Бирламчи бўғинда тиббиёт сифатини ошириш асосий вазифа бўлади
Президент Шавкат Мирзиёев ҳузурида соғлиқни сақлаш соҳасида қилинган ишлар ва 2025 йилга мўлжалланган устувор вазифалар кўриб чиқилди.
Бу соҳадаги сифат ўзгаришлари шаҳардан то чекка ҳудудларгача, болажонлардан тортиб кексаларгача – ҳамманинг ҳаётида акс этади. Шу боис унга ажратилаётган бюджет маблағлари ҳар йили кўпайтириб борилмоқда. Барча ижтимоий хизматлар қатори тиббиёт ҳам халқимизга яқинлаштирилмоқда. Бирламчи бўғинда 18 мингдан зиёд тиббий бригада ташкил қилинган.
Касалликларни аниқлаш ва даволаш амалиётига замонавий технологиялар жорий этилмоқда. Ихтисослашган тиббий хизматда диагностика усуллари 500 дан, даволаш усуллари эса 800 дан ошди. Хусусий тиббиёт ривожига кенг йўл очилгани туфайли хизматлар тармоғи ва танлаш имконияти кўпайди.
2024 йилда соҳага 36 триллион сўм ажратилган эди. Бу ўтган йилга нисбатан 25 фоиз кўпдир.
Бирламчи бўғинда 6 турдаги скрининг текшируви йўлга қўйилди. Натижада 106 минг одамда қандли диабет, 194 минг нафарида юрак қон-томир, 2 мингдан зиёд аёлда саратон, мингга яқин болаларда онкогематологик касаллик эрта босқичда аниқланди.
Даволаш сифати ва самарадорлиги алоҳида эътибор талаб қилади. Шу мақсадда 2 мингдан зиёд мутахассис хорижда қайта ўқитилди. Натижада ҳудудлардаги юқори технологик операциялар улуши 61 фоизга етди. 43 та йўналишдаги 191 та клиник протокол халқаро андозалар асосида янгиланди.
Ихтисослашган марказлар ва филиалларда бу йил 100 минг бемор имтиёзли йўлланма асосида даволанди. 7 та ихтисослашган марказ сифат назорати бўйича халқаро аккредитациядан ўтди.
2025 йилда соғлиқни сақлаш соҳасига 41 триллион сўм ажратилиши кўзда тутилган. Бунинг ҳисобидан янги шифохоналар ташкил этиш ва жиҳозлаш, мавжуд қувватларни кенгайтириш, тиббий кўрик қамровини кенгайтириш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари бу соҳадаги асосий вазифа – бирламчи бўғинда тиббиёт сифатини ошириш эканини таъкидлади. Бунинг учун вазирлик вертикалини ҳудудларда тўғри ишлатиш, айниқса, чекка ва оғир туманларга эътиборни кучайтириш вазифаси қўйилди.
Бу бўйича туркиялик экспертлар 6 та ҳудуддаги тиббиёт муассасалари фаолияти ва улардаги кўрсатилаётган тиббий хизматлар ўрганилди. Ўрганишлар натижасида аҳолига кўрсатилаётган бирламчи тиббий-санитария ёрдами хизматларини тизимли ислоҳ қилиш бўйича таклифлар ишлаб чиқилмоқда.
Мутасаддиларга бу масалани чуқур таҳлил қилиб, бирламчи бўғин трансформацияси бўйича қарор лойиҳаси тайёрлаш топширилди.
Ушбу йўналиш ходимларининг малака ошириш дастури такомиллаштирилади. Назарий билим ва кўникмаларни эгаллашдан компетенцияларни ривожлантиришга босқичма-босқич ўтилади.
Шунингдек, келгуси йил тиббиёт ходимларининг ойлик лавозим маошлари оширилади. Оилавий шифокорларнинг меҳнат самарадорлиги асосида устама тўлаш тартиби жорий қилинади.
Ҳудудларга бўлаётган эътибор изчил давом эттирилади. Қорақалпоғистон Республикаси, Навоий, Самарқанд, Бухоро, Хоразм, Қашқадарё вилоятларида давлат тиббий суғуртаси амалиётлари жорий этилади. Марказлашган лаборатория хизматлари кенгайтирилади. “Харидлар маркази” ва унинг 13 та ҳудудий филиали ташкил этилиб, тиббий жиҳозлардан фойдаланиш электрон тизим орқали назорат қилинади.
