Ўзбекистон ва Нидерландия парламентлараро ҳамкорликни янада фаоллаштириш тарафдори
АМСТЕРДАМ, 5 июль. /"Дунё" АА/. Ўзбекистон Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси спикерининг биринчи ўринбосари Акмал Саидов Нидерландия Бош штатлари (парламенти) Вакиллар палатасининг Ташқи ишлар қўмитаси раиси Раймонд де Рун билан учрашди, деб хабар бермоқда "Дунё" АА мухбири.
Мулоқот чоғида томонлар Ўзбекистон–Нидерландия парламентлараро ҳамкорлигининг бугунги ҳолати ва истиқболларини муҳокама қилдилар.
Раймонд де Рун Ўзбекистон ва Нидерландия ўртасидаги парламентлараро алоқалар динамикаси ошиб бораётганини мамнуният билан қайд этди.
Нидерландия томони Ўзбекистон Президенти раҳбарлигида амалга оширилаётган ислоҳотлар, демократлаштириш ва кучли фуқаролик жамиятини шакллантириш жараёнларига катта қизиқиш билдирди.
Томонлар, шунингдек, парламентнинг давлат органлари тизимидаги ролини ошириш, инсон ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш борасидаги ишлар юзасидан фикр алмашдилар.
Ўзбекистон–Нидерландия парламентлараро алоқаларини икки ва кўп томонлама, жумладан, Парламентлараро иттифоқ ҳамда Европа парламенти доирасида ривожлантириш муҳимлиги таъкидланди.

Узбекистан и Нидерланды выступают за дальнейшую активизацию межпарламентских связей
АМСТЕРДАМ, 5 июля. /ИА «Дунё»/. В рамках рабочего визита в Гаагу первый заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана Акмал Саидов провел встречу с председателем Комитета по иностранным делам Палаты представителей Генеральных штатов (Парламент) Нидерландов Раймондом де Руном, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе встречи стороны обсудили текущее состояние и перспективы узбекско-нидерландского межпарламентского сотрудничества.
Раймонд де Рун с удовлетворением отметил растущую динамику взаимодействия между Узбекистаном и Нидерландами во всех областях, включая межпарламентские связи.
Нидерландская сторона проявила большой интерес к проводимым в нашей стране под руководством Президента страны реформам и преобразованиям, процессам демократизации и формирования сильного гражданского общества.
Состоялся также обмен мнениями об осуществляемой работе по повышению роли и места парламента в сфере защиты прав и законных интересов человека.
Стороны подчеркнули важность развития и укрепления межпарламентских связей между Узбекистаном и Нидерландами на двустороннем и многостороннем уровнях, в том числе в рамках Межпарламентского союза и Европейского парламента.