Muddatli harbiy xizmatni o‘tayotgan yoshlarni qo‘llab-quvvatlash yanada kengaytiriladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev 6-aprel kuni mamlakatimiz mudofaa qobiliyatini mustahkamlash va harbiy xizmatchilarni qo‘llab-quvvatlash masalalari yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Bugungi kunda mamlakatimizda yoshlar masalasi davlat siyosatining eng muhim yo‘nalishlaridan biri bo‘lib, ularning zamonaviy bilim va kasb-hunar egallashini hamda bandligini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha izchil islohotlar olib borilmoqda.
Xususan, joriy yil 13-yanvar kuni o‘tkazilgan Xavfsizlik kengashining kengaytirilgan yig‘ilishida harbiy xizmat nufuzini yanada oshirish hamda yoshlarni jamiyatda munosib o‘rin topishiga ko‘maklashish bo‘yicha aniq vazifalar belgilab berilgan edi.
Bu boradagi islohotlarning mantiqiy davomi sifatida bugun muddatli harbiy xizmatga chaqirilgan yoshlarni kasbga o‘rgatish va sifatli ta’lim olishlari uchun sharoit yaratish hamda armiyada kitobxonlikni ommalashtirish yuzasidan ishlab chiqilgan takliflar ko‘rib chiqildi.
Jumladan, 2026-2027 o‘quv yilidan boshlab muddatli harbiy xizmatga chaqirilgan yoshlarga bir qator imtiyoz hamda kafolatlar berilishi nazarda tutilmoqda.
Endilikda muddatli harbiy xizmatchilar uchun harbiy xizmat davrida oliygohlarga o‘qishga kirib, masofaviy ta’lim olish imkoniyati yaratilmoqda. Bu jarayonda askarlar uchun ta’lim tashkilotlari bilan hamkorlikda harbiy qismlarda abituriyentlarni tayyorlash kurslari tashkil etilib, oliygohlarning kirish imtihonlariga tayyorlash tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Shartnoma asosida o‘qishga qabul qilingan askarlarga esa foizsiz imtiyozli kreditlar ajratiladi. Eng muhimi, oliy ta’lim muassasalariga qabul qilingan askarlar harbiy fakultetlar talabalariga tenglashtirilib, o‘qishni tamomlagandan so‘ng ularga zaxiradagi leytenant harbiy unvoni beriladi.
Shu bilan birga, namunali xizmat o‘tagan, respublika va xalqaro sport musobaqalari hamda fan olimpiadalarida birinchi o‘rinni egallagan askarlarni test sinovlarisiz o‘qishga qabul qilish tartibi belgilanmoqda.
Joriy etilayotgan imtiyozlardan yana biri – askarlar uchun harbiy xizmat davomida “Bitta askar – bitta kasb” tamoyili asosida 3-6 oylik o‘quv kurslari tashkil etilib, ularga davlat namunasidagi maxsus sertifikat beriladi.
Muddatli harbiy xizmatdan qaytib, xususiy sektorda faoliyat yuritmoqchi bo‘lgan yoshlarning kasb-hunarga o‘qish xarajatlari vaucher asosida Bandlikka ko‘maklashish davlat jamg‘armasi tomonidan qoplab beriladi.
Davlat tashkilotlariga ishga kirish istagini bildirgan yoshlarga esa Boshqaruv samaradorligi agentligi tomonidan o‘tkaziladigan test sinovlarida 10 foizlik imtiyoz ballari qo‘shib beriladi.
Yig‘ilishda harbiy xizmatchilarni kitobxonlikka qiziqishini yanada oshirish, bu borada ularni qo‘llab-quvvatlash hamda rag‘batlantirish bo‘yicha chora-tadbirlar ham ko‘rib chiqildi.
Xususan, joriy yildan boshlab, har yili Qurolli Kuchlarning barcha toifadagi harbiy xizmatchilari o‘rtasida to‘rt bosqichli “Ma’naviyat qalqoni” respublika kitobxonlik tanlovi o‘tkaziladi.
Tanlovning birinchi bosqichi harbiy qism va harbiy ta’lim muassasalarida, ikkinchi bosqichi harbiy okrug, birlashma va qo‘shilmalarda, uchinchi bosqichi Qurolli Kuchlar tarkibidagi vazirlik va idoralarda o‘tkaziladi. Yakuniy respublika bosqichida saralash bosqichlarining g‘olibi bo‘lgan harbiy xizmatchilar o‘zaro bellashadi. Yakuniy bosqichning 4 nafar g‘olibi Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondonining bosh sovrini – zamonaviy elektromobil hamda diplom bilan taqdirlanadi. Sovrinli o‘rinlarni egallagan harbiy xizmatchilar pul mukofotlari va diplomlar bilan rag‘batlantiriladi.
