Ўзбекистоннинг қонунчилик ислоҳотларига ёндашуви европалик ҳамкорлар билан муҳокама қилинди
12 июнда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси миллий марказида Марказ директори, академик А.Саидов Германиянинг собиқ федерал адлия вазири, доктор Х.Дойблер-Гмелин билан ишчи учрашув ўтказди.
Томонлар Ўзбекистондаги ҳуқуқий ислоҳотларнинг асосий йўналишлари ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш истиқболларини муҳокама қилдилар. Халқаро тижорат низоларини ҳал этиш механизмларини ривожлантириш масалалари атрофлича кўриб чиқилди. Жумладан, халқаро тижорат судлари ва арбитражларининг Ўзбекистоннинг стратегик вазифалари, жумладан, Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш жараёни ҳамда хорижий инвесторлар учун жозибадор муҳит яратишдаги ўрни ва истиқболлари ҳақида фикр юритилди.
Учрашувда Ўзбекистоннинг қонунчиликни ислоҳ қилишда мувозанатли ёндашувга содиқлигига алоҳида эътибор қаратилди. Бунда миллий ҳуқуқий тизимни энг мақбул жаҳон стандартларига мувофиқлаштириш устувор бўлиб, хорижий моделларни тўғридан-тўғри ўзлаштириш эмас, балки уйғунлаштириш назарда тутилмоқда. Бундай ёндашув одил судловнинг самарадорлигини ҳам, миллий ҳуқуқий суверенитетни сақлаб қолишни ҳам таъминлаш имконини беради.
Мулоқотда гуманитар-ҳуқуқий масалалар ҳам кўтарилди. Ўзбекистон томони мамлакатнинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро стандартларга содиқлигини тасдиқлади ва 2008 йилдаёқ ўлим жазоси бекор қилинганини мамлакатнинг бу йўлдаги муҳим ютуғи сифатида таъкидлади.
Учрашув Ўзбекистон ва европалик ҳамкорлар ўртасида қонун устуворлиги ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалалари бўйича профессионал мулоқотни мустаҳкамлашда муҳим қадам бўлди.

Подход Узбекистана к реформам законодательства обсужден с европейскими партнерами
12 июня 2025 г. в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека состоялась рабочая встреча директора Центра, академика А. Саидова с бывшим федеральным министром юстиции Германии, доктором Х. Дойблер-Гмелин.
В ходе встречи стороны обсудили ключевые направления правовых реформ в Узбекистане и перспективы укрепления международного сотрудничества. В центре предметного диалога находились вопросы развития механизмов разрешения международных коммерческих споров. Стороны обсудили роль и перспективы международных коммерческих судов и арбитражей в контексте стратегических задач Узбекистана, включая процесс вступления во Всемирную торговую организацию (ВТО) и создание предсказуемой и привлекательной среды для иностранных инвесторов.
В ходе встречи была особо подчеркнута приверженность Узбекистана к сбалансированному подходу в реформировании законодательства, при котором акцент делается на гармонизацию национальной правовой системы с лучшими мировыми стандартами, а не на прямое заимствование зарубежных моделей. Этот подход позволяет обеспечить как эффективность правосудия, так и сохранение национального правового суверенитета.
Диалог также затронул гуманитарно-правовую повестку. Узбекская сторона подтвердила приверженность страны международным стандартам в области прав человека, напомнив об отмене смертной казни в 2008 году, как о фундаментальном достижении страны на этом пути.
Встреча стала важным шагом в укреплении профессионального диалога между Узбекистаном и европейскими партнерами по вопросам верховенства права и защиты прав человека.