Давлатларимиз ўртасидаги кўп қиррали, манфаатли ҳамкорликни ҳар томонлама ривожлантириш, дипломатик, савдо-иқтисодий, сармоявий, илмий-техникавий ва маданий-гуманитар соҳалардаги алоқани кенгайтириш, айниқса, ишбилармон доира вакиллари иштироки билан жадал тус олди.
Хорижий инвесторлар мамлакатимиз иқтисодиётига инвестиция жалб этиш, самарали инновацион лойиҳалар ва қўшма дастурларни амалга ошириш, республикамиздаги кенг қамровли ислоҳотлар ва демократик ўзгаришларни, Ўзбекистон томонидан илгари сурилаётган глобал ва минтақавий ташаббусларни қўллаб-қувватлашда муҳим аҳамият касб этади.
Шуларни инобатга олган ҳолда, давлатимиз раҳбари мустақилликнинг 32 йиллиги муносабати билан бир гуруҳ чет эллик инвесторларни «Дўстлик» ордени билан мукофотлади. Улар орасида Америка Қўшма Штатларининг «Air Products» компанияси бошқаруви раиси Сейфоллах Гасеми ҳам бор.
Тадбиркор ЎзА мухбирига юксак орденга лойиқ топилганини фахр-ифтихор билан сўзлади. С.Гасеми суҳбатда халқаро миқёсдаги мукофотлар келгуси фаолиятига қай даражада ижобий таъсир кўрсатиши, шунингдек, тадбиркорлик муҳити, хорижий инвесторларга яратиб берилаётган шарт-шароитлар ҳақида фикр билдирди.
– Ўзбекистон Республикаси Президенти фармонига кўра, “Дўстлик” ордени билан тақдирландингиз. Аввало, табриклаймиз, ушбу юксак унвон мамлакатимизда фаолият юритаётган саноқли чет эл компаниялари раҳбарларига топширилади. Дастлабки кечинмалар, таассуротлар билан ўртоқлашсангиз.
– Дунё бўйлаб 23 мингдан зиёд ходимга эга “Air Products” компанияси вакили сифатида Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан “Дўстлик” ордени билан тақдирланганимдан жуда фахрланаман.
Ушбу юксак мукофотнинг тақдим этилиши юртингизда хорижий ишбилармон тадбиркорларга берилаётган катта эътибор рамзи, десак бўлади. Энди биз – чет эллик инвесторлар олдидаги масъулият яна бир карра ошади. Демак, билдирилган ишончни кўпроқ, янада самарали иш кўрсатиб, мамлакат иқтисодиёти ривожи учун тинимсиз ҳаракат қилиш орқали оқлашимиз керак.
– Аслида, сиз учун халқаро миқёсдаги мукофотлар қанчалик муҳим, бу келгуси фаолиятингизга қай даражада ижобий таъсир кўрсатади?
– "Дўстлик” ордени каби эътирофлар ҳамкорликда ишлаш, Ўзбекистон Республикаси энергетика тармоғининг улкан салоҳиятини ошириш бўйича умумий мажбуриятни акс эттиради. “Air Products” компанияси раҳбари сифатида айтишим мумкинки, бизнинг асосий мақсадимиз – фуқароларни ҳамкорликда долзарб энергия ва экология муаммоларига ечим топиш учун бирлаштиришдир.
– Умуман, бугунги кунда Ўзбекистонда юз бераётган ўзгаришларни қандай баҳолайсиз? Хусусан, тадбиркорлик муҳити, қолаверса, хорижий инвесторларга яратиб берилаётган шарт-шароитлар ҳақида қандай фикрдасиз?
– Яқинда Ўзбекистон Республикаси ва “Ўзбекнефтгаз” акциядорлик жамияти билан Ўзбекистоннинг Қашқадарё вилоятида табиий газни синтез газига қайта ишлаш заводини 1 миллиард долларга сотиб олиш, эгалик қилиш ва ундан фойдаланиш тўғрисида эълон қилинган инвестиция келишувимиз бизни қувонтирди.