Davlatimiz rahbari takliflarni ma’qullab, tegishli qarorlarni imzoladi. Yangi chora-tadbirlar yurtimiz taraqqiyoti uchun yuqori bilim, malaka va intellektual salohiyatli hamda vatanparvar kadrlar zaxirasini shakllantirishga xizmat qilishi lozimligini ta’kidladi.
Yig‘ilishda, shuningdek, mudofaa vaziri mamlakatimiz harbiy xavfsizligini kuchaytirish, qo‘shinlarning jangovar shayligini oshirish yuzasidan belgilangan vazifalar ijrosining borishi to‘g‘risida axborot berdi.

Поддержка молодежи, проходящей срочную военную службу, будет расширена
Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев 6 апреля провел совещание по вопросам укрепления обороноспособности страны и поддержки военнослужащих.
Сегодня в нашей стране вопросы молодежи являются одним из важнейших направлений государственной политики. Последовательно реализуются реформы, направленные на всестороннюю поддержку молодых людей в получении современного образования и профессий, обеспечение их занятости.
В частности, на расширенном заседании Совета безопасности, состоявшемся 13 января текущего года, были определены конкретные задачи по дальнейшему повышению престижа военной службы и содействию молодежи в обретении достойного места в обществе.
Как логическое продолжение этих реформ сегодня были рассмотрены предложения по созданию условий для профессионального обучения и получения качественного образования молодыми людьми, призванными на срочную военную службу, а также по популяризации чтения в армии.
В частности, начиная с 2026/2027 учебного года для молодых людей, призванных на срочную военную службу, предусматривается введение ряда льгот и гарантий.
Теперь для срочников будет создана возможность поступать в вузы и обучаться дистанционно в период прохождения службы. Для этого совместно с образовательными учреждениями в воинских частях будут организованы подготовительные курсы для абитуриентов, а также налажена система подготовки к вступительным экзаменам в высшие учебные заведения.
Солдаты, принятые на обучение на контрактной основе, смогут получить льготные беспроцентные кредиты. Самое важное, что солдаты, поступившие в высшие учебные заведения, будут приравнены к студентам военных факультетов, а после завершения обучения им будет присваиваться воинское звание «лейтенант запаса».
Наряду с этим устанавливается порядок приема в высшие учебные заведения без тестовых испытаний для солдат, образцово прошедших службу, а также занявших первые места на республиканских и международных спортивных соревнованиях и предметных олимпиадах.
Еще одной из вводимых льгот станет организация для солдат в период службы 3–6-месячных учебных курсов по принципу «Один солдат – одна профессия» с выдачей специального сертификата государственного образца.
Молодым людям, вернувшимся со срочной военной службы и намеренным работать в частном секторе, расходы на профессиональное обучение будут покрываться Государственным фондом содействия занятости на основе ваучера.
Тем, кто выразит желание поступить на работу в государственные организации, при прохождении тестовых испытаний, проводимых Агентством эффективности управления, будет предоставляться 10-процентная льгота в виде дополнительных баллов.
На совещании также были рассмотрены меры по дальнейшему повышению интереса военнослужащих к чтению, а также по их поддержке и поощрению в этом направлении.
В частности, начиная с текущего года, ежегодно среди военнослужащих всех категорий Вооруженных Сил будет проводиться четырехэтапный республиканский конкурс по чтению «Щит духовности».
Первый этап конкурса будет проходить в воинских частях и военно-учебных учреждениях, второй – в военных округах, объединениях и соединениях, третий – в министерствах и ведомствах, входящих в состав Вооруженных Сил. В финальном республиканском этапе будут состязаться победители отборочных туров.
Четверо победителей заключительного этапа будут награждены главным призом Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами – современным электромобилем – и дипломами. Военнослужащие, занявшие призовые места, будут также поощрены денежными премиями и дипломами.
Глава нашего государства одобрил представленные предложения и подписал соответствующие решения. Подчеркнуто, что новые меры должны способствовать формированию кадрового резерва, обладающего высоким уровнем знаний, квалификацией, интеллектуальным потенциалом и патриотизмом.
На совещании министр обороны также проинформировал о ходе исполнения поставленных задач по укреплению военной безопасности страны и повышению боевой готовности войск.