Samarqandda «Inson huquqlari sohasida ta’lim» Global forumi o‘tkaziladi
2022 yil 5-6 dekabr kunlari Samarqand shahrida «Inson huquqlari sohasida ta’lim» mavzusidagi Global forum bo‘lib o‘tadi. Ushbu nufuzli xalqaro anjumanni o‘tkazish tashabbusi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev tomonidan BMT Inson huquqlari kengashining 46-sessiyasida ilgari surilgan.
Global forumning asosiy maqsadi – BMTning Inson huquqlari sohasida ta’lim va tarbiya deklaratsiyasi hamda BMTning Inson huquqlari sohasidagi ta’lim bo‘yicha Jahon ta’lim dasturi amalga oshirilishining oraliq natijalarini sarhisob qilishdan iborat. Shuningdek, ushbu sohadagi ilg‘or tajriba, amaliyot va innovatsion yondashuvlar taqdimotini tashkil etish, xalqaro, mintaqaviy va milliy darajalarda inson huquqlari sohasida ta’lim va tarbiya tizimini takomillashtirish bo‘yicha o‘zaro fikr almashish va tavsiyalar ishlab chiqish ko‘zda tutilmoqda.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining 2022 yil 6 oktyabrdagi 51/2-son rezolyusiyasiga muvofiq, Global forum doirasida 2030 yilgacha kun tartibi va inson huquqlari sohasidagi ta’lim va tarbiya bo‘yicha boshqa tegishli tashabbuslarni hisobga olgan holda, Jahon ta’lim dasturining beshinchi bosqichi uchun asosiy sohalar va mavzuli masalalar yuzasidan takliflar muhokama qilinadi.

5-6 декабря 2022 года в Самарканде пройдет Глобальный форум на тему «Образование в области прав человека». С инициативой проведения этой престижной международной конференции выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на 46-й сессии Совета ООН по правам человека.
Основная цель глобального форума – подвести промежуточные итоги реализации Декларации ООН об образовании в области прав человека и Всемирной образовательной программы ООН по образованию в области прав человека.
Также планируется организовать презентацию лучших практик и инновационных подходов в данной сфере, обмен мнениями и выработку рекомендаций по совершенствованию системы образования и воспитания в области прав человека на международном, региональном и национальном уровнях.
В рамках Глобального форума будут обсуждены предложения в соответствии с резолюцией 51/2 Совета ООН по правам человека от 6 октября 2022 г., которой определены ключевые направления и тематические вопросы пятой фазы Всемирной программы образования с учетом Повестки дня на период до 2030 г. и других соответствующих инициатив по образованию и подготовке кадров в области прав человека.
Гибридный формат глобального форума под эгидой ООН позволит более широкой аудитории со всего мира, экспертам в данной области участвовать виртуально и участвовать в дискуссионных сессиях. В нем предполагается участие международных экспертов, специалистов государственных органов, профильных учебных заведений, представителей негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества, высокопоставленных лиц.