2030 йилга қадар гендер тенглик стратегиясини амалга ошириш бўйича ишлар муҳокама қилинди
Олий Мажлис Сенатининг Ёшлар, хотин-қизлар, маданият ва спорт масалалари қўмитаси мажлисида 2030 йилга қадар Ўзбекистон Республикасида гендер тенгликка эришиш стратегиясини 2026 йилда амалга ошириш бўйича комплекс чора-тадбирлар дастури ижроси муҳокама қилинди.
Мажлисда сенаторлар, масъул вазирлик ва идоралар вакиллари, экспертлар, маҳаллий Кенгашларнинг тегишли доимий комиссиялари аъзолари ҳамда Ёшлар парламенти вакиллари иштирок этди.
Муҳокамалар давомида Дастурда белгиланган вазифаларнинг бажарилиш ҳолати масъул ташкилотлар кесимида атрофлича кўриб чиқилиб, амалга оширилган ишларнинг амалий натижаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Хусусан, оммавий ахборот воситаларида гендер стереотипларидан холи образларни шакллантириш, хотин-қизларнинг сиёсий ва ижтимоий фаоллигини ошириш, давлат харидларига гендер мезонларини жорий этиш ҳамда раҳбарлик лавозимларида аёллар улушини кўпайтириш масалалари муҳокама марказида бўлди.
Шунингдек, рақамли зўравонликнинг олдини олиш, ота-оналарнинг бола парваришидаги тенг масъулиятини рағбатлантириш, оилага йўналтирилган меҳнат сиёсатини жорий этиш, хотин-қизларнинг рақамли саводхонлигини ошириш, уларни илм-фан, стартаплар, спорт ва ахборот технологиялари соҳаларига кенг жалб этиш борасида амалга оширилаётган ишлар таҳлил қилинди.
Таъкидланганидек, дастур доирасида хотин-қизларнинг сиёсий ва ижтимоий фаоллигини ошириш, уларнинг таълим олиши, рақамли кўникмаларини ривожлантириш, раҳбарлик салоҳиятини юксалтириш ҳамда гендер тенглик тамойилларини давлат бошқаруви амалиётига кенг жорий этиш бўйича тизимли ишлар амалга оширилган.
Мажлисда Дастур ижроси доирасида муайян ижобий натижаларга эришилганига қарамай, айрим йўналишларда вазифаларнинг ўз вақтида бажарилишини таъминлаш, ишлаб чиқилаётган таклифларни якуний босқичга етказиш зарурлиги таъкидланди.
Хусусан, давлат харидлари жараёнларига гендер тенглик мезонларини интеграция қилишнинг ташкилий-ҳуқуқий механизмларини ишлаб чиқиш, оммавий ахборот воситаларида гендер стереотипларидан холи образларни шакллантиришга қаратилган ҳуқуқий асосларни такомиллаштириш ҳамда гендер масалалари бўйича маслаҳат кенгашлари фаолияти самарадорлигини ошириш муҳим вазифалар сифатида қайд этилди.
Мажлис якунида билдирилган таклиф ва мулоҳазалар асосида мавжуд камчиликларни бартараф этиш ҳамда белгиланган вазифалар ижросини жадаллаштиришга қаратилган Қўмита қарори қабул қилинди.

Обсуждена работа по реализации Стратегии гендерного равенства до 2030 года
На заседании Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам молодежи, женщин, культуры и спорта обсуждена реализация Программы комплексных мер по реализации в 2026 году Стратегии достижения гендерного равенства в Республике Узбекистан до 2030 года.
В заседании приняли участие сенаторы, представители ответственных министерств и ведомств, эксперты, члены соответствующих постоянных комиссий местных Кенгашей и представители Молодежного парламента.
В ходе обсуждений состояние выполнения задач, определенных в Программе, всесторонне рассмотрено в разрезе ответственных организаций, особое внимание уделено практическим результатам проделанной работы.
В частности, в центре обсуждения были вопросы формирования в средствах массовой информации образов, свободных от гендерных стереотипов, повышения политической и социальной активности женщин, внедрения гендерных критериев в государственные закупки и увеличения доли женщин на руководящих должностях.
Также проанализирована проводимая работа по предотвращению цифрового насилия, поощрению равной ответственности родителей за уход за детьми, внедрению семейно-ориентированной трудовой политики, повышению цифровой грамотности женщин, широкому вовлечению их в сферы науки, стартапов, спорта и информационных технологий.
Отмечалось, что в рамках Программы проведена системная работа по повышению политической и социальной активности женщин, получению ими образования, развитию цифровых навыков, повышению лидерского потенциала, а также широкому внедрению принципов гендерного равенства в практику государственного управления.
На заседании отмечалось, что, несмотря на достижение определенных положительных результатов в рамках реализации Программы, необходимо обеспечить своевременное выполнение задач по отдельным направлениям, довести разрабатываемые предложения до финальной стадии.
В частности, в качестве важных задач отмечены разработка организационно-правовых механизмов интеграции критериев гендерного равенства в процессы государственных закупок, совершенствование правовых основ, направленных на формирование в средствах массовой информации образов, свободных от гендерных стереотипов, а также повышение эффективности деятельности консультативных советов по гендерным вопросам.
По итогам заседания на основе высказанных предложений и замечаний принято решение Комитета, направленное на устранение имеющихся недостатков и ускорение выполнения поставленных задач.