Парламент комиссиясининг йиғилишида муҳим масалалар кўриб чиқилди
Жорий йилнинг 13 октябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасида Инсон ҳуқуқлари соҳасида Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятларига риоя этилиши бўйича Парламент комиссиясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда Қонунчилик палатаси депутатлари, Парламент комиссияси аъзолари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ, Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги мутасаддилари ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Парламент комиссияси раиси А.Саидов йиғилишни очар экан, халқаро мажбуриятларда белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш ва олдинда турган вазифалар бўйича ҳамкорликни йўлга қўйиш мамлакатимизнинг халқаро майдондаги ўрнини мустаҳкамлаш, халқимизнинг турмуш тарзи яхшилаш, тармоқдаги муаммоларнинг бартараф этилиши учун муҳим эканлигини таъкидлади.
Йиғилишда дастлаб “Иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пакт қоидаларини бажариш юзасидан Ўзбекистон Республикасининг Учинчи даврий маърузасини кўриб чиқиш якунлари бўйича БМТ иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқлар бўйича қўмитасининг якуний тавсияларини амалга ошириш юзасидан 2022-2026 йилларга мўлжалланган Миллий ҳаракатлар режаси”нинг 9.д ва 20.д – бандларида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш борасидаги ишлар муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, миллий ҳаракатлар режасининг 9.д-бандида камситишдан жабрланганларга етказилган зарарни қоплашнинг самарали механизмларини ишлаб чиқиш вазифаси юклатилган. Адлия вазирлигининг таҳлилларига кўра, миллий қонунчилик ҳужжатларида камситишга қарши ҳамда камситишдан жабрланганларнинг ҳуқуқларини кафолатловчи нормалар етарлича ишлаб чиқилган.
Хусусан, янги таҳрирдаги Конституцияда, маъмурий, жиноий ва фуқаролик кодексларида шахсни камситиш билан боғлиқ ҳолатлар учун жавобгарлик борлиги белгиланган. Шу билан бирга, тегишли суд просессуал қонунчилик ҳужжатларида ҳам ҳар қандай манфаатдор шахс ўзининг бузилган ёки низолашилаётган ҳуқуқларини ёхуд қонун билан қўриқланадиган манфаатларини ҳимоя қилиш учун тегишли судга мурожаат қилиш ҳуқуқи кафолатланган.
Комиссия аъзолари Президентимизнинг 2023 йил 12 майдаги тегишли Фармони билан тасдиқланган “Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилинганлигининг 75 йиллигини кенг нишонлаш тўғрисидаги Тадбирлар дастурида белгиланган вазифаларнинг амалга оширилиши юзасидан бажарилган ишлар бўйича Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказнинг ахборотини ҳам эшитдилар.
Қайд этилганидек, мазкур дастурнинг 6 банди бўйича ижро муддати якунланиб, ишлар тўлиқ бажарилган. Фармон ижросини таминлаш давомида 20 дан ортиқ конференция, давра суҳбатлари, семинар-тренинглар ва тарғибот ишлари олиб борилган. 24 та бандни амалга ошириш бўйича эса ишлар изчил давом этмоқда.
Шу билан бирга, “Тадбирлар дастури”нинг 22-банди ижросини таъминлаш доирасида жорий йилнинг 25-26 май кунлари Самарқанд шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди ва Европа Кенгашиининг Ҳуқуқ орқали демократия учун Европа комиссияси (Венеция комиссияси) ҳамкорлигида халқаро конференция ҳам ташкил этилди. Унинг доирасида Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди ҳамда Тожикистон Республикаси Конституциявий суди ўртасида ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоланди.
Шунингдек, комиссия аъзолари Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегияси ва унинг “Йўл харитаси” бандларининг бажарилиши юзасидан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг умумлаштирилган маълумотини ҳам муҳокама қилдилар.
78 банддан иборат Миллий стратегияда 33 та қонун ҳужжатлари лойиҳасини ишлаб чиқиш назарда тутилган. Янги қонун ҳужжатлари лойиҳалари —20 та, амалдаги қонунларга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш бўйича қонун ҳужжатлари лойиҳалари – 4 та, амалдаги қонунларнинг янги таҳрирдаги лойиҳалари – 9 тани ташкил этади. Қолаверса, ўтган давр мобайнида Ўзбекистон Республикасининг 20 та қонунлари қабул қилинди.
Инсон шаъни, қадр қиммати билан боғлиқ ҳар қандай камситишларнинг олдини олиш, ногиронлиги бўлган фуқаролар учун имтиёзлар бериш, болалар ва аёллар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, гендер тенглигига эришиш мазкур йўл харитасида белгиланган вазифаларда устуворлик касб этади.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикасида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги миллий таълим дастурини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси”нинг 25-банди ижросини таъминлаш мақсадида Миллий марказ томонидан тайёрланган “Бола ҳуқуқларини ўргатиш” ва “Бола ҳуқуқлари” қўлланмалари тўғрисидаги маълумотнома ҳам муҳокама қилинди.
Бугунги кунгача мамлакатимиз 80 га яқин инсон ҳуқуқларига оид халқаро ҳужжатларга қўшилган. Мазкур халқаро ҳуқуқий ҳужжатлар орасида бола ҳуқуқларига оид халқаро нормалар муҳим аҳамият касб этади. Мазкур халқаро ҳужжатлар ўз навбатида бола ҳуқуқлари бўйича миллий қонунчиликни такомиллаштиришга ёрдам бермоқда.
