Президент Шавкат Мирзиёевга банклар иштирокида маҳаллаларда аҳоли бандлигини таъминлаш ва даромадли қилиш чора-тадбирлари бўйича ахборот берилди.
Бу ҳақда 16 декабрь куни бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида топшириқ берилган эди. Шундан келиб чиқиб, 2025 йилда жами 5 миллион 200 минг нафар, жумладан, банклар томонидан 3 миллиондан зиёд аҳолини банд қилиш режалаштирилди.
Шу мақсадда 208 та туман ва шаҳарлар ҳокимлари ҳамда банклар раҳбарлари томонидан аҳоли бандлигини таъминлаш ва даромадини ошириш бўйича ҳамкорлик шартномалари имзоланди, бунда томонларнинг аниқ ҳуқуқ ва мажбуриятлари кўрсатиб ўтилди.
Ҳар бир маҳалла бўйича мақсадли кўрсаткичлар белгиланди. Аҳоли бандлигини таъминлашга қаратилган “маҳалла лойиҳаси” дастури доирасида ажратиладиган 1 миллиард доллар кредит ресурслари банклар ва ҳудудлар кесимида тақсимланди. Лойиҳа ишлаб чиқиш, кредит ажратиш, аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича туман банки раҳбарига ойма-ой самарадорлик кўрсаткичи қўйилди.
Энди Марказий банк раиси ва унинг ўринбосарлари ҳудудларга чиқиб, жойлардаги банк филиалларининг маҳаллалардаги ишини янгича ёндашув асосида ташкил қилади. 2025 йил 1 февралга қадар туман банклари филиалларида маҳаллабай ишлаш бўлимлари ташкил этилиб, уларга “маҳалла банкирлари” тайинланади. Шунингдек, ҳар бир маҳаллада улар билан бирга ишлайдиган “ёрдамчи-агентлар” танлаб олинади.
Ҳудудий банклар ҳамда туман ҳокимлари аҳолини тайёр бизнес лойиҳалари билан таништириб боради, уларни амалга ошириш кўникмалари ўргатилади.
“online-mahalla.uz”, “bank-kredit.uz” ва “soliq.uz” ахборот тизимлари интеграция қилиниб, масъулларга юклатилган вазифалар ижроси кунлик таҳлил қилиб борилади. Фаолияти қониқарсиз бўлган раҳбарларга чора кўрилади.
2025 йил бандликни таъминлаш ва камбағалликни камайтиришда ҳал қилувчи йил бўлиши, бунинг учун маҳаллий ҳокимликлар ва иқтисодий-молиявий тузилмаларнинг мувофиқлашган ишини фаоллаштириш зарурлиги таъкидланди.

Президенту Шавкату Мирзиёеву доложено о мерах по обеспечению занятости населения и повышению доходов в махаллях с участием банков.
Соответствующее поручение было дано на видеоселекторном совещании, состоявшемся 16 декабря прошлого года. Исходя из этого, на 2025 год запланировано трудоустройство в общей сложности 5 миллионов 200 тысяч человек, из которых более 3 миллионов — при содействии банков.
В этой связи хокимами 208 районов и городов и руководителями банков были подписаны соглашения о сотрудничестве по обеспечению занятости и повышению доходов населения, в которых четко определены права и обязанности сторон.
Для каждой махалли установлены конкретные целевые показатели. В рамках программы «Махалла лойихаси», нацеленной на обеспечение занятости населения, между банками и регионами распределен 1 миллиард долларов кредитных ресурсов. Главы районных банков получили ежемесячные целевые показатели эффективности по разработке проектов, выдаче кредитов и обеспечению занятости.
Теперь председатель Центрального банка и его заместители отправятся в регионы, чтобы наладить работу банковских филиалов в махаллях на основе нового подхода. До 1 февраля 2025 года при районных филиалах банков будут созданы специальные отделы по работе с махаллями, куда будут нащначены «махаллинские банкиры». Кроме того, в каждой махалле будут отобраны помощники-агенты, которые будут тесно взаимодействовать с этими банкирами.
Банки в регионах совместно с хокимиятами районов будут представлять населению готовые бизнес-проекты и обучать навыкам их реализации.
Для оперативного контроля за выполнением порученных задач информационные системы «online-mahalla.uz», «bank-kredit.uz» и «soliq.uz» будут интегрированы. Ежедневно будет проводиться анализ работы ответственных руководителей, и к неэффективно работающим должностным лицам будут приниматься соответствующие меры.
Отмечено, что 2025 год должен стать решающим в вопросах обеспечения занятости населения и сокращения бедности, в связи с этим дано указание активизировать скоординированную работу хокимиятов и экономико-финансовых структур на местах.