Мажлисда ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқларини янада мустаҳкамлашга қаратилган қонун лойиҳаси биринчи ўқишда кўриб чиқилмоқда
Мажлисда кўриб чиқилган қонун лойиҳаси ногиронлиги бор шахсларнинг ҳуқуқларини янада мустаҳкамлашга қаратилган бўлиб, унда бир қатор нормалар акс этмоқда. Жумладан, лойиҳада БМТнинг Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясига мувофиқ “муомала” ва “оқилона мослаштириш” каби тушунчалар киритилиб, уларга таъриф берилмоқда.
Шунингдек, мазкур қонуннинг 30-моддаси ногиронлиги бўлган шахсларнинг одил судловдан фойдаланиш ҳуқуқига оид норма билан тўлдирилмоқда. Бундан ташқари, уларнинг бошқалар билан тенг равишда жамият ва давлат сиёсий ҳаётида бевосита ҳамда ўз вакиллари орқали иштирок этиш борасидаги ҳуқуқлари кафолатланмоқда.
Депутатларнинг айтишича, қонун лойиҳасида таклиф этилаётган янги нормалар ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқларини янада мустаҳкамлашга ҳамда ушбу соҳадаги миллий қонунчиликни янада такомиллаштиришга хизмат қилади.
Қизғин муҳокамалар ва баҳс-мунозаралар давомида депутатлар қонун лойиҳаси юзасидан ўз фикр-мулоҳазаларини билдирдилар. Шу билан бирга, лойиҳани янада такомиллаштириш, пишиқ-пухта ҳолатга келтириш бўйича қатор таклифлар илгари сурилди.

На заседании в первом чтении рассматривается законопроект, направленный на дальнейшее укрепление прав лиц с инвалидностью
Рассмотренный на заседании законопроект  направлен на дальнейшее укрепление прав людей с инвалидностью, в нем отражен ряд норм. В частности, проект включает в себя такие понятия, как «обращение» и «разумное приспособление», используемые в Конвенции ООН о правах инвалидов.
Также статья 30 этого закона дополнена нормой о праве лиц с инвалидностью на доступ к правосудию. Кроме того, гарантируются их права на участие в политической жизни общества и государства наравне в другими, непосредственно и через своих представителей.
По мнению депутатов, новые нормы, предложенные в законопроекте, послужат дальнейшему укреплению прав лиц с инвалидностью и дальнейшему совершенствованию национального законодательства в этой сфере.
В ходе бурных обсуждений депутаты высказали свое мнение по законопроекту, выдвинули ряд предложений по его дальнейшему совершенствованию и доработке.