Ушбу қўлланмада бола ҳуқуқлари бўйича асосий тушунчалар ҳамда болаларнинг фундаментал ҳуқуқ ва эркинликлари, жумладан болаларнинг яшаш, шахсий дахлсизлик ҳуқуқи, исм ва фуқароликка эга бўлиш, соғлиғини сақлашга бўлган ҳуқуқи, оилавий муносабатларга бўлган ҳуқуқи, таълим олиш, меҳнат қилиш, ногиронлиги бўлган болалар ҳуқуқи, сўз ва эътиқод эркинлиги ҳуқуқи, хусусий мулкка бўлган ҳамда эркин маълумот олиш ва фикр билдириш ҳуқуқи ёритилган. Шунингдек, бола ҳуқуқларини ҳимоя қилувчи ташкилотлар, жумладан Болалар омбудсмани тўғрисидаги маълумотлар ўрин олган.
Йиғилишда кун тартибидаги кўрилган масалалар юзасидан Парламент  комиссиясининг тегишли қарорлари қабул қилинди.

На заседании Парламентской комиссии рассмотрены важные вопросы
13 октября текущего года в Законодательной палате Олий Мажлиса состоялось очередное заседание Парламентской комиссии по соблюдению международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека.
В нем приняли участие депутаты Законодательной палаты, члены Парламентской комиссии, Национального центра по правам человека, ответственные Министерства юстиции Республики Узбекистан и представители СМИ.
Открывая заседание, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, председатель Парламентской комиссии А.Саидов отметил, что обеспечение реализации задач, определенных в международных обязательствах и налаживание сотрудничества по задачам на перспективу значимо для укрепления позиций нашей страны на международной арене, улучшения образа жизни нашего народа, устранения проблемы в данной области.
На заседании, сначала обсуждена работа по обеспечению выполнения задач, определенных в соответствующих пунктах Национального плана действий на 2022-2026 годы по реализации заключительных рекомендаций Комитета ООН по экономическим, социальным и культурным правам по итогам рассмотрения Третьего периодического доклада Республики Узбекистан по выполнению положений Международного пакта об экономических, социальных и культурных правах.
Отмечалось, в пункте 9.д национального плана действий определена задача по разработке эффективных механизмов выплаты компенсаций жертвам притеснения. Согласно анализу Министерства юстиции, в национальном законодательстве разработано достаточно норм по противодействию притеснениям и обеспечению прав жертв притеснения.
В частности, в Конституции в новой редакции, в Кодексах об административной ответственности, Уголовном и Гражданском кодексах предусматривается ответственность за притеснение личности.
Наряду с этим в соответствующих судебно-процессуальных законодательных актах также гарантируется право любого заинтересованного лица обратиться в соответствующий суд за защитой своих нарушенных или оспариваемых прав или охраняемых законом интересов граждан.
Члены комиссии также заслушали информацию Национального центра по правам человека по реализации задач, определенных в программе мероприятий по широкому празднованию 75-летия принятия Всеобщей декларации прав человека, утвержденной соответствующим Указом Президента от 12 мая 2023 года.
Отмечено о завершении периода реализации 6 пункта данной программы, а также выполнения всех работ. За время реализации указа проведено более 20 конференций, «круглых столов», семинаров-тренингов и разъяснительных мероприятий. Работа по реализации 24 пунктов последовательно продолжается.
Наряду с этим, 25-26 мая текущего года в г. Самарканде, в рамках реализации 22-го пункта «Программы мероприятий» Конституционным судом Республики Узбекистан совместно с Европейской комиссией за демократию через право (Венецианской комиссией Совета Европы) организована Международная конференция. В его рамках подписан меморандум о сотрудничестве между Конституционным судом Республики Узбекистан и Конституционным судом Республики Таджикистан.
Также члены комиссии обсудили обобщенную информацию Национального центра по правам человека о реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека и положений ее «дорожной карты».
Национальная стратегия, состоящая из 78 пунктов, предусматривает разработку 33 законопроектов. Имеется 20 проектов нового законодательства, 4 проекта законодательных актов по внесению изменений и дополнений к действующим законам, 9 проектов действующих законов в новой редакции. Кроме того, за истекший период было принято 20 законов Республики Узбекистан.
Предотвращение любого вида притеснения, связанного с честью и достоинством человека, предоставление льгот гражданам с инвалидностью, защита прав детей и женщин, достижение гендерного равенства являются приоритетными задачами данной «Дорожной карты».
Также рассмотрена информация о пособиях «Обучение правам ребенка» и «Права ребенка», разработанных Национальным центром в целях обеспечения реализации 25 пункта «Дорожной карты» по реализации Национальной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан.
На сегодня наша страна присоединилась примерно к 80 международным документам по правам человека, среди них важное место занимают международные нормы по правам детей. Эти международные документы, в свою очередь, способствуют совершенствованию национального законодательства по правам детей.
В этом пособии изложены основные понятия прав ребенка и основных прав и свобод детей, в том числе право детей на жизнь, неприкосновенность частной жизни, имя и гражданство, здоровье, семейные отношения, образование, труд, детей с инвалидностью,  а также право на свободу религии, частную собственность, на свободу информации и выражения мнений. Также информация об организациях, защищающих права детей, в том числе о Детском омбудсмане.
На заседании по обсужденным вопросам повестки дня приняты соответствующие решения Парламентской комиссии.