BMT Inson huquqlari bo'yicha Oliy komissari Boshqarmasining yillik hisobotida O'zbekiston alohida e'tirof etildi
BMT Inson huquqlari bo'yicha Oliy komissari Boshqarmasining 2020 yildagi faoliyati hisoboti e'lon qilindi. Hisobotda O'zbekiston bilan inson huquqlari sohasidagi hamkorlik munosabatlari ijobiy baholangan.
Mamlakatimiz demokratlashtirish, BMTning ustav va shartnomaviy organlari doirasida inson huquqlari sohasi bo'yicha zimmasiga olgan xalqaro majburiyatlarini bajarish, shuningdek qonunchilik va huquqni qo'llash amaliyotini takomillashtirish sohalarida erishgan natijalari bilan xalqaro maydonda tez-tez e'tirof etilayotgan ilg'or davlatlar safidan joy olgani ta'kidlangan.
Hisobotda BMT tizimidagi inson huquqlari himoyasi bilan shug'ullanuvchi organlarning bir yillik faoliyati bilan bog'liq ma'lumotlar keltirilgan. Koronavirus inqirozi bu boradagi ishlarga salbiy ta'sir ko'rsatgani qayd etilgan.
BMT Oliy komissari O'zbekistonda Ma'ruzalar tayyorlash va BMT tegishli institutlarining tavsiyalarini bajarish bo'yicha milliy mexanizm yaratilganini yuqori baholagan. O'zaro hamkorlikda va fuqarolik jamiyati vakillari ishtirokida ishlab chiqilgan Nodavlat notijorat tashkilotlari faoliyati to'g'risidagi kodeks loyihasiga ham ijobiy baho berilgan.
Oliy Majlisning inson huquqlari bo'yicha vakili (Ombudsman) Inson huquqlarini himoya qilish milliy institutlari global alyansi huzurida akkreditatsiyadan o'tgani muhim natijalardan biri sifatida qayd etilgan. Zero, bu qadam amaldagi xalqaro-huquqiy hujjat hisoblanmish Parij printsiplariga to'la mos keladi.
Koronavirus pandemiyasi sharoitiga qaramay, mamlakatimizda BMT Inson huquqlari bo'yicha Oliy komissari Boshqarmasi bilan hamkorlikda 2020 yilda tegishli xizmatlar xodimlarining malaka va salohiyatini oshirish ishlari izchil davom ettirilgani alohida ta'kidlangan. Xususan:
200 ta milliy sub'ekt – karantin choralari amal qilgan sharoitda odil sudlov imkoniyatlaridan foydalanish;
25 nafar huquqshunos – erkinlik huquqi, odil sudlov, qiynoqlardan xoli bo'lish, inson huquqlarini himoya qilishning xalqaro mexanizmlaridan foydalanish va milliy sudlarda inson huquqlari to'g'risidagi xalqaro huquq normalarini qo'llash;
sud va huquqni muhofaza qiluvchi organlarning 400 nafar xodimi – BMT Inson huquqlari bo'yicha qo'mitasi xabarnomalari bilan ishlash tartib-taomillarini o'rganish;
44 nafar mutaxassis – inson huquqlari sohasi bilan shug'ullanadigan fuqarolik jamiyati tashkilotlarining faoliyati hisobdorligi va monitoringini amalga oshirish borasida tajriba oshirgan;
180 nafar kishi – Nogironlar huquqlari to'g'risidagi xalqaro konventsiya v Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalda tatbiq etish doirasida o'tkazilgan seminarlarda ishtirok etgan.
O'zbekiston BMT Inson huquqlari bo'yicha Oliy komissari Boshqarmasi ko'magida BMT Inson huquqlari bo'yicha kengashining Universal davriy hisoboti mexanizmi doirasida berilgan tavsiyalarning bajarilishi bo'yicha o'z oraliq ma'ruzasini tayyorlashga erishgan sanoqli davlatlardan biri ekani ham e'tirof etilgan.
Hisobotda ta'kidlanganidek, O'zbekistonda gender tenglik masalasiga ustuvor darajada e'tibor qaratilayotgani munosabati bilan Statistika bo'yicha davlat qo'mitasi tomonidan 2020 yilda ayollarga nisbatan kamsitishlarga doir muammo Ko'p indikatorli kompleks tadqiqotlar ro'yxatiga kiritilgani muhim ahamiyatga ega.

Узбекистан положительно отмечен в годовом докладе Управления Верховного Комиссара ООН по правам человека
Узбекистан отмечен в годовом докладе Управления Верховного Комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ) в числе стран активно выполняющих свои международные обязательства в сфере прав человека в рамках договорных и уставных органов ООН, а также постоянно совершенствующих законодательство и правоприменительную практику.
В представленном УВКПЧ докладе за 2020 год, публикуются данные об итогах деятельности правозащитных органов системы ООН, в ходе реализации стратегического плана работы УВКПЧ, а также представлена информация о сохраняющихся проблемах в области защиты прав и свобод человека. Особое внимание в докладе обращено вопросам негативного воздействия COVID-19 на состояние дел в этих областях.
В докладе вопросы сотрудничества с Узбекистаном в области прав человека характеризуются в положительном ключе. Республика вошла в число стран, которые наиболее часто упоминаются в связи с достижениями в сфере демократизации, выполнения своих международных обязательств в сфере прав человека в рамках договорных и уставных органов ООН, а также совершенствования законодательства и правоприменительной практики.
Верховным комиссаром была дана высокая оценка учреждению в республике Национального механизма по подготовке докладов и выполнению рекомендаций соответствующих институтов ООН. Приветствуется разработанный при участии УВКПЧ и представителей гражданского общества проект Кодекса о деятельности НПО.
В качестве очередного значимого результата Ташкента отмечается полученная Уполномоченным по правам человека Олий Мажлиса (Омбудсман) аккредитация при Глобальном альянсе национальных правозащитных институтов (ГАНПИ), как соответствующий Парижским принципам.
Сообщается, что несмотря на пандемию, в отчетный период в нашей стране совместно с УВКПЧ продолжалась работа по повышению потенциала соответствующих служб. В частности, обучение прошли:
- 200 национальных субъектов по вопросам доступа к правосудию в период карантинных мер;
- 25 юристов по вопросам права на свободу, справедливое судебное разбирательство, свободу от пыток, использование международных механизмов защиты прав человека и применение международного права прав человека в национальных судах;
- 400 представителей судебных органов и сотрудников правоохранительных органов по процедуре обмена сообщениями Комитета по правам человека;
- 44 человека в области прав человека, мониторинга и отчетности деятельности организаций гражданского общества;
- 180 человек, принявших участие в семинарах по Конвенции о правах инвалидов и ЦУР.
Также отмечается, что в числе немногих стран, Узбекистан при содействии УВКПЧ подготовил свой промежуточный доклад по выполнению рекомендаций в рамках механизма Универсального периодического обзора Совета ООН по правам человека.
Подчеркивается, что с учетом уделяемого приоритетного внимания вопросам гендерного равенства в Узбекистане, Государственный комитет по статистике включил вопрос о дискриминации в отношении женщин в Многоиндикаторное комплексное обследование 2020 года.