Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirokida mamlakatimiz mustaqilligining 35 yilligi munosabati bilan hududlarda yangi ob’ektlarni ishga tushirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda davlatimiz rahbari hududlardagi studiyalarga yig‘ilgan keng jamoatchilik vakillarini, ular orqali butun xalqimizni yaqinlashib kelayotgan ulug‘ bayram bilan tabrikladi.
Ortda qolgan o‘n yilda O‘zbekistonda inson qadrini ulug‘lash va aholi farovonligini oshirishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar yuz berdi. Tadbirkorlikka keng yo‘l ochilib, iqtisodiyotni diversifikatsiya qilish, raqobatbardosh sanoat tarmoqlarini yaratish, chekka tuman va qishloqlar infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha ulkan ishlar bajarildi. Ta’lim, tibbiyot va madaniyat sohalariga e’tibor yangi bosqichga ko‘tarildi.
– So‘nggi o‘n yil mamlakatimiz tarixida yangi Uyg‘onish davri – Uchinchi Renessans poydevorini qurish bosqichi sifatida abadiy muhrlandi, – dedi Prezidentimiz.
Bu davrda iqtisodiyotimiz hajmi 2,5 barobardan ziyod oshdi. Iqtisodiyot tarmoqlariga 160 milliard dollar xorijiy investitsiya jalb qilinib, umumiy qiymati 76 milliard dollarlik 2 ming 163 ta yirik sanoat loyihasi ishga tushirildi, qariyb 6 million nafar aholi doimiy ish o‘rni bilan ta’minlandi.
Bugun yurtimizda dunyoning yetakchi kompaniyalari, yirik investorlari va xalqaro moliya institutlari ishtirokida ko‘plab loyihalar amalga oshirilmoqda. Investitsiyalar ko‘payishi bilan sanoatimiz qiyofasi ham tubdan o‘zgarmoqda.
– Biz xomashyo eksport qilgan davlatdan uni chuqur qayta ishlash zanjiri asosida tayyor mahsulotni jahon bozoriga olib chiqadigan iqtisodiyotga o‘tyapmiz. Eng muhimi, yangi korxonalar bilan birga zamonaviy texnologiyalar, yangi kasblar va yuqori malakali ish o‘rinlari ham paydo bo‘lmoqda, – dedi davlatimiz rahbari.
Joriy yilning o‘zida 1,7 milliard dollarlik 56 ta yirik zamonaviy sanoat va servis ob’ekti ish boshladi, 8,8 mingta yuqori daromadli ish o‘rni yaratildi.
Shuningdek, byudjetdan ajratilgan 46 trillion so‘m hisobidan 385 ta maktab, 113 ta bog‘cha, 81 ta shifoxona, 7,5 ming kilometr yo‘l, 3,2 ming kilometr ichimlik suvi va kanalizatsiya tarmoqlari qurildi, ta’mirlandi va rekonstruksiya qilindi.
Bugungi marosimda mamlakatimizning barcha hududlarida umumiy qiymati qariyb 50 trillion so‘m bo‘lgan 72 ta yirik sanoat va servis loyihasi hamda 91 ta ijtimoiy soha ob’ekti foydalanishga topshirildi. Ularning ochilishi Mustaqillik bayramiga munosib tuhfa bo‘ldi.
Yangi loyihalar hisobiga 15 mingta ish o‘rni yaratiladi, byudjetga yiliga qo‘shimcha 1 trillion so‘m tushum tushishi ta’minlanadi.
Investitsiya loyihalari energetika, qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sanoati, metallurgiya, avtomobilsozlik, elektrotexnika, qurilish materiallari, tog‘-kon, to‘qimachilik va yengil sanoat kabi muhim yo‘nalishlarni qamrab olgan.
Jumladan, Sirdaryo viloyatida 1 ming 573 megavattli elektr energiyasi ishlab chiqarish quvvati, Qoraqalpog‘iston Respublikasida 200 megavattli shamol elektr stansiyasi va 100 megavattli energiya saqlash tizimi ishga tushirildi. Navoiy viloyatidagi yangi energetika loyihalari yiliga 657 million kilovatt-soat elektr energiyasini ishlab chiqaradi.
Mazkur loyihalar orasida mamlakatimizning eksport salohiyatini sezilarli oshiradigan quvvatlar ham bor. Andijon, Namangan va Jizzax viloyatlarida ishga tushirilgan to‘qimachilik, trikotaj va gilam mahsulotlari ishlab chiqarish korxonalari millionlab dollarlik eksportni ta’minlaydi. Samarqand va Toshkent viloyatlarida barpo etilgan yangi metallurgiya korxonalari ham sanoat kooperatsiyasini kengaytirish va import o‘rnini bosishga xizmat qiladi.
