БМТ вакили Судьялар олий мактаби тингловчиларининг хусусий мулкка оид ҳуқуқий билимларини юқори баҳолади
БМТнинг уй-жой ҳуқуқи бўйича махсус маърузачиси Балакришнан Ражагопал Судьялар олий кенгаши ҳузуридаги Судьялар олий мактабига ташриф буюрди.
Учрашувда БМТнинг турли институтлари томонидан мамлакатимизда фуқароларнинг хусусий мулкка бўлган конституциявий ҳуқуқларини мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилаётгани қайд этилди. Бу борада Судьялар олий мактабида ҳам салмоқли ишлар қилинмоқда.
Тадбирда малакатимизда аҳолини уй-жой билан таъминлаш борасида кейинги йилларда амалга оширилган ва келгусида қилиниши лозим бўлган вазифалар ҳақида ҳам фикр юритилди.
Тадбирда ушбу масалаларнинг ҳал этилишида малакали судьяларнинг ҳиссаси катта экани айтиб ўтилди. Зеро, ҳақ-ҳуқуқи бузилган фуқароларнинг муаммосига ечим излаб борадиган энг охирги манзили бу суд бўлади. Шундай экан, бу каби жиддий ишларнинг ўз ечимини топишида жамият билимли судьялар кўмагига  доимо эҳтиёж сезади.
БМТнинг махсус маърузачиси Балакришнан Ражагопал Судьялар олий мактаби тингловчиларининг хусусий мулкка оид ҳуқуқий билимларини юқори баҳолади ва аҳолини муносиб тураржой билан таъминлаш, уларнинг ҳақ-ҳуқуқларини таъминлаш бўйича таклиф ва тавсияларини билдирди.

Высоко оценены правовые знания слушателей в вопросах частной собственности
Специальный докладчик ООН по праву на достаточное жилье Балакришнан Раджагопал посетил Высшую школу судей при Высшем судейском совете Республики Узбекистан.
На встрече было отмечено, что различные институты ООН уделяют особое внимание укреплению конституционных прав граждан на частную собственность в нашей стране. Значительная работа проводится и в Высшей школе судей.
В ходе мероприятия состоялось обсуждение выполненных за последние годы задач и планов на будущее по обеспечению жильем населения нашей страны. В частности, речь шла о том, что в ближайшее время в регионах начнется строительство многоэтажных домов на 100 тысяч квартир, объем средств, которые будут направлены на финансирование ипотечного кредитования, составит не менее 17 триллионов сумов. Отмечалось, что семьям, нуждающимся в улучшении жилищных условий, будут предоставлены ипотечные кредиты сроком на 20 лет.
За 2020–2023 годы на имя Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) поступило более 5 тысяч обращений от граждан по вопросам, связанным с жильем. По итогам рассмотрения данных обращений в пользу граждан взыскано 1 миллиард 305 миллионов сумов компенсаций.
На мероприятии подчеркивалось, что квалифицированные судьи вносят большой вклад в решение этих вопросов, ведь суд – это последняя инстанция, где рассматриваются проблемы граждан, чьи права были нарушены. Вот почему общество всегда нуждается в поддержке опытных судей.
Специальный докладчик ООН Балакришнан Раджагопал высоко оценил правовые знания слушателей Высшей школы судей в вопросах частной собственности и высказал предложения и рекомендации по обеспечению населения достойным жильем и реализации его прав.