Жорий йилнинг 28 февраль куни Халқаро юристлар комиссияси (ХЮК), БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Марказий Осиё учун минтақавий бўлинмаси (RОCА), "Юксалиш" умуммиллий ҳаракати ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ ҳамкорлигида Ўзбекистонда БМТ шартномаларининг бажарилишини мониторинг қилиш ва мувофиқлаштириш юзасидан халқаро жамоатчилик муҳокамаси ўтказилди.
Миллий ва халқаро экспертлар имплементация масаласини Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги Конвенция, Иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пакт ҳамда Хотин-қизларни камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги Конвенция мисолида кўриб чиқишди. БМТнинг шартномавий қўмиталари томонидан берилган сўнгги тавсиялари ижросини Ўзбекистонда самарали мониторинг қилиш ва мувофиқлаштиришни таъминлаш учун қандай чоралар кўриши зарурлиги муҳокама қилинди.
"Сўнгги йилларда Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш борасида сезиларли ютуқларга эришилди, жумладан инсон ҳуқуқлари бўйича бир қанча халқаро шартномалар ратификация қилинди. 2021 йилда Ўзбекистонда БМТнинг Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияси кучга кирди. Ўтган йили Ўзбекистон БМТнинг учта қўмитаси: Бола ҳуқуқлари, Иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқлар (CESCR) ҳамда Хотин-қизларни камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш (CEDAW) берган тавсияларини қабул қилди. Шунинг учун мамлакатда мазкур тавсияларни амалга ошириш бўйича самарали мустақил мониторинг ва мувофиқлаштириш механизмларини яратиш алоҳида аҳамият касб этади" — деди Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги элчиси Шарлотта Адриан.
"БМТнинг шартномавий тузилмалари тавсияларининг бажарилишини назорат қилиш нафақат халқаро мажбурият, балки БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича шартномаларига аъзо бўлган ҳар қандай иштирокчи-давлат учун маънавий мажбуриятдир. Иштирокчи давлатлар БМТнинг ушбу нуфузли органлари тавсияларининг тўлиқ бажарилиши учун жавобгардир. Акс ҳолда, шахслар ва гуруҳлар инсон ҳуқуқларининг бузилиши хавфи остида қолади. Шу боис, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантиришга устувор аҳамият бериш, БМТ шартномавий органлари тавсияларини тўлиқ ва самарали амалга ошириш йўлида ҳаракат қилиш Ўзбекистон манфаатларига мос келади", — деди Европа ва Марказий Осиё дастурининг халқаро ҳуқуқшунослар комиссияси директори в.в.б. Темур Шокиров.
"Ўзбекистон БМТнинг тўлақонли аъзоси сифатида қатор халқаро шартномаларга қўшилган. Мамлакатимизда халқаро шартномалар ижросига жиддий ёндашилмоқда ва бу ҳам парламент, ҳам ҳукуматнинг диққат-эътиборида. Халқаро ҳужжатлар қоидалари миллий қонунчилигимизда ҳам ўз ифодасини топган. Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг асосий йўналиши инсоннинг асосий ҳуқуқ ва эркинликларини, жумладан аёллар, болалар ва ёшлар, шунингдек, алоҳида эҳтиёжли шахслар ҳуқуқларини таъминлашдан иборат. Шу билан бирга, давлат, фуқаролик жамияти, нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари, халқаро ва миллий экспертлар иштирокида бугунги халқаро эксперт муҳокамасининг ўтказилиши мазкур қарорнинг ижросини мувофиқлаштириш ва мониторинг қилиш соҳасида илғор тажриба алмашиш учун муҳим платформа бўлиб хизмат қилади" - деди "Юксалиш" умуммиллий ҳаракати раиси Бобур Бекмуродов.
"БМТнинг шартномавий тузилмалари инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро стандартларни миллий даражада жорий этишни рағбатлантириш ва мониторинг қилишда муҳим роль ўйнайди. Шартнома органлари томонидан берилган тавсиялар ҳукуматга ушбу муаммоларни ҳал қилиш ва Ўзбекистондаги барча инсонлар ўз ҳуқуқларидан тўлиқ фойдаланишини таъминлаш бўйича йўл харитасини тақдим этади. Ушбу тавсияларни амалга ошириш ҳукумат, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилувчи мустақил миллий институтлар, фуқаролик жамияти ташкилотлари ва халқаро ҳамжамият ўртасидаги ҳамкорликни талаб қилади" — деди БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Марказий Осиё учун минтақавий вакили в.в.б. Фабио Пиана.
Эслатиб ўтамиз, тадбир Европа Иттифоқининг Демократия ва инсон ҳуқуқлари бўйича Европа инструменти (EIDHR) орқали молиялаштирилаётган ва Халқаро юристлар комиссияси томонидан амалга оширилаётган "Ўзбекистонда халқаро ҳуқуқни қўллаш сифатини ошириш" (EQUAL) лойиҳаси доирасида ташкил этилди. EQUAL лойиҳасининг асосий мақсади – фуқаролик жамиятини қўллаб-қувватлаш орқали Ўзбекистонда камситилишга мойил бўлган гуруҳларнинг иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқларини тенг ҳимоя қилишга кўмаклашиш.

