Ўзбекистон халқи ўз мамлакатининг келажакдаги тараққиётига комил ишонч билан қарайди
Цзинь Чжэ, Хитой Ижтимоий фанлар академиясининг Россия, Шарқий Европа ва Марказий Осиё институти директори ўринбосари:
- Ўзбекистон фуқаролари муддатидан илгари Президент сайловида фаол иштирок этдилар. Бу Ўзбекистон халқининг ўз мамлакатининг келажакдаги тараққиётига комил ишонч билан қарашидан далолат беради.
Ўзбекистонликларнинг аксарияти Президент Шавкат Мирзиёевга овоз берbiгани унинг ислоҳотлар ва очиқлик сиёсати кенг қўллаб-қувватланаётганини тасдиқлайди. Ўзбекистон раҳбари 2016 йилда давлат раҳбари лавозимига келган пайтдан эътиборан бошлаган кенг кўламли трансформация дастурини амалга оширишда давом этмоқда.
Буларнинг барчаси Ўзбекистон иқтисодий ривожланишнинг юқори суръатларини сақлаб қолишининг кафолатидир. Ўзбек халқининг фаровонлиги тобора яхшиланиб, мамлакатнинг келажакдаги тараққиёти янада ёрқин ва жадал бўлади, деб ишонч билдириш учун барча асослар мавжуд.
Ли Юнцюань, ХХР Давлат кенгашининг Ижтимоий ривожланиш маркази ҳузуридаги Евроосиё ижтимоий ривожланиш тадқиқотлари институти директори:
– 9 июль куни бўлиб ўтган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови мамлакатда апрель ойида ўтказилган Конституциявий референдумнинг мантиқий давоми ҳисобланади. Ушбу тадбирлар Янги Ўзбекистон стратегиясини янада изчил ҳаётга тадбиқ қилиш учун муҳим институционал асос ва кафолат яратгани билан алоҳида аҳамият касб этади.
Янги Ўзбекистон стратегияси бир томондан мамлакатда сўнгги йилларда амалга оширилаётган ислоҳотлар натижаси бўлган муваффақиятлар асосида, иккинчи томондан эса дунёда кечаётган  геосиёсий воқеалар ҳисобга олинган ҳолда ишлаб чиқилган. Янги Ўзбекистон стратегиясини синчковлик билан ўрганиб чиқиб, ишонч билан айта оламанки, унинг амалга оширилиши халқнинг ҳаёти ва фаровонлигини ошириш учун янги шарт-шароитларни яратиш асносида давлат ва жамиятни мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Чжан Цинь, Хитойдаги «Shanghai Art Fair International Exhibition» компанияси президенти:
– 9 июль куни бўлиб ўтган Ўзбекистон Президенти сайловида халқаро кузатувчи сифатида иштирок этдим. Кузатувчи сифатида сайлов ўтказилишига миллий сайлов қонунчилиги ҳамда халқаро демократия андозаларига мувофиқ равишда ҳар томонлама ва пухта тайёргарлик кўрилганини алоҳида қайд этишни истар эдим.
Сайлов очиқлик, ошкоралик ва тенглик каби демократия меъёрлари асосида ўтганини ҳам алоҳида таъкидлаш лозим. Президентликка сиёсий партиялардан илгари сурилган ҳар бир номзодга бир хил имконият ва шароитлар яратиб берилди.
Сайлов участкаларида сайловчилар овоз бериш ҳуқуқидан тўлиқ фойдаланишлари учун барча шароитлар муҳайё эди. Овоз бериш жараёни сайлов қонунчилиги меъёрлари бузилмаган ҳолда ўтказилди.
Ўзбек халқи бу жараёнда катта фаоллик кўрсатгани ҳолда эртанги кунга, ўз мамлакатининг тақдирига бефарқ эмаслигини намоён қилгани  менда катта таассурот қолдирди.
У Биху, Пекин университети профессори:
- Аввало, Ўзбекистон халқини Президент сайлови муваффақиятли ўтгани билан табриклайман.
2023 йил Ўзбекистон учун муҳим жараёнлар йили сифатида тарихда қолди, десак сира муболаға бўлмайди. Мамлакат Конституцияси 30 апрель куни бўлиб ўтган референдумда янгиланди. Ушбу ислоҳотларнинг мантиқий давоми сифатида 9 июль куни муддатидан илгари Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови бўлиб ўтди. Мамлакатда амалга оширилаётган ҳаётий ислоҳотлар муваффақиятли ўтаётгани қувонарли ҳолдир.
