Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi loyihasi – fuqarolik jamiyati muhokamasida
Shu kunlarda Yangi O‘zbekistonning 2022–2026 yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasi loyihasi jamoatchiligimiz tomonidan keng muhokama qilinmoqda. Bu borada Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi “Yuksalish” umummilliy harakati bilan hamkorlikda turli soha vakillari bilan turkum muloqotlar o‘tkazishni yo‘lga qo‘ydi.
7 yanvar kuni ayni mavzudagi ilk muloqot fuqarolik jamiyati institutlarining yuz nafarga yaqin faoli ishtirokida oflayn va onlayn tarzda tashkil etildi.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov ochar ekan, Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasining muhim jihatlariga to‘xtaldi.
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasini 2017–2021 yillarda rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi doirasida o‘tgan davrda davlat va jamiyat hayotining barcha sohalarini tubdan isloh etishga qaratilgan 300 ga yaqin qonun, Prezidentning 4 mingdan ziyod farmon va qarorlari qabul qilindi. Shuningdek, inson huquqlarini ta’minlash, davlat organlarining hisobdorligi va ochiqligini kuchaytirish hamda fuqarolik jamiyati institutlari, ommaviy axborot vositalarining roli, aholi va jamoat birlashmalarining siyosiy faolligini oshirish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirildi.
Ayni vaqtda Yangi O‘zbekistonning 2022–2026 yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasi loyihasini keng jamoatchilik ishtirokida qizg‘in muhokama qilish jarayoni davom etmoqda. Ushbu hujjatdan ko‘zlangan maqsad “Harakatlar strategiyasidan – Taraqqiyot strategiyasi sari” tamoyili asosida aholi farovonligini yanada yuksaltirish, iqtisodiyot tarmoqlarini transformatsiya qilish, inson huquqlari va manfaatlarini so‘zsiz ta’minlash, faol fuqarolik jamiyatini rivojlantirish borasidagi islohotlarning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab olishdir.
Fuqarolarga loyiha yuzasidan o‘z taklif va mulohazalarini regulation.gov.uz, jamoatchilik.uz va 2022-2026.strategy.uz elektron platformalari orqali yozib qoldirish imkoniyatlari yaratilgan.
Nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari bilan o‘zaro muloqotda inson sha’ni va qadr-qimmatini hurmat qilish orqali insonparvar davlat barpo etish hamda erkin fuqarolik jamiyatini yanada rivojlantirish istiqbollari xususida so‘z yuritildi. Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi loyihasida ta’sirchan jamoatchilik nazoratini amalga oshirishning tashkiliy-huquqiy asoslarini takomillashtirish nazarda tutilganiga alohida e’tibor qaratildi.
Bunda, jumladan, quyidagilar taklif etilmoqda:
• jamoatchilik nazoratini amalga oshirishning zamonaviy shakllarini rivojlantirish;
• xalq deputatlari Kengashlari huzuridagi nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondlariga ajratilayotgan mablag‘lar hajmini 7 barobarga oshirish.
Muloqot asnosida ayrim davlat funksiyalarini amalga oshirish jarayoniga jamoatchilik nazorati sub’ektlarini keng jalb qilish, aholining ijtimoiy-siyosiy faolligi va saylov madaniyatini oshirish, saylovlarga oid xalqaro standartlarni qonunchilikka implementatsiya qilish ishlarini davom ettirish muhimligi ta’kidlandi.
Tadbir ishtirokchilarining fikricha, davlat organlari faoliyatini o‘rganishda ijtimoiy so‘rovlar o‘tkazish hamda aniqlangan kamchiliklarni ochiq muhokama qilish amaliyotini yo‘lga qo‘yish o‘z samarasini beradi.
Shu bilan birga, jamoatchilik muloqotida ijtimoiy sheriklikning samaradorligi, nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini davlat tomonidan subsidiyalar, grantlar va ijtimoiy buyurtmalar shakllarida qo‘llab-quvvatlash hajmini oshirish yuzasidan berilgan takliflar bo‘yicha ham atroflicha fikr almashindi.

Начался цикл обсуждений проекта Стратегии развития Нового Узбекистана
7 января 2022 года состоялась первая встреча в рамках цикла диалогов для обсуждения проекта Стратегии развития Нового Узбекистан на 2022-2026 годы. Данная инициатива совместно реализуется Общенациональным движением «Юксалиш» и Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека.
В первом обсуждении, организованном в гибридном формате, приняли участие более 100 представителей институтов гражданского общества.
Встречу открыл Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов, в выступлении которого был сделан акцент на ключевых аспектах Стратегии развития Нового Узбекистана.
Как было отмечено, в рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах принято около 300 законов, свыше 4 тысяч решений Президента, направленных на кардинальное реформирование всех сфер жизни государства и общества.
Для определения приоритетных направлений реформ по дальнейшему повышению благосостояния народа, трансформации отраслей экономики, безусловное обеспечение прав и интересов человека, формирование активного гражданского общества на основе принципа «От Стратегии действий к Стратегии развития» продолжается общественное обсуждение проекта Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022—2026 годы. Граждане могут направлять свои предложения через электронные платформы regulation.gov.uz, jamoatchilik.uz и 2022-2026.strategy.uz.
Как отмечали участники первой встречи, дальнейшее развитие страны неотделимо от совершенствования гражданского общества. Одним из его проявлений является эффективный общественный контроль. Совершенствование  организационно-правовой базы в данном направлении, как раз, предусматривается проектом Стратегии развития Нового Узбекистана. Документом предлагается ряд новшеств, в том числе, внедрение практики проверки качества реализации региональных, отраслевых и государственных программ на основе коллективных обращений, увеличение в 7 раз объемов средств, выделяемых общественным фондам по поддержке ННО и других институтов гражданского общества при Кенгашах народных депутатов.
В ходе диалога его участниками отмечено, что  при изучении эффективности деятельности органов государственной власти важно проведение опросов населения, открытые обсуждения выявленных недостатков.
Была подчеркнута важность более активного вовлечения субъектов общественного контроля в процесс реализации ряда государственных функций, продолжения работы по имплементации эффективных международных стандартов в законодательство.