Сегодня, 28 февраля 2023 года Международная комиссия юристов (МКЮ), Региональный офис для Центральной Азии УВКПЧ ООН (OHCHR ROCA), Общенациональное движение «Юксалиш» совместно с Национальным центром по правам человека в Республике Узбекистан проводят международную общественную дискуссию по вопросам мониторинга и координации имплементации договоров ООН в Узбекистане: на примере КПР, МПЭСКП И КЛДЖ.
Мероприятие проводится в рамках финансируемого ЕС проекта «Повышение качества применения международного права в Узбекистане» (EQUAL).
Экспертная дискуссия будет посвящена национальному механизму координации выполнения рекомендаций договорных органов ООН, укреплению национального независимого механизма их выполнения. Тематические обсуждения основаны на последних заключительных замечаниях трех договорных органов ООН: Комитета ООН по правам ребенка (КПР), Комитета ООН по экономическим, социальным и культурным правам (КЭСКП) и Комитета ООН по ликвидации дискриминации. против женщин (КЛДЖ).
В ходе мероприятия национальные и международные эксперты, представители гражданского общества, государственных органов, международных организаций и отдельные эксперты обсудят шаги, которые необходимо предпринять Узбекистану для обеспечения эффективного мониторинга и координации выполнения рекомендаций. После кратких презентаций будут вопросы и ответы. Мероприятие предоставит возможность различным заинтересованным сторонам встретиться и обсудить механизмы мониторинга и координации выполнения самых последних рекомендаций ООН (выпущенных в 2022 году вышеупомянутыми комитетами), а также обменяться передовым опытом в этом отношении.
«За последние годы Узбекистан добился значительного прогресса в защите и продвижении прав человека, включая ряд законодательных реформ и ратификацию нескольких международных договоров по правам человека. Самым последним из них стала ратификация Конвенции ООН о правах инвалидов в 2021 году. В прошлом году рекомендации Узбекистану были приняты тремя комитетами ООН: Комитетом ООН по экономическим, социальным и культурным правам (КЭСКП), Комитетом ООН по ликвидации дискриминации в отношении женщин (КЛДЖ) и Комитета ООН по правам ребенка (КПР). В связи с этим, особое значение имеет создание в Узбекистане эффективных независимых механизмов мониторинга и координации для выполнения этих рекомендаций договорных органов ООН. Мы считаем, что сегодняшние обсуждения поднимут вопросы, которые должны помочь укрепить существующие механизмы координации и мониторинга в Узбекистане для эффективного выполнения рекомендаций договорных органов ООН», - сказала Шарлотта Адриан, Посол Европейского Союза в Республике Узбекистан.
«Контроль за выполнением рекомендаций договорных органов ООН — это не только международное обязательство, это моральный императив любого участника договоров ООН по правам человека. Государства-участники несут ответственность за полное выполнение рекомендаций этих авторитетных органов ООН. В противном случае отдельные лица и группы подвергаются риску нарушения прав человека. Поэтому в интересах каждой стороны договоров ООН по правам человека, включая Узбекистан, уделять приоритетное внимание защите и продвижению прав человека и работать над полным и эффективным выполнением рекомендаций договорных органов ООН», — сказал Темур Шакиров, директор (временно исполняющий обязанности) Программы Европы и Центральной Азии Международной комиссии юристов.
«Как полноправный член ООН, Узбекистан присоединился к ряду международных договоров. В нашей стране к выполнению международных договоров относятся серьезно, и это находится под пристальным вниманием как Парламента, так и Правительства. Положения международных документов нашли отражение и в нашем национальном законодательстве. Основным направлением реформ в Узбекистане является обеспечение основных прав и свобод человека, в том числе прав женщин, детей и молодежи, а также лиц с особыми потребностями. Вместе с тем, проведение сегодняшней международной экспертной дискуссии с участием представителей государства, гражданского общества, ННО, международных и национальных экспертов послужит важной площадкой для обмена передовым опытом в области координации и мониторинга процесса реализации договоров ООН в Узбекистане, и эффективное обсуждение существующих вопросов», - сказал Бобур Бекмуродов, председатель Общенационального движения «Юксалиш».
«Договорные органы ООН играют жизненно важную роль в продвижении и мониторинге выполнения международных стандартов в области прав человека на национальном уровне. Рекомендации, сделанные договорными органами, представляют собой дорожную карту для правительства по решению этих проблем и обеспечению того, чтобы все люди в Узбекистане могли в полной мере пользоваться своими правами человека», — сказал г-н Фабио Пьяна, региональный представитель в.и.о., региональное отделение Верховного комиссара ООН по правам человека в Центральная Азия. «Выполнение этих рекомендаций потребует сотрудничества между правительством, независимыми национальными правозащитными учреждениями, организациями гражданского общества и международным сообществом», — добавил он.
Мероприятие организовано в рамках проекта «Повышение качества применения международного права в Узбекистане» (EQUAL), который финансируется Европейским Союзом через Европейский инструмент для демократии и прав человека (EIDHR) и реализуется Международной комиссией юристов. Основная цель проекта — продвижение через поддержку гражданского общества равную защиты экономических, социальных и культурных прав для групп, особенно уязвимых к дискриминации в Узбекистане.