БМТнинг Универсал даврий шарҳи доирасида инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистоннинг Женевада  навбатдаги ҳисоботи тақдим этилди
<p>БМТнинг Универсал даврий шарҳи доирасида инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистоннинг Женевада&nbsp;&nbsp;навбатдаги ҳисоботи тақдим этилди</p>
6-17 ноябрь кунлари Женевада БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг Универсал даврий шарҳи (УДШ) бўйича ишчи гуруҳининг 44-сессияси бўлиб ўтмоқда.
Универсал даврий шарҳ 2006 йил 5 мартда яратилган Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 60/251 резолюцияси Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг (ИҲК) механизми бўлиб, унинг доирасида БМТга аъзо барча 193 давлатда инсон ҳуқуқлари билан боғлиқ вазиятни эксперт баҳолаш амалга оширилади. 2008 йил апрель ойида бўлиб ўтган биринчи йиғилишдан бери БМТга аъзо 193 давлатнинг барчаси уч марта кўриб чиқилди.
Ўзбекистон 2023 йил 8 ноябрда ўзининг тўртинчи ҳисоботини тақдим этди. 44-сессияда Ўзбекистон билан бир қаторда 13 давлат: Озарбайжон, Бангладеш, Буркина-Фасо, Кабо-Верде, Камерун, Канада, Колумбия, Куба, Жибути, Германия, Россия, Туркманистон ва Тувалунинг маърузалари кўриб чиқилди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон ҳисоботлари УДШнинг биринчи, иккинчи ва учинчи шарҳларида мос равишда 2008 йил декабрь, 2013 йил апрель ва 2018 йил май ойларида кўриб чиқилган.
УДШнинг навбатдаги сессиясида иштирок этган Ўзбекистон делегациясига Олий Мажлис Қонунчилик палатаси спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ директори Акмал Саидов бошчилик қилди. Делегация таркибига, шунингдек, Олий Мажлис Сенатининг Хотин-қизлар масалалари ва гендер тенглиги қўмитаси аъзоси Гулнора Маруфова, Олий суд раиси ўринбосари Икром Муслимов, ички ишлар вазири ўринбосари Яҳёжон Абдулхақов, соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Эльмира Боситхонова, шунингдек, ТИВ ва Ўзбекистоннинг БМТнинг Женевадаги доимий ваколатхонаси вакиллари киритилди.
Тадбир давомида халқаро ҳамжамият эътиборига Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш борасида амалга оширилаётган салмоқли саъйи-ҳаракатлар, жумладан, қонунчилик, маъмурий ва суд-ҳуқуқ тизимидаги ислоҳотлар халқаро ҳамжамият эътиборига ҳавола этилди.
Ўзбекистон ҳисоботи бўйича йиғилишда 84 давлат сўзга чиқди ва 244 та тавсия берилди.
БМТга аъзо давлатлар Ўзбекистон ҳукуматига УДШ бўйича ишчи гуруҳи йиғилишига жиддий тайёргарлик кўргани, батафсил миллий маъруза, инсон ҳуқуқлари масалаларининг айрим жиҳатлари бўйича қўшимча маълумотлар ва БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши билан мулоқотга юборилган юқори даражадаги делегация учун миннатдорлик билдирди.
Сўзга чиққан делегацияларнинг аксарияти Ўзбекистон томонидан 2013 ва 2018 йиллардаги олдинги УДШ даврларида қабул қилинган тавсияларни амалга ошириш ҳамда ИҲК билан очиқ ва конструктив мулоқотни ривожлантириш бўйича кўрилган чораларни юқори баҳолади.
Ўзбекистондаги асосий эркинликлар ва инсон ҳуқуқлари кафолатланган конституциявий ислоҳот қатор давлатлар вакиллари томонидан олқишланди. Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси ва «Ўзбекистон – 2030» стратегиясида белгиланган вазифалар мамлакатимизнинг инсон ҳуқуқларини илгари суриш ва таъминлаш, бу борадаги халқаро мажбуриятларини бажаришга содиқлигини намоён этаётгани алоҳида таъкидланди.