Яна 35 та йўналишдаги 400 та миллий клиник протоколлар ишлаб чиқилади. 7 та ихтисослашган марказ ва 2 та олий таълим муассасаси халқаро аккредитациядан ўтказилади.
Йиғилишда кадрлар масаласига ҳам эътибор қаратилиб, тиббий ўқув юртларида таълим сифатини ошириш, уни амалиёт билан ҳамоҳанглигини мустаҳкамлаш, битирувчиларнинг бирламчи бўғинда тажриба орттиришини ташкил этиш муҳимлиги таъкидланди.

Улучшение качества первичного звена медицины будет главной задачей
На совещании при Президенте Шавкате Мирзиёеве рассмотрена проделанная работа в сфере здравоохранения и определены приоритетные задачи на 2025 год.
Происходящие качественные изменения в этой сфере напрямую затрагивают всех жителей страны: от городов до самых отдаленных сел, от детей до старшего поколения. Объемы бюджетных средств, направляемых на медицину, ежегодно увеличиваются. Наряду с другими социальными услугами она становится ближе к людям: на первичном уровне действует свыше 18 тысяч медицинских бригад.
Современные технологии активно внедряются в диагностику и лечение. В службах специализированной медицинской помощи освоено более 500 новых методов диагностики и более 800 методов лечения. Поддержка частной медицины расширила выбор и разнообразие медицинских услуг.
В 2024 году на сферу здравоохранения выделено 36 триллионов сумов, что на 25 процентов больше по сравнению с прошлым годом.
В первичном звене внедрены шесть видов скрининговых обследований. В результате достигнуто выявление на ранней стадии сахарного диабета у 106 тысяч пациентов, сердечно-сосудистых заболеваний у 194 тысяч человек, онкологических заболеваний более чем у 2 тысяч женщин, онкогематологических заболеваний почти у тысячи детей.
Особое внимание уделяется качеству и эффективности лечения. С этой целью более 2 тысяч специалистов прошли переобучение за рубежом. Это позволило увеличить долю высокотехнологичных операций в регионах до 61 процента. По 43 направлениям обновлен 191 клинический протокол в соответствии с международными стандартами.
В специализированных центрах и их филиалах в текущем году по льготным направлениям пролечены 100 тысяч пациентов. Семь подобных учреждений успешно прошли международную аккредитацию по контролю качества.
В 2025 году на сферу здравоохранения планируется выделить 41 триллион сумов. На эти средства будут созданы и оснащены новые больницы, расширены имеющиеся мощности и увеличен охват профилактическими осмотрами.
Глава государства подчеркнул, что основная задача — повысить качество медицины на первичном уровне. Министерству здравоохранения поручено выстроить эффективную вертикаль управления в регионах, усилить внимание отдаленным и сложным районам.
Турецкие эксперты провели исследования медицинских учреждений и оказываемых медицинских услуг в шести регионах. В результате вырабатываются предложения по системному реформированию первичного медико-санитарного обслуживания населения.
Ответственным лицам поручено всесторонне проанализировать ситуацию и подготовить постановление по трансформации первичного звена.
Будет усовершенствована программа повышения квалификации медицинских работников первичного уровня. Планируется плавный переход от теоретической подготовки и приобретения навыков к формированию компетенций.
В следующем году также будут повышены размеры должностных окладов медицинских работников. Для семейных врачей будет внедрен порядок выплаты надбавок на основе показателей эффективности.
Усиленное внимание к регионам продолжится. В Республике Каракалпакстан, а также в Навоийской, Самаркандской, Бухарской, Хорезмской и Кашкадарьинской областях будут внедрены пилотные проекты по государственному медицинскому страхованию. Будет расширена сеть централизованных лабораторий. За счет создания «Центра закупок» и его 13 филиалов в регионах контроль за использованием медицинского оборудования будет осуществляться через электронную систему.
По 35 новым направлениям будут пересмотрены 400 клинических протоколов. Кроме того, семь специализированных центров и два вуза пройдут международную аккредитацию.
Отдельное внимание на совещании уделено вопросам подготовки кадров, подчеркнута важность повышения качества практической составляющей образования в медицинских вузах, укрепления взаимосвязи между теорией и практикой, организации повышения опыта выпускников в учреждениях первичного звена.