Ўзбекистон ҳар соҳада жадал ривожланаётган давлат. Ҳукумат ислоҳотга интилмоқда, жумладан, бизнес муҳитини яхшилаш борасида сезиларли ютуқларга эришилди. Биз ушбу жараёнларни давлатнинг кучли қўллаб-қувватлаши билан мустаҳкамланган юқори ўсиш муҳити сифатида кўрамиз ва ўз синфидаги энг яхши операцион, таъминот ваколатларимизни очишга тайёрмиз. Зеро, юртингизда маҳаллий ва хорижий тадбиркорларга кўпгина шароитлар яратиб берилган.
– Америка Қўшма Штатларининг «Air Products» компанияси олдида турган мақсадлар, жумладан, Ўзбекистон билан ҳамкорлик, амалга оширилаётган йирик инвестиция лойиҳалари, имзоланган ҳужжатлар ҳақида гапириб берсангиз.
– Компания мақсадлари ҳақида гапирадиган бўлсам, “Air Products” барқарорликни таъминлаш ва ўзи фаолият юритаётган жамоаларни қўллаб-қувватлашга интилади. Энергия ва атроф-муҳит муаммоларини ҳал қилиш учун инновацион жараёнлардан фойдаланади.
Биз ҳамкорлик, илғор технологиялар ва иловалар бўйича тажриба орқали табиий қўриқхоналарни ривожлантиришга ёрдам берамиз, буни Ўзбекистонда амалга ошириш имконияти мавжуд.
“Uzbekistan GTL” – газдан суюқлик ишлаб чиқарувчи заводнинг мажмуаси таркибида иккита йирик ҳаво ажратиш мосламаси, иккита йирик автотермик реформация қурилмаси ва водород ишлаб чиқариш бўлинмасини сотиб олиш, эгалик қилиш ва улардан фойдаланиш ҳамда кислород, азот, водород ва синтез газ билан таъминлашда “Ўзбекнефтгаз” муаммосиз ишлаши мумкин бўлади.
Шунингдек, республиканинг ўсиб бораётган энергия ишлаб чиқариш ва ижтимоий эҳтиёжларини қондириш имконини берадиган арзон, юқори тоза ёқилғиларни ишлаб чиқариш имкони пайдо бўлади.
– Сизнингча, Ўзбекистонда маҳаллий ва хорижий ишбилармонлар учун яна қандай имкониятлар берилиши керак?
– Барқарор, очиқ ва ошкора ишбилармонлик муҳити билан биз Газдан суюқлик ишлаб чиқарувчи завод бўйича қизиқарли келишувимиз, Ўзбекистон ва Марказий Осиё минтақасида келажакдаги имкониятларга эга бўлган узоқ муддатли, барқарор ҳамкорликка асосланишимиз мумкин. Биз мамлакатнинг ўсиш салоҳиятини кўряпмиз ва янада кенгроқ имкониятларни кутяпмиз.
Жавобингиз учун раҳмат!
Маълумот: «Air Products» компанияси дунёдаги етакчи саноат газ ишлаб чиқарувчиларидан бири ҳисобланиб, бозорда 80 йилдан кўпроқ вақт давомида фаолият юритмоқда. Компания, шунингдек, дунёдаги етакчи суюлтирилган табиий газни қайта ишлаш технологияси ва унга тегишли ускуналарни етказиб берувчи ҳисобланади.
2019 йил «Air Products» Марказий Осиёда ўз фаолиятини бошлади. Ташкилотнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси Тошкент шаҳрида Марказий офисини очган.

Всестороннее развитие многопланового взаимовыгодного сотрудничества между нашими странами, расширение связей в дипломатической, торгово-экономической, инвестиционной, научно-технической и культурно-гуманитарной сферах обрели стремительный характер, особенно с участием представителей деловых кругов.
Иностранные инвесторы играют важную роль в привлечении инвестиций в экономику нашей страны, реализации эффективных инновационных проектов и совместных программ, поддержке комплексных реформ и демократических преобразований в нашей республике, глобальных и региональных инициатив, продвигаемых Узбекистаном.
Принимая это во внимание, глава нашего государства в связи с 32-й годовщиной независимости наградил группу иностранных инвесторов орденом «Дўстлик». Среди них – председатель правления компании «Air Products» Соединенных Штатов Америки Сейфоллах Гасеми.
