Варшава шаҳрида Ўзбекистон ва Европа Парламенти ўртасидаги мулоқотни янада чуқурлаштириш истиқболлари муҳокама қилинди
ВАРШАВА, 9 февраль. /«Дунё» АА/. Ўзбекистоннинг Польшадаги элчихонасида «Ўзбекистон ва Европарламент ўртасидаги мулоқот ва ҳамкорликни чуқурлаштириш истиқболларига янгича ёндашув» мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Тадбирда Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Халқаро ишлар ва парламентлараро алоқалар қўмитаси раиси Дилором Файзиева бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси, давлат органлари, фуқаролик ва илмий жамиятлар, таҳлилий доиралар, Польша оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Иштирокчиларга халқаро тажриба ва жамоатчилик муҳокамаси натижалари асосида қабул қилинган «Ўзбекистон – 2030» стратегиясининг асосий йўналишлари, янгиланган Конституциямиз мазмун-моҳияти ва аҳамияти, шунингдек, Европа Иттифоқи ва унга аъзо давлатлар билан кўп қиррали ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг устувор йўналишлари ҳақида маълумотлар берилди.
Тадбирда сўзга чиққанлар, Ўзбекистон-Польша муносабатларининг ижобий характери ва динамикасини, савдо, меҳнат миграцияси ва маданий алмашинув масалаларида ҳали фойдаланилмаган салмоқли салоҳият мавжудлигини таъкидладилар.
«Ўзбекистон парламенти вакиллари билан жуда яхши учрашув бўлди. Гап алоқаларимиз ҳақида кетяпти, бу муҳим, чунки Марказий Осиё энди нафақат Европа Иттифоқи, балки Польшанинг ҳам диққат марказида. Ўзбекистоннинг иқтисодий кўрсаткичлари ҳайратланарли, иқтисодиёт ҳар йили ўртача 6 фоизга ўсмоқда. Ўзбекистон Президентининг халқаро майдондаги фаоллиги ҳайратланарли. Расмий Тошкент кўп томонлама дипломатия олиб бормоқда. 2023 йилда давлатингиз раҳбарининг Франция ва Германия етакчилари билан учрашувлари, «Европа Иттифоқи – Марказий Осиё» саммити ва бошқа учрашувлар бунинг далилидир», - деди «Польша-Осиё» савдо-саноат палатаси раҳбари Януш Пехочинский.

В Варшаве обсуждены перспективы углубления диалога Узбекистана с Европарламентом
ВАРШАВА, 9 февраля. /ИА “Дунё”/. В Посольстве Узбекистана в Польше состоялся «круглый стол» на тему «Новый взгляд на перспективы углубления диалога и сотрудничества между Узбекистаном и Европарламентом», сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
В мероприятии приняли участие делегация Узбекистана во главе с председателем Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по международным делам и межпарламентским связям Дилором Файзиевой, представители государственных структур, гражданского и академического общества, аналитических кругов и СМИ Польши.
Участникам была представлена информация о ключевых направлениях Стратегии «Узбекистан-2030», подготовленной на основе опыта и результатов общественного обсуждения, сути и значении обновлённой Конституции страны, а также приоритетах многопланового взаимовыгодного сотрудничества с ЕС и его государствами-членами.
Участники «круглого стола» отметили положительный характер и динамику узбекско-польских отношений, наличие значительного незадействованного потенциала в вопросах торговли, трудовой миграции и культурных обменов.
По итогам “круглого стола” глава Торговой палаты «Польша–Азия» Януш Пехочинский сказал:
- Очень хорошая встреча с представителями Парламента Узбекистана. Мы говорим о наших контактах, это важно, так как Центральная Азия сейчас в центре внимания не только ЕС, но и Польши. Впечатляют экономические показатели Узбекистана, экономика которого росла в среднем на 6% ежегодно. Интенсивность деятельности Президента Узбекистана на международной арене поражает. Ташкент ведет многостороннюю дипломатию. Об этом свидетельствуют встречи Президента страны с руководством Франции и Германии, проведение саммита Евросоюз – Центральная Азия и другие встречи в 2023 году.