Prezidentimiz bugungi loyihalarni faqat investitsiya va eksport ko‘rsatkichlari bilan o‘lchash to‘g‘ri bo‘lmasligini ta’kidladi. Yangi o‘quv yili arafasida ijtimoiy sohada ham ko‘plab zamonaviy ob’ektlar foydalanishga topshirilmoqda. Ular orasida 36 ta bolalar bog‘chasi, 43 ta maktab, 7 ta oliy ta’lim muassasasi va 3 ta shifoxona bor.
Yangi Toshkent hududida jahon standartlari asosida 10 gektar maydonda barpo etilgan Yangi O‘zbekiston universitetining zamonaviy majmuasi shular jumlasidandir. Bu yerda 7 ming nafar talaba tahsil olishi uchun sharoit yaratilgan.
Oliy ta’lim muassasasida Garvard universiteti bilan hamkorlikda Rektorlar maktabi faoliyati yo‘lga qo‘yildi. Oksford universiteti bilan birgalikda davlat xizmatchilarining malakasini oshirish bo‘yicha “Ta’lim xabi” tashkil etiladi. 1-oktabrdan Sun’iy intellekt instituti ish boshlaydi.
Shuningdek, 30 ming kvadrat metr maydonga ega besh qavatli yangi Milliy kutubxona eng zamonaviy texnikalar bilan jihozlangan. U bir vaqtning o‘zida 1,5 ming nafar kitobxonga xizmat ko‘rsata oladi. Bu yerda 28 dan ziyod o‘quv xonasi va zallar, turli sig‘imdagi konferensiya zallari tashkil etilgan, 200 mingdan ortiq kitob jamlangan.
Qarshi shahrida 400 milliard so‘mlik Iqtisodiyot va pedagogika universitetining zamonaviy bino va inshootlari barpo etildi. Bu yerda 3 ming nafar talaba tahsil oladi, 700 nafar aholi daromadli ish bilan ta’minlanadi.
Farg‘ona viloyatidagi yangi zamonaviy tibbiyot muassasasida esa yiliga 60 ming nafar bemorni davolash va 30 ming nafar ayolni skriningdan o‘tkazish imkoniyati yaratildi.
Davlatimiz rahbari yangi ob’ektlarni barpo etishda ishtirok etgan investor va tadbirkorlar mehnatini yuksak baholadi.
– Siz kiritayotgan har bir investitsiya O‘zbekiston kelajagining poydevorini mustahkamlaydi. Siz yaratayotgan har bir ish o‘rni oilalar farovonligiga xizmat qiladi. Siz ishlab chiqarayotgan har bir mahsulot mamlakatimiz iqtisodiy salohiyatini yangi bosqichga olib chiqadi. Siz eksport qilayotgan har bir tovar O‘zbekistonning jahon bozoridagi raqobatbardoshligini oshiradi, – dedi Prezidentimiz.
Ushbu loyihalarni barpo etishda fidoyilik ko‘rsatgan quruvchilar, muhandis va loyihachilar, tadbirkor va investorlarga minnatdorlik bildirildi.
Shundan so‘ng davlatimiz rahbari ramziy tugmani bosdi va 72 ta yirik investitsiya loyihasi hamda 91 ta ijtimoiy soha ob’ekti foydalanishga topshirildi.

В преддверии празднования Дня независимости введены в эксплуатацию 163 новых объекта
С участием Президента Шавката Мирзиёева состоялась церемония ввода в эксплуатацию новых объектов в регионах страны в связи с 35-летием независимости.
Глава нашего государства поздравил собравшихся в региональных студиях представителей широкой общественности, а через них – всех наших соотечественников с наступающим великим праздником.
За последние десять лет в Узбекистане реализованы масштабные реформы, направленные на обеспечение интересов человека и повышение благосостояния населения. Созданы широкие возможности для развития предпринимательства, проделана огромная работа по диверсификации экономики, созданию конкурентоспособных отраслей промышленности и улучшению инфраструктуры в отдаленных районах и сельской местности. Поддержка сфер образования, здравоохранения и культуры вышла на новый уровень.
– Последние десять лет навсегда вписаны в историю нашей страны как этап создания фундамента новой эпохи Возрождения – Третьего Ренессанса, – отметил Президент.
За этот период объем экономики увеличился более чем в 2,5 раза. В отрасли было привлечено 160 миллиардов долларов иностранных инвестиций, введены 2 163 крупных промышленных объекта общей стоимостью 76 миллиардов долларов, почти 6 миллионов человек были обеспечены постоянными рабочими местами.