Бизнесмен с гордостью сообщил корреспонденту УзА, что был удостоен высокой награды.
В беседе С.Гасеми выразил мнение о положительном влиянии наград международного масштаба на его дальнейшую деятельность, а также о бизнес-среде и условиях, созданных для иностранных инвесторов.
– Указом Президента Республики Узбекистан вы награждены орденом «Дўстлик». Прежде всего, примите наши поздравления, это высокое звание присваивается лишь считанным руководителям иностранных компаний, работающих в нашей стране. Поделитесь, пожалуйста, своими первыми чувствами и впечатлениями.
– Как представитель компании «Air Products», штат которой насчитывает более 23 тысяч сотрудников по всему миру, я очень горжусь тем, что награжден данным орденом.
Можно сказать, что вручение этой высокой награды является символом большого внимания, оказываемого иностранным предпринимателям в вашей стране. Теперь наша ответственность, то есть иностранных инвесторов, еще более возрастет. Мы должны оправдать оказанное доверие, работая еще более эффективно и неустанно во благо развития экономики страны.
– Насколько важны для вас международные награды, как это скажется на вашей дальнейшей деятельности?
– Такое признание, как орден «Дўстлик», отражает общую приверженность совместной работе и увеличению огромного потенциала энергетической отрасли Республики Узбекистан. Как руководитель компании «Air Products» могу сказать, что наша главная цель – объединить граждан для поиска решений актуальных энергетических и экологических проблем.
– Как вы оцениваете преобразования, происходящие сегодня в Узбекистане? В частности, что вы думаете о бизнес-среде и условиях, созданных для иностранных инвесторов?
– Нас очень обрадовало подписанное недавно инвестиционное соглашение с Республикой Узбекистан и АО «Узбекнефтегаз» о покупке, владении и эксплуатации завода по переработке природного газа в синтез-газ в Кашкадарьинской области Узбекистана за 1 миллиард долларов США.
Узбекистан – страна, быстро развивающаяся во всех сферах. Правительство стремится к реформам, в частности, достигнут значительный прогресс в улучшении деловой среды. Мы рассматриваем эти процессы как точку быстрого роста, подкрепленную мощной поддержкой государства, и готовы раскрыть наши лучшие в своем классе операционные возможности и полномочия на поставку. Ведь в вашей стране создано множество условий для отечественных и иностранных предпринимателей.
– Расскажите о целях компании «Air Products» Соединенных Штатов Америки, в том числе о сотрудничестве с Узбекистаном, реализуемых крупных инвестиционных проектах и подписанных документах.
– Что касается целей компании, «Air Products» стремится к устойчивому развитию и поддержке сообществ, с которыми она работает. Мы используем инновационные процессы для решения энергетических и экологических проблем, помогаем развивать природные заповедники посредством сотрудничества, передовых технологий и опыта. Рады, что в Узбекистане есть много возможностей для их реализации.
Приобретя, владея и эксплуатируя две крупные установки разделения воздуха, две крупные установки автотермического риформинга и установку по производству водорода в составе комплекса «Uzbekistan GTL», а также поставляя кислород, азот, водород и синтез-газ, АО «Узбекнефтегаз» сможет беспрепятственно производить доступное топливо высокого качества, которое позволит удовлетворить растущий спрос в энергии и социальные потребности республики.
– По вашему мнению, какие еще возможности следует предоставить отечественным и иностранным бизнесменам в Узбекистане?
– Имея стабильную, открытую и прозрачную бизнес-среду, мы можем в будущем опираться на наше взаимовыгодное соглашение о строительстве завода по производству сжиженного газа, долгосрочное и устойчивое партнерство в Узбекистане и Центрально-Азиатском регионе в целом. Мы видим потенциал роста страны и ждем еще более широких возможностей.
– Спасибо за ответ!
Для справки: «Air Products» входит в число ведущих мировых производителей промышленных газов. Компания работает на рынке уже более 80 лет. Основное направление ее деятельности – производство атмосферных и технологических газов и сопутствующего оборудования для различных отраслей.
В 2019 году «Air Products» начала свою деятельность в Центральной Азии. Компания имеет представительство в Узбекистане с центральным офисом в городе Ташкенте.