Инсон ҳуқуқлари ва терроризмга қарши кураш бўйича электрон ўқув курсига бағишланган миллий брифинг
27 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Академиясида БМТнинг Марказий Осиёда инсон ҳуқуқлари ва терроризмга қарши курашиш бўйича электрон ўқув курсига бағишланган миллий брифинг бўлиб ўтди. Мамлакатимиз ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари академиялари ходимлари ва курсантлари учун мўлжалланган ўқув курсига оид ушбу тадбир Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилинганининг 75 йиллигига бағишланди.
Тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти, Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизмати, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Академияси, БМТнинг Терроризмга қарши кураш бошқармаси, БМТнинг Марказий Осиёда превентив дипломатия бўйича Минтақавий маркази томонидан ташкил этилди.
Брифингда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов, БМТ Бош котибининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили, БМТнинг Марказий Осиёда превентив дипломатия бўйича Минтақавий маркази раҳбари Каха Имнадзе (ведеомурожаат орқали), БМТ Терроризмга қарши кураш бошқармасининг Терроризмга қарши курашиш департаменти бошлиғи Улрик Ахнфельдт-Моллеруп, БМТ Ўқув ва илмий тадқиқот институти (ЮНИТАР) намояндаси, Тинчлик бўйича офис раҳбари Франк Борхер, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Академияси бошлиғи Рустам Ҳотамов сўзга чиқди.
Миллий брифингда Ўзбекистон ҳукумати томонидан терроризмга қарши кураш борасида кўрилаётган чора-тадбирлар миллий қонунчиликка ҳам, давлатнинг халқаро ҳуқуқ бўйича мажбуриятларига ҳам мос келиши алоҳида қайд этилди. Ўзбекистоннинг терроризмга қарши курашиш ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги давлат сиёсати ушбу соҳалар бир-бирига зид бўлмаган шароитларни яратишга қаратилган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев таъкидлаганидек, “Ўзбекистонда терроризмга қарши курашишнинг фундаментал асоси, бу – инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини, қонун устуворлигини таъминлашдир. Ишончимиз комилки, терроризмга қарши кураш ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бир-бирини инкор этувчи эмас, балки тўлдирувчи ва мустаҳкамловчи мақсадлардир”.
Хусусан, А.Саидов бугунги кунда Марказий Осиёда хавфсизликни таъминлаш соҳасида ҳам самарали ҳамкорлик олиб борилаётгани ҳақида сўз юритар экан, БМТнинг Глобал аксилтеррор стратегияси муваффақиятли амалга оширилаётганини эътироф этди. БМТнинг 2006 йил 8 сентябрда қабул қилинган Глобал аксилтеррор стратегиясининг тўртта асосий қисмидан биттаси инсон ҳуқуқлари мавзусига бағишланганига эътиборни қаратди.
Тадбирда Марказий Осиёда инсон ҳуқуқлари ва терроризмга қарши кураш мавзусидаги электрон ўқув курсининг мазмун-моҳияти ва аҳамияти ҳақида атрофлича сўз юритилди. Бунда, аввало, 2022 йил 9 май куни Испаниянинг Малага шаҳрида Инсон ҳуқуқлари, фуқаролик жамияти ва терроризмга қарши кураш бўйича бўлиб ўтган юқори даражадаги конференция олдидан БМТнинг Марказий Осиёда превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази БМТ Терроризмга қарши кураш бошқармаси билан ҳамкорликда махсус онлайн ўқув курсини ишга туширгани қайд этилди.
Ўқув курсининг асосий мақсади Марказий Осиёдаги аксилтеррор фаолият асносида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш ҳамда қонун устуворлигини таъминлаш борасидаги, шунингдек,  айни соҳада мавжуд халқаро, минтақавий ва миллий қонунчилик ҳамда норматив-ҳуқуқий асослардан хабардорликни оширишдир.
