Инсон ҳуқуқлари соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар эътироф этилди
2024 йил 29 июль куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари Акмал Саидов Инсон ҳуқуқларини ўрганиш бўйича Хитой жамияти доимий қўмитаси раиси ўринбосари Ц. Цзяньго бошчилигидаги делегация аъзолари билан учрашди.
Мулоқот чоғида делегация аъзоларига “Ўзбекистон — 2030” стратегиясида белгиланган устувор вазифалар, унинг доирасида мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар, шунингдек, Инсон ҳуқуқлари соҳасида Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятларига риоя этилиши бўйича Парламент комиссиясининг фаолияти ҳақида атрофлича маълумот берилди.
Ўз навбатида, Ц. Цзяньго илиқ ва дўстона муносабат учун миннатдорлик билдириб, сўнгги йилларда Шавкат Мирзиёев ва Си Цзиньпиннинг қатъий сиёсий иродаси туфайли Ўзбекистон ва Хитой ўртасида икки томонлама алоқаларнинг барча йўналишларида ўзаро муносабатлар фаоллашиб, кўп томонлама мулоқотлар мустаҳкамланиб бораётганини қайд этди.
Ўзбекистон Президентининг жорий йил январь ойида Хитой Халқ Республикасига давлат ташрифи чуқур рамзий маънога эгалигини, унинг давомида икки мамлакат ўртасидаги муносабатлар барча шароитларда ҳар томонлама стратегик шериклик даражасига кўтарилганини таъкидлади.
Ўзбекистон раҳбари ташаббуси билан мамлакатда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш, фуқароларнинг қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича ўзига хос тажриба шаклланганини, айниқса, янги таҳрирдаги Конституцияда инсон ҳуқуқларига тааллуқли конституциявий нормалар 3 баравардан ортиқ кўпайганини эътироф этди.
Шунингдек, Хитой жамияти доимий қўмитаси раиси ўринбосари амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар натижасида Ўзбекистоннинг сиёсий-ҳуқуқий, ижтимоий-иқтисодий қиёфаси тубдан ўзгаргани, инсон, унинг қадри ва манфаатларини ифода этадиган мутлақ янгича муносабатлар кириб келганини юқори баҳолади.
Унинг сўзларига кўра, Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва уларга риоя қилишни таъминлаш масалалари давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири эканлиги диққатга сазовор. Шунингдек, Ўзбекистон ва Хитойда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасига қаратилган дастурларнинг мақсад ва вазифалари ҳам ўхшаш.
Самимий ва дўстона руҳда ўтган учрашувда томонлар инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасида ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантиришга келишиб олдилар.

Реформы в сфере прав человека получают заслуженное признание
29 июля 2024 года первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмал Саидов встретился с членами делегации во главе с заместителем председателя Постоянного комитета Китайского общества по изучению прав человека Ц. Цзяньго.
В ходе диалога членам делегации предоставлена ​​подробная информация о приоритетных задачах, определенных в Стратегии «Узбекистан – 2030», реализуемых в стране масштабных реформах, а также о деятельности Парламентской комиссии по соблюдению международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека.
В свою очередь Ц.Цзяньго выразив благодарность за теплые и дружеские отношения, отметил, что в последние годы благодаря сильной политической воле Шавката Мирзиёева и Си Цзиньпина активизировались взаимоотношения между Узбекистаном и Китаем во всех направлениях двусторонних отношений, усилен многосторонний диалог.
Подчеркнуто, что глубокий символический смысл имеет государственный визит Президента Шавката Мирзиёева в Китайскую Народную Республику в январе этого года, в ходе которого отношения между двумя странами были подняты на уровень всестороннего стратегического партнерства.
Также отдельно отмечена работа, проводимая под руководством Шавката Мирзиёева в Узбекистане, в частности по формированию уникального опыта обеспечения прав и свобод человека, защиты законных интересов граждан, в том числе, нормы Конституции в новой редакции по правам человека, увеличены более чем в 3 раза.
Кроме того, Ц.Цзяньго дал высокую оценку реформам, в результате которых кардинально изменился политико-правовой, социально-экономический облик Узбекистана, внедрены совершенно новые отношения, отражающие честь и достоинство человека, его ценность и интересы.
По его словам, защита прав человека и обеспечение их соблюдения являются одним из приоритетных направлений государственной политики Узбекистана. Более того, как в Узбекистане, так и в Китае наблюдается схожесть целей и задач программ, направленных на защиту прав человека.
В ходе встречи стороны договорились о дальнейшем развитии взаимного сотрудничества в сфере защиты прав человека.