Миллий марказда БМТнинг Қочоқлар ишлари бўйича Олий комиссари ёрдамчиси билан учрашув
6 ноябрь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов БМТнинг Қочоқлар ишлари бўйича Олий комиссари ёрдамчиси Рувендрини Меникдивела билан учрашди.
Учрашувда БМТ Қочоқлар ишлари бўйича Олий комиссари Бошқармасининг Осиё-Тинч океани минтақаси бўйича минтақавий директори Хай Кюн Жун, БМТ Қочоқлар ишлари бўйича Олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси раҳбари вазифасини бажарувчи Думитру Липкану, БМТ Қочоқлар ишлари бўйича Олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиёдаги дастурий таъминот бўлими мутахассиси Бота Максат иштирок этди.
Суҳбат аввалида Миллий марказ директори А.Саидов БМТ Қочоқлар ишлари бўйича Олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси билан узоқ муддатли ва самарали ҳамкорлик изчил давом этаётганини қайд этди. Қўшма чора-тадбирлар режаси доирасида 2024 йилда фуқаросизликнинг олдини олиш ва қочоқлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалалари бўйича тадбирлар ташкил этилгани таъкидланди.
Ўз навбатида, БМТнинг Қочоқлар ишлари бўйича Олий комиссари ёрдамчиси Р.Меникдивела Ўзбекистон ҳукуматига фуқаросизлик муаммоларини ҳал этишга қўшган салмоқли ҳиссаси учун чуқур миннатдорлик билдирди. Унинг таъкидлашича, "Ўзбекистоннинг ушбу соҳадаги саъй-ҳаракатлари минтақавий барқарорлик ва аҳолининг заиф тоифалари ҳуқуқларини ҳимоя қилишга муҳим ҳисса қўшмоқда".
Олий комиссар Бошқармасининг Осиё-Тинч океани минтақаси бўйича минтақавий директори Хай Кюн Жун Термиз шаҳри Афғонистонга инсонпарварлик ёрдами кўрсатиш учун муҳим логистика марказига айланаётганини таъкидлаб, Ўзбекистон афғон аёллари ва қизлари учун таълим ташаббусларини қўллаб-қувватлаётганини юқори баҳолади.
Олий комиссар Бошқармасининг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси раҳбари вазифасини бажарувчи Думитру Липкану Қозоғистонда қочоқлар ҳуқуқлари бўйича онлайн курсларни жорий этишнинг ижобий тажрибаси билан ўртоқлашди. Шундай курсларни йўлга қўйиш учун Ўзбекистон томони билан ҳамкорлик қилишга тайёрлигини билдирди.
Учрашувда томонлар истиқболда қочоқлар ҳуқуқлари ва фуқаросизликни камайтириш соҳасидаги қўшма чора-тадбирларни амалга ошириш учун хизмат қиладиган 2025-2030 йилларга мўлжалланган қўшма "Йўл харитаси"ни ишлаб чиқишга келишиб олдилар. Бўлажак "Йўл харитаси" доирасида Миллий марказнинг "Инсон ҳуқуқлари уйи" ахборот-ресурс марказини қочоқлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича долзарб нашрлар билан тўлдириш ҳамда инсон ҳуқуқлари ва қочоқларни ҳимоя қилиш соҳасидаги халқаро стандартлар асосида онлайн курслар ва ўқув материалларини ишлаб чиқиш режалаштирилган.
Учрашув якунида БМТнинг Қочоқлар ишлари бўйича Олий комиссари Бошқармаси вакиллари Ўзбекистоннинг Фуқаросизлик муаммосини бартараф этиш бўйича глобал альянсга қўшилиш имкониятини кўриб чиқишни таклиф қилдилар.
Мулоқот ўзаро ҳурмат ва ишчанлик руҳида ўтди. Томонлар минтақавий барқарорликка ва аҳолининг заиф қатламлари ҳуқуқларини ҳимоя қилишга муҳим ҳисса қўшадиган фуқаросизликни камайтириш ва қочоқлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишга қаратилган умумий мақсадларга эришиш учун ҳамкорликни мустаҳкамлашга содиқлигини тасдиқладилар.

Развивая сотрудничество в области искоренения безгражданства и защиты прав беженцев
6 ноября 2024 года состоялась встреча директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмала Саидова с помощником Верховного комиссара ООН по делам беженцев Рувендрини Меникдивелой.
На встрече со стороны УВКБ приняли участие Региональный директор Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев в Азиатско-Тихоокеанском регионе Хай Кюн Жун, и. о. главы представительства Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев в Центральной Азии Думитру Липкану, специалист программного отдела УВКБ ООН в Центральной Азии Бота Максат.
В начале беседы А. Саидов подчеркнул долгосрочное и результативное сотрудничество с Представительством УВКБ ООН в Центральной Азии. Отмечено, что в рамках совместного плана мероприятий в 2024 году было организованы мероприятия по вопросам предотвращения безгражданства и защите прав беженцев.
В свою очередь, помощник Верховного комиссара ООН по делам беженцев Р. Меникдивела выразила глубокую признательность Правительству Узбекистана за его значительный вклад в решении проблем безгражданства. Она отметила: «Усилия Узбекистана в данной сфере являются важным вкладом в региональную стабильность и защиту прав уязвимых категорий населения».
Как подчеркнула Хай Кюн Жун, сегодня Термез становится важным логистическим хабом для оказания гуманитарной помощи Афганистану. Она также высоко оценила поддержку Узбекистаном образовательных инициатив для афганских женщин и девочек.
Думитру Липкану поделился положительным опытом внедрения онлайн-курсов по правам беженцев в Казахстане и выразил готовность сотрудничать с узбекской стороной для запуска аналогичных курсов.
На встрече стороны договорились о разработке совместной дорожной карты на 2025–2030 годы, которая станет ориентиром для совместных мероприятий в области прав беженцев и сокращения безгражданства. В рамках дорожной карты планируется пополнение Информационно-ресурсного центра «Дом прав человека» актуальными изданиями по защите прав беженцев и разработка онлайн-курсов и учебных материалов на основе международных стандартов в области прав человека и защиты беженцев.
В завершение встречи представители УВКБ предложили рассмотреть возможность присоединения Узбекистана к Глобальному альянсу по искоренению проблемы безгражданства.
Встреча прошла в атмосфере взаимного уважения и конструктивного диалога. Обе стороны подтвердили приверженность укреплению сотрудничества для достижения общих целей, направленных на сокращение безгражданства и защиту прав беженцев, что является важным вкладом в региональную стабильность и защиту прав уязвимых групп населения.