Хотин-қизларнинг хавфсизлик масалаларида тенг иштирокисиз барқарор тинчлик бўлиши мумкин эмас
Ўзбекистон Ашхободда БМТ Хавфсизлик Кенгашининг можароларнинг олдини олишда аёллар иштироки муҳимлигини таъкидловчи қарорини амалга ошириш бўйича ўз тажрибасини тақдим этди.
Туркманистон пойтахтида аёллар, тинчлик ва хавфсизлик масалалари ҳамда БМТ Хавфсизлик Кенгашининг 1325-сонли қарори ижросига бағишланган икки кунлик минтақавий семинар ўтказилди. Семинар Финляндиянинг 2025 йилда ЕХҲТга раислиги кўмагида ЕХҲТ томонидан ташкил этилган бўлиб, унда Туркманистон ва Марказий Осиёнинг бошқа мамлакатларидан давлат органлари, халқаро ташкилотлар ва фуқаролик жамияти вакиллари иштирок этди.
Тадбир БМТ Хавфсизлик Кенгашининг можароларнинг олдини олиш, тинчлик ўрнатиш ва барқарор тинчликни таъминлашда хотин-қизларнинг иштироки муҳимлигини таъкидловчи 1325-сонли қарори ва хотин-қизларнинг хавфсизлик масалаларидаги тенг иштирокига доир кун тартибини амалга оширишни илгари суришга қаратилди.
Семинарнинг очилишида Туркманистон ташқи ишлар вазири ўринбосари Маҳри Башимова, ЕХҲТнинг Ашхободдаги маркази раҳбари, элчи Жон МакГрегор ва бошқалар сўзга чиқди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори ўринбосари Дилноза Муратова "Миллий ҳаракатлар режаларини мониторинг қилиш, баҳолаш ва янгилаш" мавзусидаги экспертлар сессиясида асосий маъруза билан иштирок этди.
Семинар иштирокчиларига 1325-сонли қарорни амалга ошириш бўйича 2019 йилда тасдиқланган Миллий ҳаракатлар режасини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш бўйича Ўзбекистон тажрибаси тақдим этилди. Ушбу саъй-ҳаракатларнинг инклюзивлиги, идоралараро мувофиқлаштирилиши ва барқарорлиги муҳимлигига алоҳида эътибор қаратилди.
"Бизнинг тажрибамиз шуни кўрсатадики, аёллар нафақат иштирокчи, балки тинчлик ва хавфсизликнинг тўлақонли меъморлари сифатида жалб қилинганда барқарор натижаларга эришилади. Минтақавий ҳамкорлик ва тажриба алмашиш Марказий Осиёда 1325-сонли қарор бўйича кун тартибини илгари суриш учун жуда муҳим", деди Дилноза Муратова.
Ўзбекистон ушбу йўналишда қонунчилик механизмларини ишлаб чиқиш, мониторингни таъминлаш ва фуқаролик жамиятини, шу жумладан аёллар ташкилотларини жалб қилиш бўйича ўз ёндашувлари билан ўртоқлашишга тайёр.
Ўзбекистон вакили, шунингдек, Туркманистоннинг хотин-қизларнинг хавфсизлик масалаларидаги тенг иштирокига доир кун тартибини миллий устувор мақсадлар таркибига сингдириш истагини қўллаб-қувватлашини билдирди. Глобал кун тартибини миллий воқеликларга мослаштириш жараёнида маҳаллий контекст, маданий хусусиятлар ва бетарафлик тамойилини ҳисобга олиш муҳимлигини таъкидлади.
Ашхободдаги семинар хотин-қизларнинг хавфсизлик ва қарорлар қабул қилиш масалаларида тенг иштирокисиз барқарор тинчлик бўлиши мумкин эмаслигини яна бир бор тасдиқлади. Ўзбекистон томони "Аёллар, тинчлик ва хавфсизлик" кун тартибини амалга ошириш доирасида минтақавий ҳамкорликни янада ривожлантириш, ўзаро тажриба алмашиш ва қўшма тадбирлар ўтказишдан манфаатдор эканлигини билдирди.

Устойчивый мир невозможен без равного участия женщин в вопросах безопасности
Узбекистан представил в Ашхабаде свой опыт реализации Резолюции СБ ООН, подчеркивающей важность участия женщин в предотвращении конфликтов.
В столице Туркменистана проходит двухдневный региональный семинар, посвящённый вопросам женщин, мира и безопасности (ЖМС) и выполнению Резолюции 1325 Совета Безопасности ООН.
Семинар организован ОБСЕ при поддержке Председательства Финляндии в ОБСЕ в 2025 году и собрал представителей органов власти, международных организаций и гражданского общества из Туркменистана и других стран Центральной Азии.
Мероприятие направлено на продвижение реализации Повестки ЖМБ и Резолюции 1325 Совета Безопасности ООН, подчеркивающей важность участия женщин в предотвращении конфликтов, миростроительстве и обеспечении устойчивого мира.
На открытии семинара выступили заместитель министра иностранных дел Туркменистана Махри Башимова, глава Центра ОБСЕ в Ашхабаде Посол Джон МакГрегор и другие.
С ключевым докладом в рамках экспертной сессии «Мониторинг, оценка и обновление Национальных планов действий (НПД)» выступила заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Дилноза Муратова.
Участникам семинара был представлен опыт Узбекистана по разработке и реализации утверждённого в 2019 году Национального плана действий (НПД) по выполнению Резолюции 1325. Особый упор был сделан на важность инклюзивности, межведомственной координации и устойчивости этих усилий.
«Наш опыт показывает: устойчивые результаты достигаются тогда, когда женщины вовлечены не только как участницы, но и как полноправные архитекторы мира и безопасности. Региональное сотрудничество и обмен практиками критически важны для продвижения Повестки 1325 в Центральной Азии», — отметила Дилноза Муратова.
Узбекистан в данном направлении готов делиться своими подходами в разработке законодательных механизмов, обеспечении мониторинга и вовлечения гражданского общества, включая женские организации.
Представитель Узбекистана также выразила поддержку стремлению Туркменистана к интеграции Повестки ЖМБ в национальные приоритеты и подчеркнула значимость учета местного контекста, культурных особенностей и принципа нейтралитета в процессе адаптации глобальной повестки к национальным реалиям.
Семинар в Ашхабаде стал очередным подтверждением того, что устойчивый мир невозможен без равного участия женщин в вопросах безопасности и принятия решений. Республика Узбекистан выразила заинтересованность в дальнейшем развитии регионального партнёрства, обмене опытом и проведении совместных мероприятий в рамках реализации Повестки «Женщины, мир и безопасность».