standartlar evolyutsiyasining zamonaviy tendensiyalari, hozirgi xalqaro munosabatlarda inson huquqlari to‘g‘risidagi xalqaro paktlarning ahamiyati haqida fikr yuritildi. Shuningdek, Rivojlanish huquqi to‘g‘risidagi deklaratsiyaning adolat, teng huquqlilik va xalqaro hamkorlik prinsiplarini mustahkamlashdagi o‘rni ko‘rib chiqildi.
Qatnashchilar inson huquqlarini ta’minlash sohasidagi zamonaviy xatarlarga, xalqaro-huquqiy mexanizmlarning umumbashariy xususiyatini mustahkamlash, inson huquqlari muammolarini siyosiylashtirishga yo‘l qo‘ymaslik va o‘zaro manfaatli xalqaro muloqotni rivojlantirish zaruratiga alohida e’tibor qaratdilar.
Davra suhbati yakunida ishtirokchilar xalqaro hamkorlikni yanada rivojlantirish, ekspertlar va ilmiy doiralar o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish hamda inson huquqlarini ta’minlash va himoya qilishda umumbashariy xalqaro-huquqiy mexanizmlarning rolini kuchaytirish lozimligini ta’kidladilar.

Развивая международное сотрудничество в сфере прав человека
Директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов выступил по теме прав человека в XXI веке на круглом столе, организованном 26 мая в Московском государственном институте международных отношений МИД России.
Мероприятие на тему: «К 60-летию Международных пактов о правах человека и 40-летию Декларации о праве на развитие: эволюция, значение и перспективы» объединило ведущих специалистов в области международного права, представителей академического сообщества, международных организаций и профильных государственных структур.
Член Комитета ООН по правам человека академик Акмал Саидов в своем докладе «Права человека в XXI веке: международные пакты и право на развитие: современные вызовы» подчеркнул, что Международные пакты о правах человека остаются фундаментальной основой универсальной системы защиты прав и свобод человека, а право на развитие приобретает всё более важное значение в условиях современных глобальных вызовов. Особый акцент был сделан на необходимости укрепления международного сотрудничества, недопущения политизации правозащитной повестки, обеспечения равноправного и справедливого международного диалога, а также взаимосвязи прав человека, устойчивого развития и принципов международной солидарности.
В ходе круглого стола были рассмотрены современные тенденции эволюции международных стандартов в области прав человека, значение Международных пактов о правах человека в современных международных отношениях, а также роль Декларации о праве на развитие в укреплении принципов справедливости, равноправия и международного сотрудничества.
Особое внимание участников было уделено современным вызовам в сфере обеспечения прав человека, необходимости укрепления универсального характера международно-правовых механизмов, недопущения политизации правозащитной проблематики и развития конструктивного международного диалога.
По итогам круглого стола участники отметили необходимость дальнейшего развития международного сотрудничества, расширения экспертного и академического взаимодействия, а также укрепления роли универсальных международно-правовых механизмов в обеспечении и защите прав человека.