7 апрель куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори А. Саидов Швеция парламенти – Риксдаг депутати Л. Юнссон бошчилигидаги делегация аъзолари билан учрашди.
Учрашувда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва парламентаризмни ривожлантириш соҳасида тажриба алмашиш ҳамда келажакдаги ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди.
Мулоқот давомида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ҳамкорлик ва парламентаризмни ривожлантириш билан боғлиқ кенг кўламли масалалар кўриб чиқилди. Бунда инсон ҳуқуқларини таъминлаш тажрибаси ва парламентларнинг халқаро шартномавий органлар билан ҳамкорлик механизмларига алоҳида эътибор қаратилди.
Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларни бажариш бўйича амалга оширилаётган саъй-ҳаракатлар, жумладан, БМТнинг шартномавий органлари билан ўзаро ҳамкорлик механизмлари ва бу жараёнга парламент аъзоларини жалб этиш тўғрисида маълумот берилди.
Суҳбат чоғида халқаро тавсияларни амалга ошириш учун миллий стратегиялар ва "Йўл хариталари"ни ишлаб чиқиш ҳамда жорий этиш масалалари юзасидан ҳам фикр алмашилди. Шунингдек, бола ҳуқуқлари, гендер тенглик ва ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро стандартларни инобатга олган ҳолда қабул қилинган қонунчилик ташаббусларидан мисоллар келтирилди.
Томонлар очиқ мулоқотни давом эттириш муҳимлигини таъкидлаб, ўзаро манфаатли барча масалалар бўйича ҳамкорликни янада ривожлантиришга тайёрлигини билдирди.
Мулоқот якунида Швеция парламенти делегациясига халқаро майдондаги парламент фаолиятига бағишланган китоб тақдим этилди.

Встреча с делегацией Швеции в Национальном центре по правам человека
7 апреля состоялась встреча директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А. Саидова с делегацией парламента Швеции (Риксдага) во главе с депутатом Риксдага Л. Юнссон.
Цель встречи – обмен опытом и обсуждение перспектив дальнейшего сотрудничества в сфере защиты прав человека и развития парламентаризма.
В ходе встречи состоялось обсуждение широкого круга вопросов, касающихся взаимодействия в области прав человека и развития парламентаризма, с особым акцентом на обмене опытом в сфере обеспечения прав человека и механизмов сотрудничества парламентов с международными договорными органами.
Представлена информация о предпринимаемых усилиях по выполнению международных обязательств в области прав человека, включая механизмы взаимодействия с договорными органами ООН и вовлечение парламентариев в этот процесс.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями относительно разработки и реализации Национальных стратегий и «Дорожных карт» для имплементации международных рекомендаций. Были также приведены примеры законодательных инициатив, принятых с учетом международных стандартов в области прав ребенка, гендерного равенства и прав лиц с инвалидностью.
В завершении встречи подчеркнута важность продолжения открытого диалога и выражена готовность к дальнейшему развитию сотрудничества по всем вопросам, представляющим взаимный интерес.
По итогам встречи делегации был передан экземпляр книги, освещающей парламентскую деятельность на международной арене.