Сегодня в Узбекистане реализуется множество проектов при участии ведущих мировых компаний, крупных инвесторов и международных финансовых институтов. По мере роста объема инвестиций кардинально меняется и облик нашей промышленности.
– От страны, ориентированной на экспорт сырья, мы переходим к экономике, способной вывести на мировой рынок готовую продукцию за счет цепочки глубокой переработки сырья. Самое главное, наряду с новыми предприятиями появляются новые технологии, новые профессии и высококвалифицированные рабочие места, – отметил глава государства.
Только в текущем году введены в эксплуатацию 56 крупных современных промышленных и сервисных объектов общей стоимостью 1,7 миллиарда долларов, создано 8,8 тысячи высокооплачиваемых рабочих мест.
Кроме того, за счет 46 триллионов сумов, выделенных из государственного бюджета, построены, отремонтированы и реконструированы 385 школ, 113 детских садов, 81 больница, 7,5 тысячи километров дорог, а также 3,2 тысячи километров водопроводных и канализационных сетей.
В ходе сегодняшней церемонии во всех регионах страны были введены в эксплуатацию 72 крупных промышленных и сервисных проекта, а также 91 объект социальной сферы общей стоимостью почти 50 триллионов сумов. Их открытие стало достойным подарком ко Дню независимости.
За счет новых проектов будет создано 15 тысяч рабочих мест, обеспечены дополнительные бюджетные поступления в размере 1 триллиона сумов в год.
Инвестиционные проекты охватывают такие важные направления, как энергетика, сельское хозяйство и пищевая промышленность, металлургия, автомобилестроение, электротехника, производство строительных материалов, горнодобывающая, текстильная и легкая промышленность.
В частности, в Сырдарьинской области введены в эксплуатацию генерирующие мощности общей мощностью 1 573 мегаватта, в Республике Каракалпакстан – ветровая электростанция мощностью 200 мегаватт и система накопления энергии мощностью 100 мегаватт. Новые энергетические проекты в Навоийской области позволят ежегодно вырабатывать 657 миллионов киловатт-часов электроэнергии.
Среди проектов – новые производственные мощности, которые позволят существенно увеличить экспортный потенциал страны. Предприятия по производству текстильной, трикотажной и ковровой продукции в Андижанской, Наманганской и Джизакской областях обеспечат экспорт на миллионы долларов. Расширению промышленной кооперации и импортозамещению будут способствовать и новые металлургические предприятия, созданные в Самаркандской и Ташкентской областях.
Президент подчеркнул, что оценивать сегодняшние проекты исключительно по показателям инвестиций и экспорта было бы неправильно. Накануне нового учебного года множество современных объектов вводится также в социальной сфере. Среди них – 36 детских садов, 43 школы, 7 высших образовательных учреждений и 3 больницы.
Современный комплекс Университета «Новый Узбекистан», построенный в соответствии с мировыми стандартами на территории Нового Ташкента на площади 10 гектаров – из их числа. Здесь созданы условия для обучения 7 тысяч студентов.
В университете совместно с Гарвардским университетом организована деятельность Школы ректоров. Совместно с Оксфордским университетом будет создан образовательный хаб для повышения квалификации государственных служащих. С 1 октября начнет работу Институт искусственного интеллекта.
Кроме того, новая Национальная библиотека площадью 30 тысяч квадратных метров и высотой в пять этажей оснащена самым современным оборудованием. Она сможет одновременно обслуживать до 1,5 тысячи читателей. В библиотеке оборудовано более 28 учебных комнат и залов, организованы конференц-залы различной вместимости. Фонд библиотеки насчитывает более 200 тысяч книг.
В городе Карши возведены современные здания и сооружения Университета экономики и педагогики общей стоимостью 400 миллиардов сумов. Здесь будут обучаться 3 тысячи студентов, 700 жителей будут обеспечены рабочими местами.
А в новом современном медицинском учреждении в Ферганской области созданы возможности для ежегодного лечения 60 тысяч пациентов и проведения скрининга 30 тысяч женщин.
Глава нашего государства высоко оценил участие инвесторов и предпринимателей в создании новых объектов.
– Каждая вложенная вами инвестиция укрепляет фундамент будущего Узбекистана. Каждое созданное вами рабочее место способствует благополучию семей. Каждый производимый вами продукт выводит экономический потенциал нашей страны на новый уровень. Каждый экспортируемый вами товар повышает конкурентоспособность Узбекистана на мировом рынке, – отметил Президент.
Выражена благодарность строителям, инженерам и проектировщикам, предпринимателям и инвесторам, проявившим самоотверженность при реализации этих проектов.
Затем глава нашего государства нажатием символической кнопки ввел в строй 72 крупных инвестиционных проекта и 91 объект социальной сферы.