“Jamiyat siyosiy hayotida yoshlarning o'rni”
Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi O'zbekiston Davlat Jahon tillari universiteti bilan hamkorlikda 26 sentyabr kuni shu mavzuda mashhur siyosatchi, Germaniyaning sobiq adliya vaziri – professor Xerta Doybler Gmelin bilan uchrashuv tashkil etdi. Tadbirning ochilishida Markaz direktori Akmal Saidov va Universitet rahbariyati vakillari talabalarni qutladi.
Professor Xerta Doybler Gmelin siyosat sohasida katta tajribaga ega. Shuning uchun Universitetning nemis tili fakul`teti talabalari taniqli olima bilan Germaniya yoshlarining ijtimoiy-siyosiy jarayonlardagi ishtiroki haqida qiziqarli ma'lumotlar oldilar.
Talabalarning o'zlari ham O'zbekiston yoshlarining jamiyat siyosiy hayotida tutgan o'rni va ahamiyati to'g'risidagi fikr-mulohazalarini o'rtoqlashdilar. Mo''tabar mehmonga mamlakatimizda amalga oshirilayotgan yoshlarga doir davlat siyosati haqida so'zlab berdilar.
Ma'ruza va munozaralar nemis tilida ham davom etirildi. Bunda yoshlarning jamiyat hayotidagi ishtiroki jarayonlari bilan bog'liq dunyo va Yevropa tendentsiyalari tahlil qilindi. Bu boradagi O'zbekiston bilan Germaniya ijobiy tajribalariga alohida e'tibor qaratildi.
Davra suhbati doirasida O'zbekistonning BMT Yoshlar huquqlari to'g'risidagi konventsiyasini qabul qilish bo'yicha tashabbusi yuzasidan axborot taqdim etildi.
Uchrashuv, shuningdek, germaniyalik nufuzli mehmonni O'zbekistonda nemis tilini bilish va o'rgatish ishlarining darajasi hamda mamlakatimiz yoshlarining zamonaviy hayot tarzi bilan yaqindan tanishtirish imkonini berdi.

«Роль молодежи в политической жизни общества»
Организаторами встречи, которая состоялась 26 сентября 2019 года, выступили Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека (НЦПЧ) и Узбекский государственный университет мировых языков (УзГУМЯ). На открытии мероприятия перед студентами с приветственным словом выступили директор НЦПЧ Акмал Саидов, и представители руководства УзГУМЯ.
Экс-министр юстиции ФРГ, почетный профессор института политологии им. Отто-Зура, свободного университета Берлина Герта Дойблер-Гмелин имеет большой опыт политической деятельности.
Для студентов факультета немецкой филологии УзГУМЯ встреча с учёными такого уровня явилась уникальной возможностью узнать об участии молодежи Германии в общественно-политических процессах, представить свое видение роли молодежи Узбекистана в политической жизни общества, а также презентовать государственную молодежную политику своей страны.
В ходе лекции и последующей дискуссии, которые прошли на немецком языке, рассмотрены правовые и политические аспекты участия молодежи в жизни общества, основные мировые и европейские тенденции этого процесса, соответствующий опыт Узбекистана и Германии.
Была представлена информация о международных инициативах Узбекистана по принятию Конвенции ООН о правах молодежи.
Встреча также дала возможность ознакомить зарубежного гостя с уровнем преподавания и знания немецкого языка в Узбекистане и узнать о современной молодежи страны.