Олий Мажлис Сенатининг бешинчи ялпи мажлисида Бола ҳуқуқлари бўйича вакилнинг бола ҳуқуқлари тўғрисидаги қонунчиликка давлат органлари томонидан риоя этилиши ҳолати ҳақидаги маърузаси кўриб чиқилди.
Таъкидланганидек, 2024 йилда Бола ҳуқуқлари бўйича вакил номига Ўзбекистон Республикаси ва хорижий давлатлар фуқаролари ҳамда омбудсманлари, жамоат ташкилотлари ва бошқа юридик шахслардан 1064 та мурожаат келиб тушган. 2023 йилга нисбатан солиштирганда ушбу кўрсаткич 2,4 бараварга ошган.
Ўтган йили Бола ҳуқуқлари бўйича вакил ва унинг котибияти ходимлари томонидан бола ўз ихтиёри билан чиқиб кета олмайдиган муассасаларга мониторинг шаклидаги жами 31 та ташриф амалга оширилган. Шу даврда улар 46 та фуқаролик, жиноят ва маъмурий ишлар юзасидан судларда кузатувчи сифатида иштирок этилган.
Қайд этилишича, Бола ҳуқуқлари бўйича вакил номига келиб тушган мурожаатларни ўрганиш ҳамда бола ҳуқуқлари соҳасидаги қонунчиликда мавжуд муаммолар таҳлили натижасида давлат органлари ва ташкилотларга 40 та таҳлилий ахборот киритилган ҳамда мутасадди идоралар билан ҳамкорликда 3 та қонун лойиҳаси ишлаб чиқилган.
Мурожаатлар таҳлили ва мониторинг фаолияти асосида давлат органлари томонидан бола ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари бузилишига йўл қўйилганлиги юзасидан таъсир чоралари орқали муносабат билдирилган. Бунда бола ҳуқуқлари бўйича вакил томонидан жами 36 та огоҳлантириш, тақдимнома, хулоса ва суд ҳужжати устидан протест келтириш тўғрисида илтимосномалар киритилган.
Маърузада таъкидланганидек, мурожаатларни ўрганиш натижасида аниқланган болаларга нисбатан содир этилган зўравонлик ҳолатлари юзасидан 14 та жиноят иши ҳамда 18 та маъмурий иш қўзғатилган.
Таълим муассасаларида болага жисмоний зўравонлик қилганлиги ҳамда ўз касбий фаолиятига совуққонлик билан қараганлиги учун 7 нафар ходим маъмурий жавобгарликка тортилган.
Болаларга нисбатан қилган қўпол хатти-ҳаракатлари учун 22 нафар ходимга нисбатан интизомий жазо қўлланилган.
Шунингдек, Интернет тармоғи мониторинги давомида аниқланган ўғил-қизлар ҳуқуқларининг бузилишига оид 83 та ҳолат мутасадди давлат органлари билан ҳамкорликда текширилиб, болаларга нисбатан содир этилган зўравонлик ҳолатлари юзасидан 15 та жиноят иши ҳамда 9 та маъмурий иш қўзғатилган.
Бундан ташқари, “Инсон” ижтимоий хизматлар марказлари билан ҳамкорликда 87 та ҳолат юзасидан ҳудудлардаги боланинг ижтимоий психологик вазияти баҳоланиб, 11 нафар болага васий ёки ҳомий тайинланиши таъминланган.
Бола ҳуқуқлари бўйича вакил номига мурожаатлар ва ҳамкор ташкилотларнинг сўровлари асосида хорижда ота-онаси қарамоғидан маҳрум бўлган 52 нафар боланинг Ўзбекистонга қайтарилишига эришилган.
Ўз фаолияти юзасидан очиқ ва шаффоф тарзда ахборот бериш мақсадида Болалар омбудсманининг ижтимоий тармоқларда расмий саҳифалари йўлга қўйилган, “Bolalarvakili.uz” расмий веб-сайти ишга туширилган.

На пятом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса был рассмотрен доклад Уполномоченного по правам ребенка о состоянии соблюдения государственными органами законодательства о правах ребенка.
Как было отмечено, в 2024 году на имя Детского омбудсмана поступило в общей сложности 1 064 обращения от граждан Республики Узбекистан, граждан и омбудсманов иностранных государств, общественных организаций и других юридических лиц. Доля обращений по сравнению с 2023 годом увеличилась в 2,4 раза.
В прошлом году Уполномоченный по правам ребенка и работники его секретариата совершили в общей сложности 31 мониторинговое посещение учреждений, которые ребенок не может покинуть по своей воле. За этот период они в качестве наблюдателей участвовали в судебных заседаниях по 46 гражданским, уголовным и административным делам.
Отмечалось, что в результате изучения обращений, поступивших на имя Уполномоченного по правам ребенка, а также анализа имеющихся проблем в законодательстве в области прав ребенка, в государственные органы и организации внесено 40 аналитических материалов и совместно с ответственными органами разработаны 3 законопроекта.
Детский омбудсман на основе анализа и мониторинга обращений отреагировала на нарушение государственными органами прав и законных интересов детей. Так, Уполномоченный по правам ребенка направила всего 36 предупреждений, представлений, заключений и ходатайств о принесении протеста на судебные акты.
Как отмечается в докладе, по фактам насилия в отношении детей, выявленным в результате изучения обращений, возбуждено 14 уголовных и 18 административных дел.
За физическое насилие над ребенком в образовательных учреждениях и хладнокровное отношение к своей профессиональной деятельности привлечены к административной ответственности 7 работников.
За грубое поведение в отношении детей к 22 работникам применены дисциплинарные взыскания.
Также совместно с ответственными государственными органами расследовано 83 случая нарушения прав мальчиков и девочек, которые были установлены в ходе мониторинга сети Интернет, возбуждено 15 уголовных дел и 9 административных дел по фактам насилия в отношении детей.
Кроме того, совместно с центрами социальных услуг «Инсон» по 87 случаям проведена оценка социально-психологического состояния ребенка в регионах, 11 детям назначены опекуны или попечители.
На основании обращений в адрес Уполномоченного по правам ребенка и запросов партнерских организаций в Узбекистан было возвращено 52 детей, оставшихся без попечения родителей за границей.
В целях открытого и прозрачного информирования о деятельности Детского омбудсмана созданы официальные страницы в социальных сетях, запущен официальный сайт Bolalarvakili.uz.