Шуни таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон ривожланиш ва модернизация йўлидан бормоқда. Барча соҳаларда жиддий ислоҳотлар ва янгиланишлар амалга оширилмоқда. Бунинг замирида, шубҳасиз, халқ фаровонлиги ва мамлакатнинг гуллаб-яшнаши мақсади ётади.
Ўзбекистон бундан буён ҳам ривожланиб, гуллаб-яшнашини истаймиз. Биз мамлакатингиздаги ислоҳотларни қатъий қўллаб-қувватлаймиз ва бу борада ҳар томонлама ёрдам беришга тайёрмиз.
Бугун биз кўп қиррали Ўзбекистон-Хитой муносабатлари жадал ва ҳар томонлама ривожланаётганига гувоҳ бўлмоқдамиз. Ўзбекистоннинг хитойлик инвесторлар учун сармоявий жозибадорлиги кучайиб бормоқда. Бугунги кунда ҳамкорликда амалга оширилаётган ўзаро манфаатли лойиҳалар ҳажми ҳам ортиб бормоқда.

Народ Узбекистана полон уверенности в будущем развитии своей страны
Заместитель директора Института России, Восточной Европы и Центральной Азии Китайской академии общественных наук Цзинь Чжэ:
– Узбекские граждане приняли активное участие в президентских выборах. Это говорит о том, что народ Узбекистана полон уверенности в будущем развитии своей страны.
Тот факт, что большинство узбекских граждан проголосовало за Президента Шавката Мирзиёева, свидетельствует о широкой поддержке его политики реформ и открытости. Лидер Узбекистана продолжит реализацию масштабную программу преобразований, которую он начал с момента вступления в должность главы государства в 2016 г.
По словам Цзинь Чжэ, все это есть гарантия того, что Узбекистан сохранит высокие темпы экономического развития. Есть все основания полагать, что благосостояние узбекского народа будет постоянно улучшаться, а будущее развитие страны будет более ярким и динамичным.
Директор Института исследований социального развития Евразии при Центре социального развития Госсовета КНР Ли Юнцюань:
– Состоявшиеся 9 июля выборы Президента Узбекистана являются логическим продолжением проведенного в апреле конституционного референдума в стране. Эти события имеют особое значение, так как они создают важную институциональную основу и гарантию для дальнейшей реализации Стратегии Нового Узбекистана.
Стратегия Нового Узбекистана разработана на основе достижений реформ последних лет в стране, с одной стороны, а с другой – с учетом геополитических событий в мире. Внимательно изучив Стратегию Нового Узбекистана, могу с уверенностью сказать, что ее реализация будет способствовать укреплению государства и общества, создавая новые условия для улучшения жизни и благосостояния народа.
Президент компании «Shanghai Art Fair International Exhibition» Чжан Цинь:
– В качестве международного наблюдателя приняла участие в выборах Президента Узбекистана, которые состоялись 9 июля. Как наблюдатель хочу отметить всестороннюю подготовку и проведение выборов с соблюдением национального избирательного законодательства и международных демократических стандартов.
Следует также подчеркнуть, что выборы прошли на основе таких демократических стандартов, как открытость, прозрачность и равенство. Каждому кандидату от партий, выдвинутых на пост Президента, были предоставлены одинаковые возможности и условия.
На избирательных участках были созданы все условия для того, чтобы избиратели могли в полной мере реализовать свое право голоса. Процесс голосования прошел без нарушений норм избирательного законодательства.
Меня впечатлило то, что узбекский народ проявил большую активность в этом процессе и был неравнодушен к завтрашнему дню, к судьбе своей страны.
Профессор Пекинского университета У Биху:
- Прежде всего, хотел бы поздравить народ Узбекистана с успешными президентскими выборами.
Не будет преувеличением сказать, что 2023 год стал годом важных процессов для Узбекистана. На референдуме 30 апреля была обновлена Конституция страны. Как логическое продолжение этих реформ, 9 июля состоялись выборы Президента Узбекистана. Отрадно, что жизненные реформы, проводимые в вашей стране, становятся успешными.
Следует отметить, что Узбекистан идет по пути развития и модернизации. Она проводит серьезные реформы и обновление во всех областях. В основе этого, несомненно, лежит благополучие народа и процветание страны.
Хотим, чтобы Узбекистан и дальше развивался и процветал. Мы всячески поддерживаем реформы в вашей стране и готовы оказать всяческую помошь в этом направлении.
Сегодня мы наблюдаем динамичное и всестороннее развитие узбекско-китайских многоплановых отношений. Инвестиционная привлекательность Узбекистана для китайских инвесторов растет. Объем взаимовыгодных проектов, реализуемых в сотрудничестве, сегодня также увеличивается.