Шу билан бирга, Ўзбекистоннинг БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича тузилмалари билан ҳамкорлигини янада ривожлантириш ва кенгайтириш борасидаги саъй-ҳаракатлари қўллаб-қувватланди. Бунга 2023 йил март ойида БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Фолькер Тюркнинг Ўзбекистонга ташрифи ёрқин мисол бўла олади. Ўзбекистоннинг УДШ, БМТ шартнома органлари ва ИҲКнинг махсус тартиблари бўйича Ишчи гуруҳи тавсияларини амалга ошириш бўйича миллий ҳаракатлар режалари ва дастурлари стратегияларини ишлаб чиқиш ҳамда амалга ошириш тажрибаси алоҳида эътиборга лойиқ деб топилди.
ИҲКга аъзо мамлакатлар, шунингдек, Ўзбекистоннинг болалар ва мажбурий меҳнатга барҳам бериш, айниқса, пахта терими, одам савдосига қарши кураш борасидаги ютуқларини ҳам ижобий баҳолади.
Бундан ташқари, сўз ва ОАВ эркинлигини таъминлаш, болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, оналар ва болалар ўлимини камайтириш, инсон ҳуқуқлари бўйича узлуксиз таълим тизимини яратиш, аёллар ҳуқуқлари ва гендер тенглигини таъминлаш, аёлларга нисбатан зўравонликнинг олдини олиш, коррупцияга қарши кураш, ҳуқуқбузарликларга қарши кураш бўйича кўрилаётган чора-тадбирларнинг самарали натижалари эътироф этилди.
Кўплаб делегациялар Ўзбекистоннинг ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни чуқурлаштириш, тадбиркорлар имкониятларини кенгайтириш ва уларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасидаги саъй-ҳаракатларини, жумладан, Бизнес-омбудсман институти орқали аҳоли фаровонлигини ошириш, қишлоқ ва шаҳарлар ўртасидаги тафовутни қисқартириш, таълим ва соғлиқни сақлаш соҳаларини ҳар томонлама қамраб олишга қаратилган ишларни ижобий баҳолади.
Сессия иштирокчилари Ўзбекистон  ҳукуматининг имконияти чекланган фуқаролар ҳуқуқларини таъминлаш ва уларга зарур шароитларни кенгайтиришга қаратаётган эътиборини ҳамда «Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисида»ги Конвенциянинг ратификация қилинганини олқишладилар.
Таъкидлаш жоизки, УДШ платформаси жаҳон ҳамжамиятига мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар, жумладан, инсон ҳуқуқлари масалаларига ихтисослашган хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотларнинг тавсияларини инобатга олган ҳолда холис маълумотларни етказишнинг ноёб имкониятидир.
ИҲКга аъзо давлатлар ва УДШ сессиясининг барча иштирокчиларига  «Ўзбекистон: инсон ҳуқуқлари соҳасидаги тараққиёт» маърузаси, Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси, «Ўзбекистон–2030» стратегияси рисолалари ва бошқа материаллар тарқатилди.
2023 йил 10 ноябрь куни Ўзбекистоннинг УДШ бўйича тўртинчи маърузасини эшитиш якунлари юзасидан тегишли тавсиялар қабул қилинди.

В Женеве представлен очередной доклад Узбекистан о правах человека в рамках Универсального периодического обзора ООН
С 6 по 17 ноября 2023 года в Женеве проходит 44-я сессия Рабочей группы по Универсальному периодическому обзору (УПО) Совета по правам человека ООН.
Универсальный периодический обзор, созданный 5 марта 2006 года резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН 60/251, является механизмом Совета по правам человека (СПЧ), в рамках которого проводятся экспертная оценка ситуации с правами человека во всех 193 государствах-членах ООН. С момента проведения первого заседания в апреле 2008 года все 193 государства-члена ООН были рассмотрены трижды.
Узбекистан представил свой четвертый доклад 8 ноября 2023 года. Наряду с Узбекистаном на 44-й сессии рассмотрены доклады 13 государств: Азербайджана, Бангладеш, Буркина-Фасо, Кабо-Верде, Камеруна, Канады, Колумбии, Кубы, Джибути, Германии, России, Туркменистана и Тувалу.
