19 декабрь куни Тошкент вилояти Зангиота туманидаги "Садоқат" боғи маданият марказида Зангиота туманидаги 21-сон колонияда жазони ўтаётган хотин-қизлар учун китоблар ва инсон ҳуқуқларига оид тарқатма материаллар ҳамда шахсий гигиена воситалари топширилди.
Тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси ва Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жазони ижро этиш департаменти билан ҳамкорликда ташкил этилди. Ушбу акциянинг мақсади маҳкумаларнинг маърифат ва ҳуқуқ бўйича адабиётлардан фойдаланишини таъминлаш, шунингдек, уларни сақлаш шароитларининг санитария-гигиена ҳолатини яхшилашга кўмаклашишдир.
Маросимда ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси, элчи А.Карттунен, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жазони ижро этиш департаменти бошлиғи ўринбосари О.Сатимбаев, 21-колония бошлиғи Г.Каримова, Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий марказ директорининг биринчи ўринбосари М.Тиллабоев, Миллий марказ директори ўринбосари Д.Муратова ҳамда Жазони ижро этиш департаментининг бошқа расмий шахслари ва ходимлари иштирок этди.
М.Тиллабоев тадбир доирасида 600 дан ортиқ адабиёт, жумладан "Демократлаштириш ва инсон ҳуқуқлари" журнали нашрлари, шунингдек, шахсий гигиена воситалари топширилганини қайд этди. Ўзбекистон инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларини бажариш, хусусан, аёллар ва болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ҳамда қийноқларнинг олдини олиш бўйича фаол чоралар кўраётгани таъкидланди. Айниқса, конституциявий мақомга эга бўлган инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро стандартларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Элчи А.Карттунен ушбу ташаббус "Гендер тенглик бўйича миллий механизмни илгари суришга кўмаклашиш" лойиҳаси доирасида амалга оширилаётганини ва жорий йил 31 октябрда бўлиб ўтган "Жазони ижро этиш муассасаларини бошқаришнинг гендерга сезгир стратегиялари: илғор тажриба ва асосий муаммолар" мавзусидаги экспертлар давра суҳбатида бошланган ишларнинг давоми эканини таъкидлади.
Унинг айтишича, тадбир Хотин-қизларни камситишларга барҳам бериш қўмитаси (CЕДАW) тавсияларига мос келади ва озодликдан маҳрум этиш жойларида аёлларни сақлаш шароитларини яхшилашга, шу жумладан гендерга сезгир ёндашувни таъминлашга, санитария шароитларини яхшилашга ва шахсий гигиена воситаларидан фойдаланиш ҳамда маърифий ва маданий ривожланиш учун қулай имкониятлар яратишга қаратилган.
О.Сатимбаев маҳкумларни сақлаш шароитларини инсонпарварлаштириш, жумладан қариндошлар билан мулоқот қилиш, таълим олиш ва тиббий ёрдамдан фойдаланиш ҳуқуқларини кенгайтиришга қаратилган қонунчиликдаги сўнгги ўзгаришлар ҳақида маълумот берди. Шунингдек, Омбудсман, Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий марказ ва бошқа ваколатли органлар вакиллари учун жазони ижро этиш муассасаларига кириш имконияти таъминланганини таъкидлади.
Г.Каримова маҳкумларни ахлоқан тузатиш жараёнида китобларнинг муҳим аҳамиятга эга эканлигини қайд этди. Муассасада кутубхона фондларидан фойдаланиш учун барча шароитлар яратилганини маълум қилди.
Д.Муратова таъкидлаганидек, мамлакатимизда амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашга қаратилган бўлиб, янги конституциявий-ҳуқуқий шартларга тўла жавоб беради. Колониянинг кутубхона фондини янгилашдан кўзланган мақсад – қийин ҳаётий вазиятга тушиб қолган инсонларга ёрдам бериш, уларни жамиятга қайтариш ва уларга янги ҳаёт имкониятини беришдир.

«Свет знаний и надежды»: церемония передачи книг в Женскую колонию
19 декабря 2024 года в культурном центре парка “Садокат” Зангиатинского района Ташкентской области состоялась церемония передачи раздаточных материалов и книг по правам человека, а также средств личной гигиены для женщин, отбывающих наказание в колонии №21 Зангиатинского района. Мероприятие было организовано Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане и Департаментом исполнения наказания Министерства внутренных дел.
Целью акции стало обеспечение осужденных женщин доступом к образовательной и правовой литературе, а также улучшение санитарно-гигиенических условий содержания.
В церемонии приняли участие Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане посол А. Карттунен, заместитель начальника Департамента исполнения наказания при МВД Республики Узбекистан О. Сатимбаев, начальник колонии № 21 Г. Каримова, первый заместитель директора Национального центра по правам человека М. Тиллабоев, заместитель директора Национального центра по правам человека Д. Муратова, а также другие официальные лица и сотрудники Департамента исполнения наказания.
Как отметил М. Тиллабоев, в рамках мероприятия было передано более 600 единиц литературы, включая выпуски журнала «Демократизация и права человека», а также средства личной гигиены. Он подчеркнул, что Узбекистан принимает активные меры по выполнению международных обязательств в области прав человека, включая защиту прав женщин, детей и предотвращение пыток. Особое внимание уделяется реализации международных стандартов в области прав человека, которые получили конституционный статус.
Посол А. Карттунен подчеркнул, что данная инициатива реализуется в рамках проекта «Содействие в продвижении национального механизма по гендерному равенству» и является продолжением работы, начатой на экспертном круглом столе «Гендерно-чувствительные стратегии управления учреждениями исполнения наказания: передовой опыт и основные проблемы», состоявшемся 31 октября текущего года. Он отметил, что мероприятие соответствует рекомендациям Комитета по ликвидации дискриминации в отношении женщин (CEDAW) и направлено на улучшение условий содержания женщин в местах лишения свободы, включая обеспечение гендерно-чувствительного подхода, улучшение санитарных условий и доступ к средствам личной гигиены, а также предоставление возможностей для образования и культурного развития.
О. Сатимбаев рассказал о последних изменениях в законодательстве, направленных на гуманизацию условий содержания заключенных, включая расширение прав на общение с родственниками, получение образования и медицинской помощи. Он также отметил обеспечение доступа в учреждения исполнения наказаний для представителей Омбудсмана, Национального центра по правам человека и других уполномоченных органов.
Г. Каримова подчеркнула важную роль книг в процессе исправления осужденных и отметила, что в учреждении созданы все условия для доступа к библиотечным фондам.
Как отметила Д. Муратова, проводимые реформы направлены на обеспечение прав и свобод человека и соответствуют новым конституционно-правовым условиям. Основная цель обновления библиотечного фонда колонии состоит в том, чтобы помочь людям, оказавшимся в трудной жизненной ситуации, вернуть из в общество, дать им шанс на новую жизнь