БМТ Глобал аксилтеррор стратегиясининг тўртинчи йўналиши доирасида ишлаб чиқилган ушбу ўқув дастурида, бир томондан, терроризмга қарши кураш соҳасидаги энг мақбул халқаро амалиёт мужассам этилган бўлса, иккинчи томондан, Марказий Осиёнинг ўзига хос хусусиятлари ва минтақамиз мамлакатларининг бу борадаги алоҳида ёндашувлари ҳисобга олинган.
Ушбу электрон курс Марказий Осиёда хавфсизлик ва терроризмга қарши кураш масалалари билан шуғулланувчи ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар, терроризмга қарши кураш, разведка хизматлари ва бошқа ихтисослашган ташкилотлар вакиллари ва экспертлари учун мўлжалланган.
Миллий ва халқаро экспертларнинг эътироф этишларича, ушбу электрон ўқув курсининг татбиқ этилиши, биринчи навбатда,  Марказий Осиё минтақасида, шу жумладан, Ўзбекистонда давлатнинг терроризмга қарши курашиш соҳасидаги фаолиятида инсон ҳуқуқларининг ҳисобга олинишини таъминлайди. Бундай амалий қадам давлат органлари, фуқаролик жамияти институтлари ва хусусий секторнинг БМТ Глобал аксилтеррор стратегиясининг барча асосий йўналишлари бўйича фаолиятини уйғунлаштириш ҳамда ўзаро мувофиқлаштириш имконини ҳам беради.

В академиях правоохранительных органов Узбекистана изучат электронный курс ОНН по правам человека и противодействию терроризму
27 сентября т. г. в Академии МВД состоялся национальный брифинг, посвященный электронному учебному курсу ООН по правам человека и противодействию терроризму в Центральной Азии для академий правоохранительных органов Республики Узбекистан.
Организаторами мероприятия выступили Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека, Институт стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан, Служба государственной безопасности Республики Узбекистан, Академия МВД Республики Узбекистан, Контртеррористическое управление (КТУ) ООН, Региональный центр ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии (РЦПДЦА).
Цель – ознакомление представителей правоохранительных органов и будущих офицеров с электронным учебным курсом, охватывающим основные положения прав человека, в рамках мер по противодействию терроризму.
В мероприятии приняли участие профессорско-преподавательский состав и курсанты академий правоохранительных органов Республики Узбекистан, эксперты ООН и представители СМИ.
Экспертами ООН было отмечено, что данный учебный курс разработан совместно с КТУ ООН, РЦПДЦА в партнерстве с Учебным и научно-исследовательским институтом ООН (ЮНИТАР), Управлением ООН по обслуживанию проектов (ЮНОПС), Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ) в Центральной Азии и ЮНИСЕФ.
Подчеркнуто, что настоящий электронный учебный курс адаптирован к условиям Центральной Азии и отражает международные стандарты и передовую практику в области защиты и соблюдения прав человека и верховенства закона в условиях противодействия терроризму. Учебная программа разработана на основе четвертого компонента Глобальной контртеррористической стратегии ООН и составлена с учетом докладов и рекомендаций Исполнительного директората Контртеррористического комитета, а также материалов Специального докладчика по вопросу о поощрении и защите прав человека и основных свобод в условиях борьбы с терроризмом.
Данный электронный курс предназначен для представителей и экспертов правоохранительных органов, контртеррористических, разведывательных служб и других профильных организаций, занимающихся вопросами безопасности и противодействия терроризму в Центральной Азии.
Особо отмечено, что принимаемые правительством Республики Узбекистан меры по борьбе с терроризмом соответствуют как национальному законодательству, так и обязательствам государства по международному праву.
Как подчеркивал Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, «фундаментальная основа борьбы с терроризмом в Узбекистане – это обеспечение прав и свобод человека, верховенства закона. Мы убеждены, что борьба с терроризмом и защита прав человека являются целями, которые не противоречат, а дополняют и подкрепляют друг друга».
Докладчиками отмечено, что сегодняшний брифинг по электронному учебному курсу по правам человека и противодействию терроризму внесет важный вклад в укрепление потенциала правоохранительных органов Республики Узбекистан. При этом имплементация электронного курса позволит будущим офицерам ознакомиться с международными нормами и стандартами по правам человека в контексте борьбы с терроризмом.