Напомним, что первый, второй и третий обзоры УПО Узбекистана состоялись в декабре 2008 года, апреле 2013 года и мае 2018 года соответственно.
Делегацию страны для участия в текущей сессии УПО возглавил первый заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов. В состав делегации также вошли член Комитета по делам женщин и гендерному равенству Сената Олий Мажлиса Гулнора Маруфова, заместитель председателя Верховного суда Икром Муслимов, заместителя министра внутренних дел Яхёжон Абдулхаков, заместитель министра здравоохранения Эльмира Баситханова, а также представители МИД и Постпредства Узбекистана при Отделении ООН в Женеве.
В ходе мероприятия до сведения международного сообщества доведена информация о предпринимаемых в Узбекистане значительных усилиях по защите и поощрении прав человека, в том числе законодательных, административных и судебно-правовых реформах.
В рамках заседания по докладу Узбекистана выступили 84 страны, которые внесли 244 рекомендации.
Страны-члены ООН выразили благодарность правительству Узбекистана за серьезную подготовку к заседанию Рабочей группы по УПО, подробный национальный доклад, дополнительную информацию по отдельным аспектам правозащитной тематики и высокий уровень делегации, направленной для диалога с Советом ООН по правам человека.
Подавляющее большинство выступивших делегаций высоко оценили предпринятые Узбекистаном шаги по реализации рекомендаций, полученных в ходе предыдущих циклов УПО в 2013 и 2018 годах, развитию открытого и конструктивного диалога с СПЧ.
Ряд государств приветствовали проведенную в Узбекистане конституционную реформу, гарантирующую основные свободы и права человека. Особо отмечена Стратегия развития Нового Узбекистана и Стратегия «Узбекистан-2030», которые демонстрируют приверженность страны поощрению и обеспечению прав человека и выполнению своих международных обязательств в этой сфере.
Наряду с этим поддержаны усилия Узбекистана по развитию и расширению сотрудничества с правозащитными структурами ООН, ярким примером которых является визит в Узбекистан Верховного комиссара ООН по правам человека Фолькера Тюрка в марте 2023 года. Заслуживающим особого внимания признан опыт Узбекистана по разработке и реализации стратегий национальных планов действий и программ по выполнению рекомендаций Рабочей группы по УПО, договорных органов ООН и специальных процедур СПЧ.
Страны-члены СПЧ также в положительном ключе восприняли достижения Узбекистана в вопросах искоренения детского и принудительного труда, особенно при сборе хлопка, а также борьбы с торговлей людьми.
Кроме того, эффективными были признаны предпринимаемые меры по поощрению свободы слова и СМИ, защите прав детей, сокращению материнской и детской смертности, формированию непрерывной системы образования по правам человека, обеспечению прав женщин и гендерного равенства, предупреждению насилия в отношении женщин, противодействию коррупции, борьбе с пытками.
Многие делегации позитивно охарактеризовали усилия Узбекистана в углублении социальных и экономических реформ, расширении возможностей для предпринимателей и защите их прав, в том числе посредством института бизнес-омбудсмана, повышении благосостояния населения, по сокращению разрыва между селом и городом, обеспечению всеобщего охвата образованием и здравоохранением.
В заключение участники сессии приветствовали внимание правительства Узбекистана к вопросам обеспечения прав и расширения возможностей для инвалидов и ратификацию Конвенции о правах инвалидов.
Следует отметить, что площадка УПО является уникальной возможностью для доведения до мирового сообщества объективной информации о проводимых в стране реформах, в том числе с учетом рекомендаций иностранных государств, международных организаций, специализирующихся в вопросах обеспечения прав человека.
Доклад «Узбекистан: прогресс в области прав человека», брошюры Стратегия развития Нового Узбекистана и Стратегия «Узбекистан-2030» и другая информация были распространены среди представителей стран-членов СПЧ, а также всех участников сессии УПО.
10 ноября 2023 года состоялось принятие рекомендаций по итогам заслушивания четвертого доклада Узбекистана по УПО.