Инсон ҳуқуқларини рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш – муҳим масала
Инсон ҳуқуқлари инсоннинг туғилишидан то вафот этгунига қадар бутун умри давомида унга ҳамроҳлик қиладиган ҳуқуқ ва эркинликлардир. Мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини рағбатлантириш, ҳимоя қилиш ва унга риоя қилиш масалалари давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири ҳисобланади.
Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида ташкил этилган брифингда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ахборот хизмати раҳбари Ғулом Мирзаев томонидан тақдим қилинган маълумотларга кўра, ўтган олти ойда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегиясини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси”нинг 62 та банди бўйича чора-тадбирлар бажарилди. Мутахассиснинг таъкидлашича, мазкур натижа Миллий стратегия ижросининг 79 фоизга бажарилганини билдиради.
Қайд этилишича, 2023 йил биринчи ярмида Миллий стратегия доирасида 7 та қонун, 8 та Президент фармон ва қарори, 3 та Вазирлар Маҳкамаси қарори қабул қилинди, 1 та халқаро шартнома ратификация қилинди. Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияни амалга ошириш бўйича 2023-2025 йилларга мўлжалланган Миллий ҳаракатлар режасининг (жами 43 та банд) 8 та банди бўйича ишлар якунланди. Хотин-қизларни камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги конвенция қоидалари ижроси юзасидан 2022-2025 йилларга мўлжалланган Миллий ҳаракатлар режасининг (жами 69 та банд) 14 та банди бажарилди.
Иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пакт қоидаларини бажариш юзасидан 2022-2026 йилларга мўлжалланган Миллий ҳаракат режасида белгиланган вазифалар тўлиқ амалга оширилди.
Шунингдек, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссарининг Ўзбекистонга расмий ташрифи якунларига оид тавсиялари асосида “Йўл харитаси” тайёрланди. Ҳужжат парламент палаталари Кенгашларининг Қўшма қарори билан тасдиқланди. Миллий марказга жорий йил биринчи ярмида почта орқали 682 та, шахсий қабул жараёнида 168 та, телефон орқали 1 минг 200 дан ортиқ мурожаат келиб тушди. Улар қонун талаблари асосида кўриб чиқилиб, фуқароларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклашга кўмаклашилди.

Продвижение и защита прав человека – важный вопрос
Поощрение, защита и соблюдение прав человека являются приоритетами государственной политики нашей страны.
По данным, представленным руководителем информационной службы Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Гуломом Мирзаевым на брифинге, состоявшемся в Агентстве информации и массовых коммуникаций, за последние шесть месяцев осуществлена работа по 62 пунктам «Дорожной карты» Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека. Как отмечает специалист, данный показатель говорит о том, что Национальная стратегия выполнена на 79 процентов.
Отмечено, что в первом полугодии 2023 года в рамках Национальной стратегии ратифицировано 7 законов, 8 указов и постановлений Президента, 3 решения Кабинета Министров и международное соглашение. Завершена работа по 8 пунктам Национального плана действий на 2023-2025 годы (всего 43 пункта) по реализации положений Конвенции о правах инвалидов. 14 пунктов Национального плана действий на 2022-2025 годы (всего 69 пунктов) реализованы в связи с выполнением положений Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин.
Задачи, определенные в Национальном плане действий на 2022-2026 годы по реализации положений Международного пакта об экономических, социальных и культурных правах, выполнены в полном объеме.
Также на основе рекомендаций Верховного комиссара ООН по правам человека по итогам его официального визита в Узбекистан была подготовлена «Дорожная карта». Документ одобрен совместным решением советов палат парламента. В первом полугодии текущего года в Национальный центр по правам человека поступило более 682 заявлений по почте, 168 – в процессе личного приема и более 1200 – по телефону. Они были изучены на основании требований закона, в результате чего оказана помощь гражданам в восстановлении их нарушенных прав.