Xotin-qizlarning transchegaraviy hamkorlikda ishtirokini kengaytirishga bag‘ishlangan mintaqaviy seminar
2026-yil 22–23-iyul kunlari Bishkek shahrida “Markaziy Osiyoda transchegaraviy hamkorlikda ayollar ishtirokini kengaytirish va gender jihatlarini joriy etish” mavzusida mintaqaviy seminar bo‘ldi. Tadbir Yevropa Ittifoqining moliyaviy ko‘magida Markaziy Osiyoda chegaralarni boshqarishga ko‘maklashish dasturi doirasida tashkil etildi.
Seminar ishida Markaziy Osiyo mamlakatlari – O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmanistonning davlat organlari hamda inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlari vakillari, shuningdek, xalqaro hamkorlar va ekspertlar qatnashdi. O‘zbekiston Respublikasi nomidan – Bojxona qo‘mitasi, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi hamda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi vakillaridan iborat delegatsiya ishtirok etdi.
Ishtirokchilarning asosiy e’tibori tegishli idoralar faoliyatiga gender yondashuvni integratsiya qilish, chegaralarni boshqarish va mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash sohasida xotin-qizlarning ishtirokini kengaytirish, shuningdek, milliy va mintaqaviy miqyosda ilg‘or tajriba hamda olingan saboqlar bilan almashish masalalariga qaratildi.
Ishtirokchilar davlat muassasalari faoliyatiga gender yondashuvni joriy etish bo‘yicha ilg‘or tajriba va olingan saboqlarga bag‘ishlangan milliy taqdimotlar bilan so‘zga chiqdilar.
Seminar yakunida Markaziy Osiyoda barqaror rivojlanish va xavfsizlikning ajralmas qismi sifatida mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash hamda gender tenglik masalalari bo‘yicha muloqotni davom ettirish muhimligi ta’kidlandi.

Региональный семинар по расширению участия женщин в трансграничном сотрудничестве
22–23 июля 2026 года в городе Бишкек (Кыргызская Республика) прошел региональный семинар на тему «Расширение участия женщин и внедрение гендерных аспектов в трансграничное сотрудничество в Центральной Азии». Семинар организован в рамках Программы содействия управлению границами в Центральной Азии при финансовой поддержке Европейского союза.
В работе семинара приняли участие представители государственных органов и национальных институтов по правам человека стран Центральной Азии — Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Республики Таджикистан, Туркменистана и Республики Узбекистан, — а также международные партнёры и эксперты.
Республику Узбекистан на семинаре представила делегация, в состав которой вошёл представители Таможенного комитета, Комитета семьи и женщин и Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.
Основное внимание участников было сосредоточено на вопросах интеграции гендерного подхода в деятельность профильных ведомств, расширения участия женщин в сфере управления границами и обеспечения региональной безопасности, а также обмена передовым опытом и извлечёнными уроками в национальном и региональном контексте.
В дни работы семинара участники выступили с национальными презентациями, посвящёнными передовому опыту и извлечённым урокам по внедрению гендерного подхода в деятельность государственных учреждений.
Участники подчеркнули важность укрепления регионального сотрудничества и продолжения диалога по вопросам гендерного равенства как неотъемлемой составляющей устойчивого развития и безопасности в Центральной Азии.