БМТ-Аёллар стратегик брифингида гендер тенглик бўйича миллий ташаббуслар муҳокама қилинди
29 июль куни БМТнинг Европа ва Марказий Осиё бўйича Аёллар минтақавий бюроси БМТнинг Европа иқтисодий комиссиясига аъзо давлатлар учун стратегик норасмий виртуал брифинг ўтказди. Тадбир Пекин декларацияси ва Ҳаракатлар платформасининг 30 йиллигини глобал нишонлаш доирасида ташкил этилди.
Брифингда асосий эътибор Пекин+30 кун тартибига киритиладиган ва ҳар бир мамлакатнинг устувор йўналишларига мос келадиган бир ёки иккита миллий ташаббусни муҳокама қилиш ва белгилаб олиш масаласига қаратилди. Ушбу ташаббуслар Ҳаракатлар платформасининг 30 йиллик шарҳи натижаларига кўра аниқланган олтита устувор йўналиш, яъни:
• рақамли трансформация;
• қашшоқликдан халос бўлиш;
• зўравонликсиз ҳаёт;
• қарорлар қабул қилишда тўлиқ ва тенг иштирок этиш;
• тинчлик ва хавфсизлик;
• иқлим адолати йўналишлари доирасида танланиши лозим.
Мамлакатларнинг якуний мажбуриятлари кейинги минтақавий тадбирларда тақдим этилади ва 2025 йил 22 сентябрда БМТ Бош Ассамблеясининг 80-сессияси доирасида бўлиб ўтадиган Пекин+30 юқори даражали учрашувида расман эълон қилинади.
Брифингда Албания, Ўзбекистон, Қирғизистон, Молдова, Швеция, Шимолий Македония ва Украина устувор йўналишлар бўйича Пекин платформасини амалга ошириш юзасидан ўз ёндашувлари ва муваффақиятли тажрибаларини тақдим этди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори ўринбосари Д. Муратова Ўзбекистоннинг гендер тенглик соҳасидаги ютуқлари ҳақида маъруза қилди.
Брифинг Пекин+30 арафасида БМТ-Аёллар ташкилоти томонидан ташкил этилган минтақавий маслаҳатлашувлар туркумининг бир қисми бўлди. Ушбу маслаҳатлашувлар сиёсий иродани кучайтириш, давлатлар, БМТ агентликлари ва фуқаролик жамияти ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш, шунингдек, 2025 йил март ойида Хотин-қизлар аҳволи бўйича комиссиянинг 69-сессиясида тақдим этилган Пекин+30 кун тартиби доирасидаги ҳаракатларни мувофиқлаштириш мақсадида ўтказилди.
Маълумки, 1995 йилда қабул қилинган ва 189 мамлакат томонидан қўллаб-қувватланган Пекин декларацияси ва Ҳаракатлар платформаси хотин-қизлар ҳуқуқлари бўйича энг кенг қамровли халқаро ҳужжат бўлиб қолмоқда. У аёллар ва қизлар ҳаётининг барча жабҳаларига тааллуқли 12 та муҳим соҳани қамраб олган бўлиб, Барқарор ривожланиш мақсадларини (БРМ) амалга ошириш учун асос бўлиб хизмат қилади.
Пекин+30 кун тартиби 159 аъзо давлатнинг миллий маърузалари, шунингдек, халқаро ва миллий ҳамкорлар билан маслаҳатлашувларга асосланган. Кун тартиби нафақат Пекин платформасини амалга оширишни жадаллаштиришга, балки БРМ, Келажак учун пакт ва бошқа асосий глобал ташаббусларни илгари суришга қаратилган.
Сессия якунида БМТ-Аёллар ташкилоти давлатларни олтита устувор йўналиш бўйича Пекин+30 доирасида тақдим этишга тайёр бўлган ихтиёрий мажбуриятларини белгилашга чақирди.

Пекин+30: страны ЕЭК ООН обсудили национальные инициативы в области гендерного равенства на стратегическом брифинге ООН-Женщины
29 июля 2025 года Региональный офис ООН-Женщины для Европы и Центральной Азии провёл стратегический неформальный виртуальный брифинг для государств-членов Европейской экономической комиссии ООН (ЕЭК ООН) в рамках глобального празднования 30-летия Пекинской декларации и Платформы действий.
Целью мероприятия стало обсуждение и определение одной или двух национальных инициатив, соответствующих приоритетам каждой страны, которые будут включены в Повестку Пекин+30. Эти инициативы должны быть выбраны из шести приоритетных направлений, определённых по итогам 30-летнего обзора выполнения Платформы действий:
• Цифровая трансформация
• Свобода от бедности
• Нулевое насилие
• Полное и равное участие в принятии решений
• Мир и безопасность
• Климатическая справедливость
Итоговые обязательства стран будут представлены на следующих региональных мероприятиях и официально озвучены во время Высокоуровневой встречи Пекин+30, которая состоится 22 сентября 2025 года в рамках 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Во время брифинга свои подходы и успешные практики по реализации Пекинской Платформы по приоритетным направлениям представили Албания, Узбекистан, Кыргызстан, Молдова, Швеция, Северная Македония и Украина.
На мероприятии с презентацией о достижения Узбекистана в сфере гендерного равенства выступила Д. Муратова, заместителя директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.
Брифинг стал частью серии региональных консультаций, организованных ООН-Женщины в преддверии Пекин+30. Эти консультации нацелены на усиление политической воли, укрепление партнёрств между государствами, агентствами ООН и гражданским обществом, а также на согласование действий в рамках Пекин+30 Повестки, представленной в марте 2025 года на 69-й сессии Комиссии по положению женщин (CSW69).
Принятая в 1995 году Пекинская декларация и Платформа действий, поддержанная 189 странами, остаётся наиболее всеобъемлющим международным документом по правам женщин. Она охватывает 12 критических областей, затрагивающих все аспекты жизни женщин и девочек, и служит основой для реализации Целей устойчивого развития (ЦУР).
В основу Повестки Пекин+30 легли национальные доклады 159 государств-членов, а также консультации с международными и национальными партнёрами. Повестка направлена не только на ускорение выполнения Пекинской Платформы, но и на продвижение ЦУР, Пакта во имя будущего и других ключевых глобальных инициатив.
В завершение сессии ООН-Женщины призвала государства обозначить добровольный обязательства государств в рамках шести приоритетов каждая страна готова представить в рамках Пекин+30.