Ўзбекистон Президенти Евроиттифоқ институтлари билан инсоний ўлчов соҳасида яқиндан ҳамкорлик қилиш муҳимлигини қайд этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 18 апрель куни Европа Иттифоқи делегацияси билан бўлиб ўтган учрашувида инсон ҳуқуқлари ва манфаатларини таъминлаш соҳасида эришилган ютуқлар ҳамда ЕИ институтлари билан амалий ҳамкорликни кенгайтириш бўйича навбатдаги қадамлар кўриб чиқилди.
Европа томонидан қабулда ЕИнинг инсон ҳуқуқлари бўйича махсус вакили Имон Гилмор ва Марказий Осиё бўйича махсус вакили Терхи Хакала иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси ва Европа Иттифоқи ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликнинг бугунги юксак даражаси ва натижадорлиги катта мамнуният билан қайд этилди.
Барча даражаларда фаол мулоқотлар давом этмоқда. Кейинги йилларда Европа томонидан тақдим этилган “GSP+” шароитлари туфайли ўзаро савдо ҳажми ва муваффақиятли инвестиция лойиҳалари сони жадал ортиб бормоқда. Бундан ташқари, маданий-гуманитар соҳада муҳим тадбирлар амалга оширилмоқда.
ЕИ вакиллари Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган ортга қайтмас ислоҳотлар стратегиясини қатъий қўллаб-қувватлашини яна бир бор таъкидлади.
Инсон ҳуқуқларини таъминлаш, фуқаролик жамиятини, гендер тенгликни ривожлантириш, мажбурий меҳнатга барҳам бериш ва бошқа йўналишларда эришилган муваффақиятлар юксак баҳоланди.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясига ўзгартиришлар киритиш бўйича бўлажак референдумнинг аҳамияти қайд этилди.
Европа томони, хусусан, инсон ҳуқуқ ва манфаатларининг кафолатларини янада кучайтиришни, шу жумладан “Миранда қоидалари” ва “Хабеас корпус” институтини жорий қилишни, ижтимоий ва экологик ҳуқуқлар, ёшлар ҳуқуқлари, фуқаролик жамияти институтларини ривожлантиришни, ўлим жазоси бекор қилинганини мустаҳкамлаб қўйишни ва бошқа нормаларни кўзда тутувчи ўзгартиришларни олқишлади.
Минтақавий кун тартибининг долзарб жиҳатлари ҳам муҳокама қилинди, бўлажак қўшма тадбирларга тайёргарлик кўриш масалалари кўриб чиқилди.

Президент Узбекистана отметил важность тесного сотрудничества с институтами Евросоюза в области человеческого измерения
Достигнутый прогресс в сфере обеспечения интересов и прав человека, а также дальнейшие шаги по расширению практического взаимодействия с институтами ЕС были рассмотрены в ходе встречи Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с делегацией Европейского Союза, состоявшейся 18 апреля.
Европейская сторона на приеме была представлена специальным представителем ЕС по правам человека Имоном Гилмором и специальным представителем по Центральной Азии Терхи Хакалой.
С глубоким удовлетворением были отмечены нынешний высокий уровень и продуктивный характер многопланового сотрудничества между Республикой Узбекистан и Европейским Союзом.
Продолжаются активные контакты на всех уровнях.
За последние годы благодаря представленным европейской стороной условиям «GSP+» наблюдается динамичный рост объемов взаимной торговли и числа успешных инвестиционных проектов. Кроме того, проводятся значимые мероприятия в области культурно-гуманитарного обмена.
Представители ЕС вновь заявили о твердой поддержке реализуемой стратегии необратимых реформ в Новом Узбекистане.
Высоко оценены достижения в обеспечении прав человека, развитии гражданского общества, гендерного равенства, искоренения принудительного труда и других направлениях.
Подчеркнута важность предстоящего референдума по внесению изменений в Конституцию Республики Узбекистан.
В частности, европейская сторона приветствовала планируемые изменения, предусматривающие дальнейшее усиление гарантий прав и свобод человека, включая внедрение «правил Миранды» и «Хабеас корпус», социальные и экологические права, права молодежи, развитие институтов гражданского общества, закрепление отмены смертной казни и другое.
Были также обсуждены актуальные аспекты региональной повестки, рассмотрены вопросы подготовки к предстоящим совместным мероприятиям.