Юридик фанлар соҳасидаги бир гуруҳ олимлар Божхона расмийлаштируви марказида бўлишди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бошлиғи ўринбосари Музаффаржон Мамасиддиқов бошчилигида академиянинг бир гуруҳ профессорлари Божхона қўмитасида бўлиб, жорий йилнинг 29 августида Давлатимиз раҳбарининг ташрифи чоғида ишга туширилган Божхона расмийлаштируви маркази фаолияти билан танишишди.
Шунингдек, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Жамоат хавфсизлиги университети вакиллари ҳамда Санъаткорлар, ижодкор ва ижрочиларнинг муаллифлик ҳуқуқларини ҳимоя қилиш Палатаси раиси ҳам танишув жараёнларида иштирок этди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Божхона маъмуриятчилигини янада такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” 2022 йил 27 апрелдаги ПФ-122-сон Фармонида соҳани рақамли трансформация қилиш, хизматлар сифати ва тезкорлигини оширишда муҳим рол ўйнамоқда.
Фармон ижроси доирасида ташкил қилинган Божхона расмийлаштируви марказида Маълумотларни қайта ишлаш маркази, Марказлаштирилган масофавий электрон декларациялаш пости, “Call-марказ”, Таргетлаш ва хавфларни мониторинг қилиш бошқармаси фаолият юритмоқда.
Жумладан, Марказлаштирилган масофавий электрон декларациялаш постида 116 нафар божхона ходимлари томонидан тадбиркорлар билан бевосита мулоқоти чекланган ҳолда товарлар масофавий расмийлаштирилмоқда.
Ушбу божхона постида республика бўйича расмийлаштирилаётган жами декларацияларнинг 50 фоизи (кунига 3 мингта) қамраб олинган.
Божхона қўмитасининг энг сўнгги замонавий шарт-шароитлар билан таъминланган “Call” маркази эса божхона органларида мурожаатлар билан ишлаш сифатини тубдан яхшилаб, бир кунда 600 дан ортиқ мурожаатларни куну-тун қабул қилиш ва муаммоли ҳолатларни тезкор ҳал этишга хизмат қилмоқда.
Божхона қўмитасида ташкил этилган муқобили йўқ яна бир марказ - Таргетлаш ва хавфларни мониторинг қилиш бошқармасида эса Озарбайжон, Туркия, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркманистон давлатларининг божхона хизматлари билан туну-кун ўзаро тезкор маълумот алмашинуви йўлга қўйилган.
Таҳлилларга кўра, 2023 йилнинг 11 ойида расмийлаштирилган жами 1 млн.га яқин декларацияларнинг барчаси Хавфларни бошқариш тизими орқали қайта ишланиб, хавф аниқланган 60 мингга яқин декларациялар бўйича бюджетга 80 млн. доллардан ортиқ эквивалентидаги қўшимча тўловлар ундирилган.
83 фоиз декларация соддалаштирилган тартибда расмийлаштирилган, экспорт декларацияларнинг 81 фоизи эса инсон омилисиз амалга оширилган.
Ўзбекистон ва Жаҳон божхона ташкилоти ўртасидаги фаол ҳамкорликнинг янги намунаси бўлган Марказий божхона лабораторияси ҳам меҳмонларда катта таассурот қолдирди.
Жаҳон божхона ташкилотининг Минтақавий божхона лабораторияси мақомини олган бундай лабораториялар дунё бўйлаб атиги 10 та давлатда бор, холос.
Бугунги кунда лаборатория текстил маҳсулотлари, полимер ва ундан тайёрлаган маҳсулотлар, тамаки ва никотин моддаси сақловчи маҳсулотлар, генетик модификацияланган организмлар, озон қатламини бузувчи моддалар, металл ва металл қотишмалари, алкогол маҳсулотлари, гиёҳвандлик воситалари, психотроп моддалар ва кучли таъсир этувчи дори воситалари экспертизасини амалга ошириш учун зарур қурилмалар билан жиҳозланди. Бу ерда амалга оширилган экспертиза синов натижалари минтақа миқёсида тан олинади.
Олимлар божхона соҳасида қўлга киритилаётган ютуқ ва тажрибаларни фан билан умумлаштириш, тизимда хизмат қилаётган ходимларнинг амалий тажрибаларини илмий тадқиқотларга кенг жалб қилиш юзасидан ўз таклиф ва тавсияларини беришди.

Группа ученых в области юридических наук побывала в Центре таможенного оформления
Группа профессоров Академии правоохранительных органов Республики Узбекистан под руководством заместителя руководителя Музаффарджона Мамасиддикова посетила Таможенный комитет и ознакомилась с деятельностью Центра таможенного оформления, запущенного 29 августа текущего года в ходе визита главы государства.
Также в процессе ознакомления приняли участие представители Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, Университета общественной безопасности, а также председатель Палаты по защите авторских прав работников искусства, творческих деятелей и исполнителей Республики Узбекистан.
Как было отмечено, Указ Президента Республики Узбекистан от 27 апреля 2022 года №УП-122 “О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию таможенного администрирования” играет важную роль в мерах по цифровой трансформации сферы, повышению качества и скорости оказания услуг.
Практическим результатом этих мер стал Центр таможенного оформления, созданный в Таможенном комитете. Здесь созданы центр обработки данных, пост удаленного электронного декларирования, колл-центр, отделы таргетирования и управления рисками.
В частности, в Центре таможенного оформления оформляются 50 процентов (3 тысячи в день) от всех представляемых по республике деклараций. Товары оформляются удаленно 116 таможенниками, с ограничением прямого общения с предпринимателями.
Колл-центр Таможенного комитета, оснащенный новейшими современными технологиями, кардинально улучшил качество работы с обращениями в таможенных органах, и принимая более 600 обращений круглосуточно Центр служит для быстрого разрешения проблемных ситуаций.
Еще один центр, созданный в Таможенном комитете, не имеющий аналогов – это Центр таргетирования и управления рисками. Здесь организован круглосуточный оперативный обмен информацией с таможенными службами таких стран, как Азербайджан, Турция, Казахстан, Кыргызстан и Туркменистан.
Согласно анализу, всего через Систему управления рисками обработано около 1 миллиона деклараций, поданных за 11 месяцев 2023 года, и по 60 тысячам декларациям по которым были выявленным угрозы, в государственный бюджет взыскано дополнительных платежей в эквиваленте более 80 млн. долларов.
83 процента деклараций оформлены в упрощенном порядке, а 81 процент экспортных деклараций осуществлен без участия человеческого фактора.
Большое впечатление на гостей произвела Центральная таможенная лаборатория - новый пример активного сотрудничества Узбекистана и Всемирной таможенной организации.
Подобные лаборатории, получившие статус Региональной таможенной лаборатории Всемирной таможенной организации, существуют только в 10 странах мира.
В настоящее время лаборатория оснащена необходимым оборудованием для проведения экспертизы текстильной продукции, полимерной и изготовленной из нее продукции, табачных и никотиновых веществ, генетически модифицированных организмов, веществ, нарушающих озоновый слой, металлических сплавов, алкогольной продукции, наркотических средств, психотропных веществ и сильнодействующих лекарственных препаратов. Результаты проведенной здесь экспертизы признаются на региональном уровне.
Учёные дали свои предложения и рекомендации по обобщению достижений и опыта, полученных в сфере таможенного дела с наукой, широкому вовлечению практического опыта сотрудников системы в научные исследования.