Ўзбекистон Президенти ва Франция Миллий мажлиси Раиси парламентлараро алмашинувни ривожлантириш масалаларини муҳокама қилдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 13 март куни Париж шаҳридаги Бурбон саройида Франция Миллий мажлиси Раиси Яэль Браун-Пиве билан учрашув ўтказди.
Икки давлат ўртасидаги парламентлараро алмашинувни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Ушбу ташрифнинг тарихий аҳамияти, Ўзбекистон ва Франция ўртасида стратегик шериклик муносабатлари ўрнатилгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Франция парламенти қуйи палатаси раҳбари Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган демократик ўзгаришларни, вакиллик органларининг роли, хотин-қизлар, болалар, ёшлар ва ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқлари ҳамда экологик хавфсизлик кафолатлари кучайганини юқори баҳолади.
Ўзбекистон-Франция парламентлараро форумини ташкил этиш ва "йўл харитаси" асосида дўстлик гуруҳлари ишини қайта тиклаш масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон етакчиси Миллий мажлис Раисини жорий йил апрель ойида Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган Парламентлараро иттифоқнинг 150-юбилей ассамблеясида иштирок этиш учун мамлакатимизга таклиф этди.

Президент Узбекистана и Председатель Национального собрания Франции обсудили вопросы развития межпарламентского обмена
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 13 марта в Бурбонском дворце города Парижа провел встречу с Председателем Национального собрания Франции Яэль Браун-Пиве.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения межпарламентского обмена между двумя государствами.
С глубоким удовлетворением подчеркнута историческая значимость нынешнего визита, по итогам которого Узбекистан и Франция установили отношения стратегического партнерства.
Глава нижней палаты французского парламента высоко оценила результаты проводимых демократических преобразований в Новом Узбекистане, усиливших роль представительных органов, гарантии прав женщин, детей, молодежи и лиц с инвалидностью, обеспечения экологической безопасности.
Обсуждены вопросы создания узбекско-французского Межпарламентского форума и возобновления работы групп дружбы на основе «дорожной карты».
Лидер Узбекистана пригласил Председателя Национального собрания посетить нашу страну для участия в юбилейной 150-й Ассамблее Межпарламентского союза в апреле этого года в городе Ташкенте.