МДҲ Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссиясининг учинчи йиғилиши бўлиб ўтди
9 октябрь куни Мустақил давлатлар ҳамдўстлиги (МДҲ) Ижроия қўмитасининг Москва шаҳридаги бўлимида МДҲ Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссиясининг учинчи мажлиси бўлиб ўтди. Тадбир видеоконференц-алоқа тизимидан фойдаланган ҳолда ташкил этилди.
Йиғилишни МДҲ Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссиясидаги Россия вакили, Россия Федерациясидаги Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил Т.Москалкова олиб борди. Унда Арманистон, Беларусь, Қозоғистон, Қирғизистон, Россия, Тожикистон ва Ўзбекистондан мазкур Комиссия аъзолари, Комиссия Котибияти вакиллари иштирок этди.
Мажлисда МДҲ Ижроия қўмитаси ва инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар вакиллари ҳам қатнашди. Шунингдек, Венесуэла, Эрон, Эфиопия ва Мўғулистон омбудсманлари кузатувчи сифатида таклиф этилди. заместитель Генерального секретаря СНГ
МДҲ Бош котибининг ўринбосари И.Неъматов йиғилиш иштирокчиларига табрик сўзи билан мурожаат қилар экан, замонавий дунёда инсон ҳуқуқлари соҳасида ҳали ҳам кўплаб муаммолар мавжудлиги ва уларни бартараф этиш учун жамоавий ҳаракатларга, жумладан, тажриба алмашиш ва илғор жаҳон тажрибасини ўрганишга талаб ортиб бораётганини таъкидлади. Инсон ҳуқуқлари соҳасида ўзаро ҳамкорликни халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган тамойиллари ва нормалари асосида қуриш жуда муҳимлигига урғу берилди.
Комиссия аъзолари йиғилиш кун тартибига киритилган 10 дан ортиқ масалани муҳокама қилдилар. Комиссиянинг йиллик маърузаси ҳамда “МДҲ Инсон ҳуқуқлари комиссиясига аъзо давлатларнинг Интернет тармоғида жойлаштирилган ахборотдан фойдаланишда ёш авлоднинг жисмоний, психологик ва маънавий ривожланиши хавфсизлигини ҳуқуқий таъминлаш тажрибаси тўғрисида”ги маъруза тингланди.
Бундан ташқари, инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро стандартларнинг МДҲ давлатлари миллий қонунчилигига татбиқ этилиши ва халқаро мажбуриятларнинг бажарилиши ўрганилди. Шунингдек, МДҲ Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссиясига аъзо давлатлардаги мигрантлар ҳуқуқлар соҳасидаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар таҳлили натижалари кўриб чиқилди.
Комиссия аъзолари ўтган йиғилишда тузилган ишчи гуруҳлар фаолияти натижаларини эшитдилар, Жумладан:
• МДҲ Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссиясига аъзо давлатларда инсон ҳуқуқларига риоя қилиш индексини ишлаб чиқиш;
• МДҲнинг “Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил мақоми тўғрисида”ги намунавий қонунининг янги таҳрири бўйича таклифлар тайёрлаш;
• МДҲ Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссиясининг Регламентини қўллаш ва такомиллаштириш мониторинги;
• МДҲ Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссиясига аъзо давлатларда ёшлар ҳуқуқларига риоя этилиши бўйича тематик маъруза тайёрлаш тўғрисидаги масалалар атрофлича муҳокамалар марказида бўлди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директорининг биринчи ўринбосари М.Тиллабоев ёшлар ҳуқуқлари бўйича тематик маъруза тайёрлаш масаласи бўйича сўзга чиқди.
МДҲ Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссиясининг навбатдаги мажлисини 2025 йил апрель ойида Москва шаҳрида ўтказиш тўғрисида қарор қабул қилинди.

Состоялось третье заседание Комиссии по правам человека Содружества Независимых Государств
9 октября 2024 года в Отделении Исполнительного комитета СНГ в Москве состоялось третье заседание Комиссии по правам человека Содружества Независимых Государств с использованием видео-конференц-связи.
Заседание прошло под председательством Представителя Российской Федерации в Комиссии по правам человека СНГ, Уполномоченного по правам человека в Российской Федерации Москальковой Т.Н.
В заседании приняли участие члены Комиссии от Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Российской Федерации, Республики Таджикистан и Республики Узбекистан, представители Секретариата Комиссии и Исполнительного комитета СНГ, а также в качестве наблюдателей приглашены представители национальных правозащитных учреждений, омбудсмены Республики Венесуэлы, Исламской Республики Иран, Эфиопии и Монголии.
К участникам заседания с приветственным словом обратился заместитель Генерального секретаря СНГ Нематов И.Т., который отметил, что в современном мире остается немало проблем в сфере прав человека, и в целях их пресечения повышается востребованность коллективных действий, включая обмен опытом и изучение лучших мировых практик. Очень важно выстраивать взаимодействие в правозащитной сфере на основе общепризнанных принципов и норм международного права.
Члены Комиссии обсудили более 10 вопросов, включенных в повестку дня заседания. В частности, были заслушаны информации о ежегодном докладе Комиссии, докладе «Об опыте государств – членов Комиссии по правам человека СНГ по правовому обеспечению безопасности физического, психологического и нравственного развития подрастающего поколения при использовании информации, размещенной в сети Интернет», проведения исследования имплементации международных стандартов по правам человека в национальное законодательство стран СНГ и выполнения международных обязательств, а также итоги анализа нормативных правовых актов в области прав мигрантов в государствах – членах Комиссии по правам человека СНГ.
Члены Комиссии заслушали и обсудили итоги деятельности созданных на предыдущем заседании рабочих групп:
• по разработке Индекса соблюдения прав человека в государствах – членах Комиссии по правам человека СНГ;
• по подготовке предложений в новую редакцию Модельного закона СНГ «О статусе уполномоченного по правам человека»;
• по мониторингу применения и совершенствованию Правил процедуры Комиссии по правам человека СНГ;
• по подготовке тематического доклада о соблюдении прав молодежи в государствах–членах Комиссии по правам человека СНГ.
По вопросу о подготовке тематического доклада о правах молодежи выступил заместитель Представителя Узбекистана в Комиссии, первый заместитель директора Национального центра по правам человека М.Тиллабаев.
Следующее заседание Комиссии по правам человека СНГ было решено провести в апреле 2025 года в Москве.